Çocuklarda bilgisayar oyunu bağımlılığı kalp krizini tetikliyor

EliteDizqn

Active member
Avustralya Sidney’deki Çocuklar İçin Kalp Merkezi’nde yapılan bir araştırma, aksiyon ve heyecan verici oyunlar sırasında salgılanan yüksek adrenalinin, çocuklarda ölümcül hastalıklara sebep olabileceğini gösterdi. Bu tetiklenme kararı çocuklarda şuur kaybı, kalp durması, ani ritim bozuklukları yaşanabileceği açıklandı. Prof. Dr. Ali Metin Esen bu üzere oyunların ani kalp sorunlarını ortaya çıkardığına ait bilimsel datalar oluştuğunu söz etti.

“KALITSAL RİTİM BOZUKLUKLARI GÖZLENMİŞ”

Prof. Dr. Ali Metin Esen, çocukların son 10 yılda görüntü oyunlara ilgisinin arttığını belirterek “2022 yılının Ekim ayında Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı klinik bir çalışma, görüntü oyunları sırasında çocuklarda ani ritim bozuklukları, bayılma atakları ve ani kalp durmaları kararı, hayat kayıpları kelam konusu olabildiği gösterdi. Bilhassa, bilinen bir kalp hastalığı olmayan çocuklarda görüldü. Oyun sırasında kötüleşme ve bayılma üzere semptomlar kelam konusu olunca, yapılan tetkiklerde de çocukların değerli bir kısmında teşhis edilmemiş kalıtsal ritim bozukluklarının olduğu gözlenmiş. Bir kısmının da tespit edilmemiş, doğuştan kalp hastalıkları olabilir. Aslında profesyonel sporlar sırasında bayılma, ritim bozukluğu, ani kalp ölümlerinin niçini olan durumlar burada da kelam konusu” dedi.

“ÇOCUKLARI BU OYUNLARDAN UZAK TUTMALIYIZ”

Anne ve babaları uyaran Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Çocuklarınız bu oyunları hayli fazla oynuyor ve oyun sırasında ‘Kalbim sıkışıyor, heyecanlanıyorum, bayılır üzere oluyorum’ üzere semptomlar tabir ediyorsa, bu durumu dikkate almalı, kalp denetimlerinden geçirmeliler. Aksiyon ve heyecan verici oyunlar sırasında çocukta kalıtsal bir ritim bozukluğu yahut bir kalp hastalığı var ise, bilhassa bu çocuklarda daha tehlikeli bir durum kelam konusu. Heyecan dolu karşılaşmalar, adrenalinin pik yaptığı oyunlar sırasında bu problemler ortaya çıkıyor. Şayet bir ritim bozukluğu tespit edilirse, bu ortamlardan çocukları mümkün olduğu kadar uzak tutmak gerekiyor” dedi.