Büyük İsviçre banka birleşmesi: UBS, rakibi Credit Suisse’i devraldı

Trendio

Active member
Durum: 19.03.2023 20:32

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, rakibi Credit Suisse’i devralacak. İsviçre Ulusal Bankası, devralımı 100 milyar CHF’ye kadar güvence altına aldı. Mali krizden bu yana Avrupa’daki en önemli banka birleşmesi.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, krizin derinliklerine inen rakibi Credit Suisse’i devralacak. Bu, İsviçre Federal Konseyi ve iki enstitünün temsilcileri ve denetim makamları tarafından açıklandı. İsviçre mali piyasa denetleme kurumu Finma da devralımı onayladı. Credit Suisse’in önceki Yönetim Kurulu Başkanı Colm Kelleher yeni bankanın Başkanı olacak – UBS patronu Ralph Hamers CEO olacak.

Üç milyar İsviçre frangı satın alma

Şirketler, UBS’nin Credit Suisse’i toplam 3 milyar CHF karşılığında devralacağını açıkladı. UBS’ye göre satın alma bedeli hazine hisselerinde ödenecek. Credit Suisse hissedarları, her 22,48 Credit Suisse hissesi için bir UBS hissesi alıyor.

İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset, kısa süre önce planlanan bir basın toplantısında, Credit Suisse’in finans piyasalarının güvenini kaybettiğini söyledi. UBS tarafından devralınma, güveni yeniden tesis etmek için en iyi çözümdür. Berset, bunun sadece İsviçre için değil, tüm küresel finansal sistemin istikrarı için “önemli” olduğunu da sözlerine ekledi.

Merkez Bankası likidite yardımı sözü verdi

İsviçre Ulusal Bankası (SNB), her iki banka için de yaklaşık 101 milyar Euro’ya eşdeğer olan 100 milyar CHF’lik likidite desteğiyle devralımı güvence altına alıyor. UBS için riskleri azaltmak amacıyla, federal hükümet ayrıca olası kayıpları karşılamak için 9 milyar CHF’lik bir garanti veriyor. Alınan önlemler, SNB’nin gerekirse Credit Suisse’e yoğun likidite sağlayabilmesini sağlayacaktır.

Mali krizden bu yana en önemli banka birleşmesi

Bunun öncesinde, iki bankadan müdahil olan tarafların yanı sıra siyaset ve denetim makamlarının üst düzey temsilcilerinin de yer aldığı, gün boyu süren bir müzakere maratonu izledi. UBS ve Credit Suisse, politikacılar ve denetim makamları tarafından birleşmeye zorlandı. İsviçre Federal Konseyi de hafta sonu Credit Suisse’de durumla ilgili birkaç toplantı yaptı.

Credit Suisse’in UBS tarafından devralınması, 15 yıl önceki mali krizden bu yana Avrupa’daki en önemli bankacılık birleşmesi. Bu, Avrupa’daki sistemik açıdan en büyük finansal kurumlardan birini oluşturur.

SNB’den yapılan açıklamada, “Credit Suisse’in UBS tarafından devralınması ile finansal istikrarı sağlayacak ve İsviçre ekonomisini bu olağanüstü durumda koruyacak bir çözüm bulundu.” Bu, tüm finans sektörünün istikrarına katkıda bulunur.

Credit Suisse son zamanlarda giderek daha fazla baskı altında.

Credit Suisse, finans sektöründe huzursuzluğa neden olan iki ABD bankası Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın kapatılması da dahil olmak üzere önceki bir dizi skandalın ardından son zamanlarda daha fazla baskı altına girdi. Credit Suisse’in en büyük hissedarı olan Suudi Arabistan’dan Saudi National Bank’ın, İsviçre’nin en büyük ikinci bankasına yatırımlarını artırmak istemediğine dair açıklamaları fiyatların düşmesine neden oldu.