Çin’de Zorla Çalıştırma: Tedarik Zinciri Yasası Ne Getiriyor?

Trendio

Active member
Durum: 27.03.2023 13:25

Çin’in Sincan kentinde, kamplarda on binlerce zorunlu işçi olduğu söyleniyor. Tedarik zinciri yasası, bu depolardan gelen ürünlerin Almanya’ya ulaşmasını önlemeyi amaçlamaktadır. Ama bunu kontrol etmek zordur.

E Lamby-Schmitt, M Daubenberger, F Guckelsberger ve T Anthony tarafından

Polisin bizi yakalaması uzun sürmedi. Sincan’da daha küçük bir kasaba olan Xinyuan’da polis karakolundayız. Fotoğrafları ve videoları silmeliyiz. Yaklaşık bir saat sonra bizi bıraktılar.

Tamara Anthony

Tamara Anthony
ARD Stüdyo Pekin

@TAMANTH

Eva Lamby-Schmitt

Eva Lamby-Schmitt
ARD Stüdyo Şanghay

Çin hükümeti sözde yeniden eğitim kamplarının artık var olmadığını iddia ediyor. Hatta gazetecilerin araştırmasına göre bazı kamplar 2019’dan beri kapatılırken bazıları da varlığını sürdürüyor.

Yolculuğumuz, konunun hala ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Her yerde, havaalanında, tren istasyonunda, sokaktaki kontrol noktalarında polisler tarafından sorgulanıyoruz. Pasaportlarımız fotoğraflandı. Genellikle birkaç araba tarafından takip ediliriz.

Kuzey Sincan’da Kazakistan sınırındaki Tacheng şehrine gidiyoruz. Erbakit Ortabay’ın altı yıl önce yeniden eğitim kampına kapatıldığı yer burası. Orada çalışmak zorunda kaldığını söylüyor. Günde on bir saat dikiş dikmek zorundaydı.

“Ceza Olarak Demir İşkence Koltuğuna Zincirlendi”

Onunla bir röportaj için Londra’da buluşuyoruz. Ortabay, “Bize üretim spesifikasyonlarını verdiler” diyor. “Yanımda yaşlı ve bu nedenle yeterince hızlı çalışmayan biri oturuyordu. Ceza olarak demir işkence koltuğuna zincirlediler. Günde sadece bir parça buharda pişmiş ekmek yedi. 15 gün orada öyle oturdu. .”

Bilgiler doğrulanamıyor, ancak etkilenen diğer birçok kişinin raporlarıyla eşleşiyor. Tacheng’de tam olarak bu kampa gidiyoruz. Sitede, siyah giyinmiş birkaç adam tesisin önündeki yol boyunca duruyor. İçlerinden biri arabamızın peşinden koşuyor ve bize buranın bir eğitim yeri olduğunu söylüyor – Çince Xunlian de difang. Film çekmek yasaktır.

Gazeteciler Sincan’da hoş karşılanmıyor. Bizim Muhabirler Eva Lamby-Schmitt ve Tamara Anthony hala orada uçtu.

Kayıtlarımızı Ortabay’a gösteriyoruz. Aynı kamp olduğunu söylüyor. “Dışarısını değiştirmişler ama içi hala aynı. ‘Bir bakabilir miyiz?’ Seni asla bırakmazlar. Onlar yalancıdır.”

Ortabay gibi, Sincan’daki on binlerce insan da Almanya’da satılan mallar için çalışmaya zorlanıyor. Ocak ayından beri yürürlükte olan tedarik zinciri kanunu ile kanun koyucu bunun önüne geçmek istiyor. Şirketlerin tüm tedarik zincirlerini gözden geçirmeleri gerekiyor. Üretim adil ve sürdürülebilir olmalıdır. Peki bu Çin’de nasıl garanti edilecek?

Ticaret Odası: Yasa ihlalleri göz ardı edilemez

Maximilian Butek, Şangay’daki Alman Yurtdışı Ticaret Odası’nı temsil ediyor. Özellikle birçok büyük şirketin bazen on binlerce tedarikçiyi yönettiğini, bunların da bir tedarikçisi olduğunu ve diğer tedarikçileri de kullandığını söylüyor. “Uygulamada, bu tedarikçilerin hiçbirinin yasayı ihlal etmediğini yüzde 100 reddetmenin pek mümkün olmadığını düşünüyorum.”

Sincan da dahil olmak üzere Çin’e 100’den fazla kez gitmiş bir şirket denetçisiyle konuşabiliriz. Ancak bunun artık çok tehlikeli olduğunu söylüyor. Çinli meslektaşlarını korumak için bizimle sadece anonim olarak konuşuyor.

Şirket denetçisi, “Orada şirketleri denetleyen şirketler biliyorum” diyor. Ama sonra Çin polisi veya gizli servisi çalışanları evlerinde ziyaret etti. Kontroller teorik olarak mümkündür, ancak her geçen ay daha zor hale gelmiştir. Çin’deki tedarik zincirlerini bağımsız olarak kontrol etmenin sahada pratik olarak uygulanması zor görünüyor.

Sincan’da Zorla Çalıştırma: Tedarik Zinciri Yasası Ne Kadar Getiriyor?

E. Lamby-Schmitt, M. Daubenberger, F. Guckelsberger, T. Anthony, ARD Şangay, ARD Pekin, 27 Mart 2023 05:35