Çin, Uygurların yaşadığı Sincan’ı tatil merkezi olarak pazarlıyor

CODerFluer

New member
Çin’in Pekin’de düzenlenecek olan 2022 Kış Olimpiyatları yaklaşırken, hükümetin Uygurların yaşadığı Sincan’ı kış sporları merkezi olarak pazarlama eforlarının arttığı görülüyor.

Resmi medya, çatıları karla kaplı ahşap kulübeler önünden geçen atlı kızakların ve kayakçıların fotoğraflarıyla dolu ve tüm bunlar Olimpiyat oyunlarının bir modülü üzere sunuluyor.

ÇİN, BÖLGEYİ TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYOR

BBC’nin haberine nazaran; toplumsal medyada aktif bir isim olan Yao da, Çin’in Kış Olimpiyatları’nın yarattığı ilgiyi kullanarak Sincan üzere bölgeleri turizm merkezi haline getirmek için yürüttüğü kampanyanın küçük bir kesimi. Yao, bölgeden fotoğraflarını hesabından paylaşıyor.

Çin Devlet Lideri Şi Jinping, 300 milyon Çinlinin kayak yapmasını sağlamak için şahsen davette bulundu. Lakin bu davete cevap verenler yalnızca toplumsal medya fenomenleri değil.

Biroldukca yabancı şirket de Olimpiyat oyunlarını izlemesi beklenen ekonomik canlanmadan hisse kapmak için sıraya girdi. Burton Snowboards bunlardan biri.

BURTON, YAPILANLARA KARŞIN BÖLGEDE İŞ YAPMAK İSTİYOR

Şirketin Çin’deki yan kuruluşunun işvereni Craig Smith, BBC’ye yaptığı açıklamada, insan hakları ihlali tezlerine karşın, bölgede iş yapmaya devam etmek istediklerini söylemiş oldu.

Çin’in 2025 yılına kadar dünyanın en büyük kar sporları pazarı haline gelmesi bekleniyor. Birçok yurt ortasından olmak üzere, kar turizmi için Çin’de yılda 55 milyon kişinin seyahat edeceği iddiası yapılıyor. Çin’in hem de, bilhassa de yeni bir şey denemek isteyen maceraseverler için, dünya çapında bir cazibe merkezi olması bekleniyor.

Burton, bu niçinle Çin’deki varlığını gelecek birkaç yıl ortasında üç katına çıkarmayı umuyor. Şimdiden Sincan bölgesinin kuzeyindeki Altay’da bir mağazası var. Fakat Craig Smith, işin ikinci sırada olduğunu, kendileri için evvel snowboard yapanların geldiğini söylemiş oldu.

‘KÖTÜ MUAMELE OLABİLİR, BEN BUNU DEĞİŞTİREMEM’

Smith, Batılı ülkelerin Uygurlara yapılan azap, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelelerle ilgili suçlamaları hakkında, “Biraz olabilir, ancak bilmiyorum. Ben siyasetçi değilim. Bunun rastgele bir istikametini hiç incelemedim” dedi.

Bölgedeki insan hakları ihlalleri ile ilgili haberleri okuduğunu söyleyen Smith, bir daha de kendini bunlardan farklı tuttuğunu, zira durumu değiştiremeyeceğini söylüyor.

ÇİN: SPORA SİYASET KARIŞTIRIYORSUNUZ

Çin Devlet Lideri Şi Jinping, kendisini eleştirenleri Kış Olimpiyatları’na siyaset karıştırmakla suçluyor.

Çinli başkanlar Olimpiyat oyunlarının siyaset üstü olması gerektiğini söylüyor.

Bu tabir, son derece cazip bir pazar olarak gördükleri Çin’deki operasyonlarını genişletmeye yahut bu piyasaya girmeye çalışan kimi şirketlerin de durumun nasıl görülmesini istediklerini yansıtıyor.