Çırak Hızlı Buluşma: Avantajlı Başvuranlar | tagesschau.de

Trendio

Active member
Durum: 19.03.2023 05:32

Eğitim pozisyonları ararken, başvuranlar emin ellerde çünkü işverenler acilen personel arıyor. Yeni güç dengesi, örneğin hızlı buluşma etkinliklerinde görünür hale gelir.

David Zajonz, WDR Köln

Stefanie Beys ve Laith Alkassar ilk kez karşı karşıya oturduklarında kimin kime başvurduğu hiç belli olmuyor. Başlangıçtaki durum temelde açık: O, bina hizmetleri mühendisliği şirketinde insan kaynakları müdürü, depo lojistiği uzmanı olarak çıraklık arıyor. Aslında Stefanie Beys, kendisinin de iyi bir izlenim bırakması gerektiğini biliyor.

David Zajonz

#Düren’in ortasında: kursiyerler için hızlı buluşma

David Zajonz, WDR, günlük konular 22:15, 15 Mart 2023

“Adayları başka şirketlere kaptırmayın”

Şirketi AMG-Haustechnik’in Ağustos’tan itibaren doldurulması gereken 20 çıraklık pozisyonu var ve bunların neredeyse yarısı hala boş. Alkassar ile görüşme sırasında, diğer şeylerin yanı sıra, işverenin kursiyerlerine forklift ehliyeti için ödeme yaptığını vurgulayarak, şirketindeki gelişim fırsatlarını vurguluyor.

Beys, mevcut personel durumuna atıfta bulunarak, “Şirket olarak ikna olamadığım için gençleri başka bir şirkete kaptırmak istemiyorum” diyor.

Röportaj, Kuzey Ren-Vestfalya, Düren’de Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir çırak hızlı buluşma etkinliğinin bir parçası olarak gerçekleşir. Burada yaklaşık 50 şirket kendini tanıtıyor. Başvuru sahipleri hangi işverenlerle görüşmek istediklerine kendileri karar verirler.

Birbirinizi tanırken dürüst iletişim

Laith Alkassar, yalnızca depo lojistiği uzmanı olmak için eğitim sunan şirketleri seçti. Eğitim müdürü Beys ile yaptığı röportajda kariyer seçimini “Manuel ve ticari alanın bir karışımı” olarak açıklıyor.

19 yaşındaki kariyerini şu ana kadar çok açık bir şekilde anlatıyor. Ortaokuldan mezun olduktan sonra, başlangıçta araç boyacısı olarak çıraklığa başladı. El işi “biraz fazla zordu” ve eğitimi yarıda bıraktı.

Daha sonra lise diplomasını aldı ve büro yönetimi için katip olarak yeni bir çıraklık yapmaya başladı. Ama bunu da bitirmedi. Röportajda “Patron benden memnun olmadığı içindi,” diye açıkça itiraf ediyor.

İnsan kaynakları yöneticisi: Motivasyon notlardan daha önemlidir

Bu dürüst iletişim, eğitim müdürüyle iyi geçiniyor: “Doğru yolu seçip seçmemen benim için o kadar önemli değil. Senin böyle hissetmen ve kararlı olman benim için önemli,” diyor adaya.

Personel Müdürü Beys de okul notlarına çok önem vermiyor: “Kişisel nitelikleri geliştirmek, karakter özelliklerini şekillendirmek bence İngilizce, matematik veya Almanca özel ders vermekten daha zor.”

Adaylar aranıyor, işverenler hayal kırıklığına uğruyor

Alkassar adayları için hızlı flört gerçekten iyi gidiyor. Buradaki konuşmalar sorgulama durumları değil, sadece işverenleri tanımak için kısa bir fırsat, diyor. Konuştuğu beş şirket de onunla iletişim halinde olmak istiyor. “Bu sadece güzel bir duygu ve motive edici” diyor, şahsına gösterilen büyük ilgiden memnun.

İşverenler arasındaki ruh hali daha az coşkulu. Etkinliğin aslında üç saat sürmesi planlanıyor, ancak sadece iki saat sonra odada neredeyse hiç başvuran kalmıyor. Bina teknolojisi şirketinin toplamda yalnızca dört araması vardı, o sırada on iki arama mümkün olabilirdi.

Okullarda doğrudan iletişim?

Etkinlik bitmeden eşyalarını toplayan eğitim müdürü Beys, şimdiden gençlerle iletişim kurmanın yeni yollarını düşünüyor: “Sanırım gelecekte okullara gitmeye ve orada biraz reklam yapmaya daha fazla odaklanacağız. iş profilini açıklamak için yapın.” Ne de olsa, orada bulunan başvuranlar harikaydı, diyor.

Diğer işverenler, hız tarihlerinin sayısı konusunda biraz daha iyimser. Stajyer hızlı flörtünde konserve üreticisi Stollenwerk’i temsil eden Manuel Ramon, “Kimsenin gelmeyeceği de olabilirdi,” diyor. Beş konuşma yapabildi. Başvuru sahiplerinin büyük eksikliği göz önüne alındığında, bu onun bakış açısından kesinlikle bir başarıdır.