Bursa’da 70’ler ve 80’lerin mahallesi kuruldu

EliteDizqn

Active member
Osmanlı’dan günümüze mahalle külçeşidinin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması maksadıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca açılan Bizim Mahalle Standı, bakkalı, berberi, gazoz, simit ve şeker satan çocukları ve kahvehane kültürüyle 1970 ve 1980’li senelera nostaljik bir seyahat yaptırıyor.

Onarım çalışmaları ile tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel kıymetlerin de gelecek nesillere aktarılması gayesiyle birbirinden farklı etkenliklere imza atıyor. Bu etkinlikler kapsamında Bursa Kent Müzesi de adeta Bursa’nın 1970 ve 1980 senelerından kalma bir mahallesine dönüştürüldü. Mahalle kahvesi, bakkal, jetonlu telefon kulübesi, simitçi, şekerci gazozcu, plakçı ve mahalle berberi ile Bursalıları nostaljik bir seyahate çıkaran stant, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın da katıldığı merasimle ziyarete açıldı.

Hasretle andığımız günler

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, merasimde yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi olarak kentin toplumsal, kültürel ve tarihî pahalarını öne çıkaracak bir çalışmaya imza attıklarını söylemiş oldu. Bizim Mahalle Standı ile Bursalıları nostaljik bir seyahate çıkaracaklarını lisana getiren Lider Aktaş, “Bir jenerasyonun hasretle andığı, günümüz neslinin ise artık yabancısı olduğu 70’li ve 80’li yılların mahalle külçeşidini yansıtan standımız, kentimizin gelişirken yaşanan toplumsal kültürel değişimi de gözler önüne serecek. O devirlerde yaşayanlar bilirler ki mahallelerimiz birer yer olmanın ötesinde, hayatımızı canlandıran öğeler yumağıydı. Bakkalından berberine, komşuluk münasebetlerinden sokak oyunlarına kadar kentimizin en değerli ve en hoş mekânlarıydı mahallelerimiz. Hatırladıkça hasretle andığımız mahallelerimize has ömür biçimimiz, ömrümüzden birer yıldız üzere kayarak kayboldu. Komşu teyzeler, bakkal amcalar, simitçiler, dondurmacılar, kış gecelerinin unutulmaz sesi bozacılar, radyolar, pikaplar ve kasetçalarlar, ankesörlü, jetonlu sarı renkli telefon kulübeleri, gazozuna maçlar ve daha kaçları bugün yok artık. 70’li ve 80’li senelerdan görsellerin yer aldığı standımız bir nebze de olsa bizleri o günlere götürecek. Sergiyi gezen her insanın tüylerinin diken diken olacağına hatta gözlerinin yaşanacağına inanıyorum” dedi.

Lider Aktaş, konuşmasının akabinde standa sağladıkları katkılar niçiniyle Bursa’nın esaslı firmalarının temsilcilerine teşekkür evraklarını verdi. Açılış kurdelesini kesen Lider Aktaş, ondan sonrasında protokol üyeleri ve davetlilerle bir arada bakkal dükkanı, kahvehane, aktar, berber üzere o yılların esnafının görsellerle canlandırıldığı stantları gezdi. Simit, gazoz ve şeker satan çocuklardan alışveriş yapan Lider Aktaş, çocukluk senelerında mahallesinde yaşadığı anılarını da ziyaretçilerle paylaştı.

Başkan’ın hayal kırıklığı: ‘alaburus saç’

Berber koltuğuna oturup çocukluk senelerında saç tıraşı ile ilgili bir anısını anlatan Lider Aktaş, “Tabii artık erkek kuaförleri, bayan kuaförleri başka farklı, her türlü makine ekipman var. Lakin bu biçimde bu biçimde bir şey yoktu. Hiç unutmuyorum her seferinde gittiğimizde Babam berbere ‘alaburus’ sıkıntısı. Ben de bir hayal kırıklığı yaşardım. Alaburus traş şuydu, her taraf 3 numara yalnızca önde, ufacık bir kesim bırakıyorsunuz. Yani isterdim azıcık saçlarım uzasa, geriden falan. Biraz halli kesseler falan işte.. Lakin maalesef kelam konusu olmazdı. Türk sinemalarını seyrediyoruz. Türk sinemalarında de işte Sezercik, Yumurcak falan farklı tipler var. Onların sarı saçları, favorileri uzun, arttan saçları uzun.. Ya buna emsal bir şey yapabilir miyiz diye hayal ederdim. Fakat her seferinde ben alaburus tıraş oluyordum. Motamot şu an kardeşimizin elindeki makiniçin, alttan girer kırt kırt tam keserler. Önde yalnızca ufak bir perçem bırakılırdı. O hayalle yıllar geçti. Alışılmış ilerleyen yaşlarda bu imkana kavuştuk lakin bu biçimde da saçları kaybettik. Doğal aslında biz bu standımız ile anıları canlandırdık. Bilhassa 35-40 yaş üzeri bu standın derinliklerinde kaybolacak. O yüzden ben bütün Bursalı hemşerilerimizi bilhassa bu standa davet ediyorum. Gözlerinin nemlenmesi hatta tahminen ağlamaklı olmanın garantisini bile veriyorum. Katiyetle fazlaca büyük nostalji yaşayacaklar” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı