Çin’in Dubai’de Uygur Türklerini esir tuttuğu ortaya çıktı

CODerFluer

New member
MEHMET AKSEL / karar.com

Çin’in Dubai’de bâtın bir gözaltı merkezi bulunduğu ve burada Uygur Türklerinin olduğu tezi ortaya atıldı.

26 yaşındaki Çinli Wu Huan, en az 2 Uygur ile Dubai’de Çin’in kontolü altında bulunan zımnî bir gözaltı merkezinde tutulduğunu ileri sürdü.

NİŞANLISI VANG CINGYU KARA LİSTEDE

Nişanlısı Vang Cingyu’nun Çinli bir muhalif olarak görülmesi niçiniyle Çin’e iade edilme tasası taşıyan 26 yaşındaki Wu Huan, Dubai’de yaşadıklarını Associated Press (AP) ajansına anlattı.

26 yaşındaki Wu Huan isimli bayan, Çin’e iade edilmekten korktuğunu ve bu niçinle kaçak olarak yaşadığını söylemiş oldu.

Dubai’de kaldığı otelde 27 Mayıs’ta Çinli yetkililer tarafınca sorgulandığını, akabinde Dubai polisi tarafınca bir karakola gdolayıldüğünü söyleyen Wu, gözaltında tutulduğu üçüncü gün, kendisini Li Şuhang olarak tanıtan Çinli bir adamın ziyaretine geldiğini söylemiş oldu.

Çin’in Dubai’de konsolosluğu için çalıştığını söyleyen Li’nin kendisine, Çin zıddı faaliyetlerde bulunmak hedefiyle yabancı kümelerden para alıp almadığını sorduğunu anlatan Vu, çabucak sonrasında kelepçelenerek Çinli yetkililer tarafınca gözaltı merkezine dönüştürülen bir villaya gdolayıldüğünü öne sürdü.

Odaların farklı hücrelere dönüştürüldüğü üç katlı beyaz villada, birkaç sefer Çince sorgulandığını ve tehdit edildiğini söyleyen Huan, merkezde bir Uygur Türkü bayanla karşılaştığını, bir ötekinin sesini duyduğunu, bayanları ayırt edici görünümlerine ve aksanlarına dayanarak Uygur Türkü olarak tanımladığını kaydetti.

TACİZ EVRAKLARINI ZORLA İMZALADI

Gardiyanların, bir telefon ve sim kart vererek, kendisine ve nişanlısına takviye veren kar gayesi gütmeyen Hristiyan yardım örgütü ChinaAid’in lideri papaz Bob Fu’yu ve nişanlısını aramasını dediğini aktaran Vu, merkezde, nişanlısı Vang Cingyu’nun onu taciz etmekle suçlayan dokümanları imzalamaya zorlandığını da savundu.

“GERÇEKTEN KORKTUM”

“Gerçekten korktum ve evrakları imzalamak zorunda kaldım.” diyen Vu, 8 Haziran’da hür bırakıldıktan daha sonra Ukrayna’ya giderek nişanlısı Vang ile bir ortaya geldiğini belirtti.

Çift, Vang’ın Ukrayna’dan Çin’e iade edilme ihtimali telaşıyla Hollanda’ya kaçtı.

ÇİN SAVLARI YALANLADI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, argümana ait “Size söyleyebileceğim şey, kişinin bahsetmiş olduğu durumun hakikat olmadığı” açıklamasını yaparken, Dubaili yetkililerden rastgele bir açıklama gelmedi.

ChinaAid’in lideri Fu, Vu tarafınca bahsi geçen müddette en az dört yahut beş sefer arandığını, bu aramalardan birkaçının Dubai’den bilinmeyen bir numaradan geldiğini söylemiş oldu.

DUBAİ POLİSİ: WU HUAN ÜLKEDEN SERBESTÇE AYRILDI

Dubai polisi tezlerin ortaya çıkmasından daha sonra yaptığı açıklamada, Çin ismine mahallî polis tarafınca gözaltına alınan Çinli bir hanımın savlarının yanlış olduğunu ve Wu Huan ve Vang Cingyu’nun üç ay evvel bir arada ülkeden serbestçe ayrıldığını söylemiş oldu.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ UYGULAMALARI REAKSİYON ÇEKİYOR

Çin’de son senelerda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, milletlerarası kamuoyunun yansısını çekiyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak isimlendirdiği, memleketler arası kamuoyunun ise “bir daha eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) datalarına göre, en az 1 milyon Uygur Türkü kendi isteği haricinde tutuluyor.

Pekin idaresi, Doğu Türkistan’da kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve kelam konusu şahıslardan ne kadarının toplumsal hayata döndüğüne ait bilgi vermiyor.

BM ve öteki milletlerarası örgütler, kampların incelemeye açılması davetlerini bir dahalerken; Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafınca kısmen görülmesine müsaade verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin direkt bilgi almak emeliyle bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.