Canon Web Kamera Şoför güncellemesi ve yeni SRT ve FreeD protokolleriyle PTZ görüntü akışı fonksiyonunu genişletiyor

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Görüntüleme teknolojileri başkanı Canon, PTZ kameraları için indirilerek kullanılabilecek yeni bir sürücüyü kullanıma sunuyor. Bu güncelleme ile Canon’un olağanüstü 4K imaj kalitesi ve epeyce istikametli IP uyumluluğu sunan üç PTZ kamerası (CR-N300, CR-N500 ve CR-X300) aracılığıyla; yüksek öğretim kurumu ve iş yerleri üzere alanlarda görüntü konferans ve görüntü akışı yapmak artık epey daha kolaylaşıyor. Pandemi devrinde gelişen yeni alışkanlıklarla bir arada en kolay biçimde uygulanabilecek yüksek kaliteli görüntü akışı tahlillerine erişim talep eden kuruluş sayısı artmaya devam ediyor. Bunun kararında görüntü konferans ve görüntü akışı ihtiyaçları bir katalizör olarak konumlanıyor. Ek olarak, Canon’un CR-N300 ve CR-N500 modelleri için de iki yeni protokolü (SRT ve FreeD) desteklemesi, VR ve AR yapımlarının yanı sıra taban çalışma müddetiyle yüksek kaliteli akış için sıradan ve uygun maliyetli tahlillere meselesiz entegrasyon sağlıyor.

Sorunsuz entegrasyon ve kolaylaştırılmış iş akışları

Web Kamerası Şoförü, Canon’un uzaktan PTZ kameralarını Windows işletim sistemiyle uyumlu PC bilgisayarlara tesirli bir biçimde bağlayarak, kameraların yüksek kaliteli canlı akış için web kamerası fonksiyonuna sahip olmalarını sağlıyor. PTZ kameralar bu süreç daha sonrasında Microsoft Teams, Skype ve Zoom üzere uygulamalara entegre edilerek hibrit toplantılar için kusursuz bir seçenek haline gelmesiyle öne çıkıyor. Eğitim kurumları için de uygun olan kameralar, görüntü kaydı ve akışına yönelik Ders Kaydı uygulamalarıyla birlikte Panopto’da canlı ders akışı yapmak için kullanılabiliyor.

Yazılım, konseyimi kolaylaştırıp anında akışa başlanmasına imkan tanıyan bir özellik olarak, kullanıcının PC bilgisayarı ile tıpkı ağ üzerinde olan bir Canon PTZ kamerasını otomatik olarak algılayıp canlı yayın iş akışlarını kolaylaştırma imkânı tanıyor. Ayrıyeten, oldukcalu kamera düzeneklerinde birebir anda beş kameraya kadar kaydedilip kullanılabilir olması da kıymetli özellikleri içinde yer alıyor. Bu da sunumlu dersler üzere epey sayıda kamera açısı ve farklı odalarda kamera kullanmasının gerektiği ortamlar için ülkü bir tahlil olarak sunuluyor.

Web Kamerası Şoförü esneklikle birlikte etkileyici manzara kalitesi elde etmesiyle dikkat çekiyor. Kullanıcılar, LAN ilişkisiyle çalıştıklarında 4K 30p’ya kadar görüntü konferans yapabiliyor ve USB’li temaslarda sık sık yaşanan ara kısıtlaması problemine takılmadan kameraların tam çıkış çözünürlüğünden yararlanabiliyorlar. Bu sayede, kameralarını istedikleri pozisyonlara yerleştirme esnekliğine sahip oluyorlar. 100 metre ve daha uzun kablolarla kullanılan LAN kontağı, PTZ kameranın eşleştirildiği bilgisayardan daha uzakta olması gereken daha büyük yerlerde kullanım için bu kameraları uygun hale getiriyor.

İki yeni protokol: SRT ve FreeD

CR-N500 ve CR-N300 kameraların her ikisi de yeni protokolleriyle kullanıcıların iş akışını, içeriğini ve kaliteyi güzelleştirmelerine imkan sağlıyor. FreeD Protokolü indirildikten daha sonra, kameranın pozisyon bilgileri (ör., zum, odak, iris ve pan-tilt) diğer bir takip ekipmanı kullanmaya gerek kalmadan sürece motoruna gönderilebiliyor. Bu da yayıncıların ve aktiflik düzenleme şirketlerinin PTZ kameraları, AR ve VR iş akışlarına entegre ederek, yüksek kaliteli “sanal” içerik sunmalarını sağlıyor. Haber, hava durumu, spor ve canlı etkinlikler içinde yeşil ekranla çalışırken, gerçek imgelerin bilgisayar grafikleriyle çarçabuk birleştirilme özelliği sunuyor.

Secure Reliable Transport (SRT) protokolü, uzaktan yapım pazarında yüksek prestije sahip bir görüntü iletim protokolü olarak isimlendiriliyor. Görüntü dataları ve emniyetli görüntü iletimi için yüksek güvenlikli şifreleme özelliğine sahip olmasıyla kıymet arz ediyor. Protokol; ağ şartlarını ve uyarlanabilirlik kapasitesi son derece yüksek arabellek idare sistemini izleyerek, istikrarsız bit suratlarına sahip ortamlarda bile, paket kaybının bir daha iletim/kurtarma düzeneği ve yüksek kaliteli görüntünün düşük gecikme müddetiyle istikrarlı gönderimi ile güvenilirlik ve istikrar sunuyor. Yayıncılık pazarında, NDI® | HX ile birlikte uzaktan yapımlar için yaygın biçimde kullanılıyor.

PTZ Web Kamerası Şoförü ve kullanım tarihleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Web Kamerası Şoförü Temel Özellikleri:

• Video akışı platformları için kolay PTZ kamerası kurulumu
  • Otomatik kamera algılama
  • Beş adede kadar kamera kaydedilebilir.
  • 4K çıkış – 4K 30p’ye kadar
  • LAN kontağı yardımıyla uzun kablolarla kullanılabilir.
  • Windows işletim sistemi ile uyumludur.
Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı