Biden ve Zelenskiy telefonda görüştü

Trendio

Active member
ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rus işgali durumunda ABD’nin ortak ve müttefik ülkelerle bir arada kararlı adımlar atmaya hazır olduğunu bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin ortak ve müttefikleriyle kararlı bir biçimde adım atmaya hazır olduğunu bir defa daha lisana getiren Biden, ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine dayanağını bir dahaledi.

ABD’nin Ukrayna’ya geçen sene yarım milyar dolar kalkınma ve insani yardım takviyesi sağladığına işaret eden Biden, ABD’nin Rusya’nın askeri yığınağı kararı Ukrayna iktisadını desteklemek için makroekonomik takviye yolları aradığını belirtti.

Biden toplantıda, büyükelçilik işçilerinin ülkeden ayrılmasına karşın ABD’nin Kiev’deki büyükelçiliğinin açık ve tam faaliyette olduğunu vurguladı.

Zelenskiy Twitter üzerinden açıklama yaptı

Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy de Biden ile görüşmesine ait resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Zelenskiy, “Görüşme uzun sürdü. Gerginliğin azaltılması tarafındaki diplomatik teşebbüsleri ele aldık. İlerideki ortak adımlar konusunda mutabık kaldık. Biden’a daima askeri yardımdan dolayı teşekkür ettim. Ayrıyeten, Ukrayna’ya maddi dayanağın sağlanması imkanı ele alındı.” sözlerini kullandı.

ABD, Ukrayna-Rusya krizini görüşmek üzere BM Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırdı

ABD, Ukrayna ve Rusya içindeki krizi görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırdı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, yaptığı açıklamada, ”Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehditkar davranışı ve Rus birliklerinin Ukrayna hududuna ve Belarus’a yığılması üzerine” BMGK’yi 31 Ocak Pazartesi toplantıya çağırdıklarını duyurdu.

Avrupa’ya ve global barış ve güvenliğe tehdit karşısında tansiyonu diplomasi yoluyla düşürmeye çalıştıklarını belirten Thomas Greenfield, BM Güvenlik Kurulu’nun diplomasi için fazlaca kıymetli bir yer olduğunu söylemiş oldu.