Bir kahraman bayanın kıssası: Ben Kara Fatma

EsraBetül

Member
Canlandırılan kahraman bayan, oynayan ve yöneten bayan…

Tüm bileşkeler bir ortaya gelince muazzam bir oyun ortaya çıkıyor.

Kurtuluş Savaşımızın 100. yılına itafen hazırlanan tek kişilik oyun serisinin birincisi olma özelliğini taşıyan “Ben Kara Fatma”, Tiyatro P.A.S, “Ben” serisi “Kurtuluş” ana başlığı altında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızın ömür hikayelerini sahneye taşıyor.

Ellinci yılını kutlayan Şişli Tiyatrosu, P.A.S Tiyatro ile tarihi olaylara perde açıyor.

Üç, seriden oluşan ve her biri tek kişilik oyun olma özelliğindeki yapıtların birincisinin galası gerçekleşti. Tiyatro P.A.S’nin sanat direktörü, tiyatro sanatkarı ve müellif Sevtap Çapan tarihimizin değerli kişiselyetlerinden, Atatürk’ün kendine verdiği takma isim ile anılan Kara Fatma, Fatma Seher Erden’i hoş bir performans ile sahneledi.

Biroldukça tiyatro sanatkarı, tiyatrosever ve basının davetli olduğu galada, tarih kitaplarında genel olarak ismi geçen fakat derinlemesine bilinmeyen bayan – erkek kahramanlarımızı biraz daha tanınır ve bilinir hale getirmek için Tiyatro P.A.S, kolları sıvadı. Ülkemiz ve dünya tiyatro sahnesinde birinci defa gerçekleştirilen “Seri Oyun” projesi özümüzden olana eğilerek tarihimize ışık tutmayı hedeflerken hem ulusal kıymetlerimizi ön plana taşıyor tıpkı vakitte bayan olgusunu güçlendirip kahramanlığın cinsiyetle sınırlanamayacağını hatırlatıyor. Dönem boyunca seyirciyle buluşturulacak.

– Yazan: Mehmet Dağıstanlı

– Dramaturg: Belgi Paksoy

– Yöneten: Özgür Kaymak

– Kostüm Tasarımı: Onur Uğurlu

– Dekor Tasarımı: Cihan Aşar

– Işık Tasarımı: Hasan Demir

– Müzik: Emrah Can Yaylı

– Oyuncu: Sevtap Çapan

– Yardımcı Direktör: Fulya Irmak Bilginer

– Afiş–Medya Görsel Tasarım: Deniz Bulut

– Fotoğraf: Volkan Erkan

– Toplumsal Medya İdaresi: Gülfer Işık