Bizim Hamlet bayan, direktör kimonolu!

EsraBetül

Member
Yeni jenerasyon içerik platformu diyorlar ismine. Bir çeşit paralı dijital kanal, giderek de çoğalıyor. Bunlardan en genci yılbaşında yayına başlayan GAİN, yeni dizisi Hamlet’in galası ile dönem lansmanını savlı bir partiyle yaptı. GAİN’in kurucusu Beğenilen Akpınar beklenenin tersine kısacık konuşarak farklı olmak istediklerini ve bu farklarının kelamla değil, izlenerek anlaşılacağını, medyada bir şeylerin değişmesine ön ayak olmak istediklerini” söylemiş oldu. İzlemeden bilemeyeceğiz yani. Kanalın bütün yüzleri oradaydı. Olağan ki başta Hamlet dizisinin senarist ve direktörü Kaan Müjdeci (Bütün gece içine bir şey giymediği kimonosuyla dikkat çekti. birlikte fotoğraf çektirelim dedik, biri bir çengelli iğne getirdi her neyse ki!) ve oyuncuları, bilhassa Erdal Beşikçioğlu, fazlaca şık ve epey güzeldi; Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Çiğdem Selışık Onat; bütün genç grup Seçkin İşcan ve Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül. Ne alaka derseniz Hamlet, Adalar’da geçen bir öykü. Dizi de çarpıcı ve yürek yakan manzaralarla başlıyor: Adalar’da başlayan bir at vebası yüzünden atlar tek tek toplanıp itlaf ediliyor, üzerleri kireç ve toprakla örtülürken gece yarısı gemiyle gizlice sağlıklı atlar getiriliyor. Faytoncuların başı ise öldürmek zorunda kaldığı atlarına göz yaşı dökerken yerine geçmek isteyen kardeşi (Erdal Beşikçioğlu) tarafınca kaza süsü verilen bir cinayete kurban gidiyor. Kızı Hazar ise acısını içine gömüp babasının vefatını sorguluyor. Bütün gece sevinçle dans eden genç kız (Elit İşcan), adada gözyaşı döken kız! Atların öldürüldüğü sahne hayli gerçekçi ve üstelik de sahiden yaşanmış olduğu için acı verici. Atların uğradığı zulmün bitmiş olması sevindirici fakat Kırgızistan’a yenmek üzere gönderilirken yakalanmış olmaları ve şu anda gereğince saman olmadığı için aç kaldıkları da öbür bir acı gerçek! Fazilet Gül’le birlikte izledik birinci kısmı, Adalar’ı direktörün zorluğu ve heyecanını paylaştı.

CEM AYDIN AYRILMIŞ

Kanalın haber yüzü Mirgün Cabas ve His Demirağ, geceyi de şirin esprileriyle His Demirağ sundu. “Hep bir arada yeterli olmaya muhtaçlığımız var” diyerek. Haber koordinatörlüğü yaptığım bir periyotta Cem Aydın’la Kanal D’de tanışmış ve yardımcım yapmıştım. Gecede bana hâlâ “Patronum” diye hitap etmesi epeyce güzeldi. halbuki o fazlacatan bir fazlaca kanala işverenlik yapan bir boynuz kulağı geçer olayıydı, ben hâlâ ve her daim muhabir, müellif, gazeteci. Bu kanalı baştan aşağı dizayn ettiğini biliyordum, kutlayayım dedim halbuki anlaşamamış, oldukcatan ayrılmış!

GENÇLER ÇOK HOŞ

Four Seasons Bosphorus’un mehtapta harika deniz kenarı terası ve ikramlarının yanı sıra akış da güzel düzenlenmişti; karşılama ikram, dizi izlenmesi, nefes alma molası ve Kenan Doğulu konseri! Konseri şüphesiz oturarak izlemedi genç oyuncular; hepsi bütün becerilerini döktü, dans etti! Kıpır kıpır ve gülerek izleyenlerden biri de Beren Saat’ti, bu minyon, sade, şık genç hanımın ekranda nasıl şuh bayana dönüşebildiğine hâlâ inanamıyorum!

Ortada epeyce tanıdık yüz vardı lakin kim bilir hangi diziden, hangi sinemadan, ben tanıdıklarımın bile isimlerini yanlış yazıyorum, korkuyorum bir daha yanlış yaparım diye fakat daha sonra pişman oldum, içlerinde Bensu Soral, Belçim Alım, Ece Sükan, Ehil Dikinciler, Müge Boz, Zerrin Tekindor da varmış, bakılırsamedim, tanıyamadım! Bensu Soral epey hoş diye merak ediyordum halbuki! Bayanlar geceye hazırlanmıştı, şık giyinmiş, süslenmiş, erkekler sıklıkla boş vermiş şıklık ortasındaydı. Yani boş vermişlerdi! Kenan Doğulu’nun performansı, gördüklerimin en uygunuydu, son vakit içinderda en epey aranan isimlerden. Halay çekilmedi alışılmış lakin herkes kurtlarını döktü, partiledik. Yeni dönem herkese güzel olsun. Hamlet’i merak ettik artık, doğal ki izleyeceğim. Lakin bu özel kanallar bu biçimde havalı başlıyor, davetlere filan epeyce para harcıyor, daha sonra kalıcı olamıyor diye düşünmeden de edemedim. TV, sinema fazlaca kıymetli, kalıcı olması için âlâ yönetilmesi gerekiyor, bunu da düşünüyorlardır umarım, Cem Aydın kaçtıysa, bilemiyorum!