Bakan Ersoy: ‘İstanbul, Michelin Rehberi’nden aldığı dayanakla marka bedelini sağlamlaştıracak’

Dogecoin

Active member
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Michelin Rehberi basın toplantısına katıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 10.30’da başlayan toplantıya Bakan Ersoy ile bir arada Michelin Rehberleri Memleketler arası Yöneticisi Gwendal Poullennec ve epey sayıda davetli katıldı. İstanbul’un Michelin Rehberi’ne alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Bakan Ersoy, kentin rehbere eklenmesinin ülke turizmi için son derece kıymetli olduğunu söz ederek, bu türlü turizmde yeni bir ivme yakalanacağını vurguladı.

“BU AY PRESTİJİYLE, BAKANLIK DOKÜMANLI RESTORANLARDA VE OTELLERDE KDV ORANINI YÜZDE 18’DEN YÜZDE 8’E DÜŞÜRDÜK”

Gastronomi bölümüne verdikleri ehemmiyete dikkat çeken Mehmet Nuri Ersoy, “Binlerce yıllık ulu bir geçmişin, varlıklı kültürel çeşitliliğin ve eşsiz bir coğrafyanın eseri olan kadim Türk mutfağı, dünya mutfakları içinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Günümüzde de biroldukca ödüllü restorana konut sahipliği yapan İstanbul, yalnızca Türkiye’nin gastronomi başşehri değil, hem de dünyanın önde gelen gastronomi kentlerinden biri olmaya adaydır. Gastronomi bölümüne verdiğimiz değer sonucunda ülkemizde yeme-içme bölümümüzü desteklemek emeliyle bu ay itibariyle bildiğiniz üzere bakanlık evraklı restoranlarda ve otellerde KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşürerek fazlaca kıymetli bir takviye verdik. Sizlerin de bildiği üzere, değerli mirasımızı tüm dünyayla paylaşmak ve tesirli bir halde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını sağlamak, Bakanlık olarak bizim için büyük ehemmiyet taşıyor. Bu çerçevede, İstanbul’un yeme-içme külçeşidini, ön plana çıkardığımız tanıtım sinemamız 140 ülkede televizyon ve dijital mecralarda yayınlandı. Kısa müddette de dünyanın en çok ziyaret edilen dijital platformları ortasına giren GoTürkiye’nin YouTube kanallarında da izleyicilerle buluştu. Çok uzun bir ortadan daha sonra son 2 yıldır İstanbul pandemi şartlarına karşın dünyanın önde gelen sayılı seyahat mecmuaları Conde Nast Travel ve Leisure Travel tarafınca Avrupa’nın seyahat edilmesi gereken en güzel kentleri listesinde en üst sıralarda yeniden yerini aldı. Tripadvisör seyahat platformunda ise en epeyce aranan kent oldu” dedi.

“DÜNYA TURİZMİNDE HAK ETTİĞİMİZ YERE GELMEK İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATIYORUZ”

Bakan Ersoy, Türk mutfağının markalaşması için biroldukca çalışma yaptıklarını tabir ederek, “Bu muvaffakiyetler kendi kendine olmuyor. 2019 yılında bakanlığımız tanıtma konusunda radikal bir değişikliğe giderek Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı hayata geçirdi. Ajansla bir arada Türkiye dünyada açık orta en ağır ve tesirli tanıtım yapan ülke oldu. Şu anda 27 ülkede epeyce ağır, 120’den çok ülkede ise ağır olarak ulusal televizyon kanalları, küresel tv kanalları ve dijital mecralar vasıtası ile tanıtım yapıyoruz. Geçen yıl yayına aldığımız ‘İstanbul is the new cool’ tanıtım kampanyamızı bu yıl İstanbul’un gastronomi, alışveriş, aktiflik ve kültür sanat pahalarını kentin tarihi ve doğal dokusu ile ön plana çıkaran yeni tanıtım sinemalarımız ile destekledik. İstanbul, Antalya ve Ege başta olmak üzere gelişmekte olan bölgelerimizle birlikte tüm turizm destinasyonlarımızın dünya turizminde hak ettikleri yere gelmeleri için gerekli adımları teker teker atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz. Çok sayıda yabancı basın mensubu ve sanatseverin ilgi gösterdiği şenliğe bu yıl Başşehir Kültür Yolu ile Ankara’yı, önümüzdeki yıl ise İzmir ve Diyarbakır’ı dahil edeceğiz” diye konuştu.

“İZMİR, BODRUM VE ÇEŞME’NİN DE MICHELİN REHBERİ İÇERİSİNE ALINACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUM”

İstanbul’un Michelin Rehberi’ne alınmasının son derece kıymetli olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Bugün sizlerle, klasik tatlarla dünya lezzetlerini tıpkı anda sunan İstanbul’un aldığı değerli bir nişane vesilesiyle bir ortadayız. İstanbul, geçmişi 1900’lü senelera uzanan, dünyanın en üst yeme-içme standartlarına sahip restoranlarını bünyesinde barındıran Michelin Guide’a yani Michelin Rehberi’ne katılmış bulunuyor. İstanbul’un akabinde, kendine has mutfağı ve özgün işletmeleriyle İzmir, Bodrum ve Çeşme’nin de Michelin Rehberi içerisine alınacağına yürekten inanıyorum” halinde konuştu.

“İSTANBUL, MICHELİN REHBERİ’NDEN ALDIĞI BU TAKVİYEYLE MARKA KIYMETİNİ SAĞLAMLAŞTIRACAK”

Michelin Rehberi’nden alınan takviyeyle turizmde yeni bir ivme yakalanacağına inandığını söyleyen Ersoy, “Hepimizin bildiği üzere, Türkiye pandemi sürecini turizmde ustalıkla yönetti. olağanüstü bir muvaffakiyet yakalayarak V çıkışı gerçekleştirmekle kalmadı, BM Dünya Turizm Örgütü’nün 2021 bilgilerine nazaran; dünyanın en epeyce turist alan ülkeleri sıralamasında 2019 rekorunu da geride bırakarak 4’üncülüğe yükseldi. Yeme-içme bölümümüz, bu başarıda değerli rollerden birine sahip. Michelin Rehberi’nden aldığı bu dayanakla elbet küresel gastronomi turizmi hareketliliğinden hak ettiği hissesi alacak ve İstanbul marka bedelini sağlamlaştırarak, dünya gastrocity’leri içinde kıymetini artıracaktır” tabirlerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, rehberde yer alacak işletmelerin, büsbütün bağımsız ve bâtın Michelin denetçileri tarafınca takip edilen süreç sonunda 11 Ekim’de düzenlenecek merasimle açıklanacağını söylemiş oldu.