Azerbaycan’dan Direktör Elçin Musaoğlu, 2. Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışması’ndaydı

EliteDizqn

Active member
2. Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışması’nda 17 Aralık tarihinde Ulusal Müsabaka Finalistleri’nin gösterimi daha sonrası sinema takımlarıyla soru-cevap aktifliği gerçekleştirildi. Aktiflik daha sonrası Memleketler arası Yarışma’nın heyetinde yer alan Azerbaycan’dan direktör Elçin Musaoğlu, sinemanın incelikleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafınca düzenlenen 2. Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması, 17 Aralık Cuma günü Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması’nda seyirciyle buluştu. Ulusal yarış kategorisindeki sinemaların gösterildiği programda seyirciler, merak ettikleri soruları da gruplara yöneltme fırsatı yakaladı. Sultanbeyli Belediyesi Kültür Müdürü Yavuz Selim Kurt’un katıldığı ve moderatörlüğünü sinema yazarı Suat Köçer’in üstlendiği söyleşide ise Azerbaycan’dan üretimci ve yönetmen Elçin Musaoğlu konuşmacı olarak bulundu.

Azerbaycan Manzara Direktörleri Birliği ve Türkiye Belgesel Manzara Direktörleri Birliği üyesi, Belgesel Sinemaların ve Müelliflik Programlarının Geliştirilmesini Destekleme Derneği’nin kurucusu, Oscar Ödülleri’ne aday olan ve epey sayıda mükafata layık görülen “The 40th Door” ile 71. Venedik Memleketler arası Sinema Şenliği başta olmak üzere hayli sayıda ödül alan “Nabat” sinemaları dahil 50’ye yakın belgesel ve kısa sinemaya imza atan üretimci ve yönetmen Elçin Musaoğlu, sinema sanatı ve sinemaların seyahati üzerine tecrübelerini paylaştı.

“Filmi Ortaya Koymak İçin Onu Yaşamak Gerekir”

Yoğun bir ilgiyle takip edilen söyleşide Elçin Musaoğlu, sinemaların sinema salonlarında izlenmesinin değeri üzerinde dururken, “Sinemanın edebiyat olmadığını düşünüyorum. Sinemanın temel silahı imajdır.” sözlerine yer verdi. Bir sineması, beyazperdeye yansıtmak için onu yaşamak gerektiğini belirten Musaoğlu, “Filmin büyümesi gerekir. Ona enerjini vermelisin. Ben her sinema çıktıktan daha sonra hasta olurum örneğin.” dedi.

“Belgesel Sinema Çekerken Beyninizdeki Dişli Çarklar Dönmeye Başlıyor”

Sürekli kitap okuyup, sinema izlediğinden bahseden Musaoğlu, bu tıp etkinlikler sırasında aklından geçenin ise “Yapılanları bir daha yapmaya gereksinim var mı?” sorusu olduğunu lisana getirdi. Başarılı direktör Elçin Musaoğlu, genç sinemacılara belgesel sinemalarla başlamaları konusunda tavsiyede bulunurken, “Çünkü belgesel sinemanın beşere ve direktöre hayli büyük tesiri var. Uzun yahut kısa sinema çektiğiniz vakit her şey senaryoda oluyor, fakat belgesel sinemada elinin altında bir şey bulunmuyor ve neler çekmelisin diye düşünüyorsun. bu biçimdece beyninizdeki dişli çarklar dönmeye başlıyor ve güya seni bir dövüşçüye çeviriyor.” diye konuştu.

Ulusal Yarış Finalistleri Seyirciyle Buluştu

Yarışmanın Ulusal Yarışma Seçkisi’nde yer alan Nuri Cihan Özdoğan’ın “Aynı Gecenin Laciverti”, Volkan Güney Eker’in “Larva”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada” Zahid Çetinkaya’nın “Fraktal: Para Adam”, Ömer Dişbudak’ın “654 Gram”, Ersan Bayraktar’ın “7 Kör Adam”, Ali Cabbar’ın “Bahçeler Put Kesildi”, Ahmet Serdar Karaca’nın “Happy Anyway”, Aziz Alaca’nın “Göl Kenarı” ve Hatice Kübra Ergen’in “Merjem” sinemalarının gösterimi daha sonrası takım söyleşileri yapıldı. Söyleşilerin direktörlüğünü yönetmen Cemalettin Baş üstlendi.

Aynı Gecenin Laciverdi” sinemasının yönetmeni Nuri Cihan Özdoğan, II. Dünya Savaşı daha sonrası kara sinema konusuna merakla yola çıktığını ve bunu da karikatürize ederek yansıttıklarını belirtirken, “Gerçek bir dünya olmadığı için bunu nasıl yansıtacağımızı düşündük. bu türlü hücre animasyon tekniğine karar verdik.” dedi. “Larva” sinemasının yönetmeni Volkan Güney Eker, 2010 yılında yapılan bir araştırma haberinden yola çıkarak sineması kaleme aldığını söylerken, “Araştırmaya referandum haberleri içinde denk gelmiştim. O an, aslında bunun haber olması gerektiğini düşündüm.” dedi. Ayrıyeten babanın görünmediği yerlerde sinek sesine yer verdiklerini ve sonunda berbatlığın çoğalmasını da larvayla anlattığını lisana getirdi. “Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada” söyleşisine ise sinema ekibinden Öyküsu Özyürek, Onat Bulut, Efe Subaşı, Buse Parıltı Can ve Doruk Yılmaz katıldı. Başrol oyuncusu Hikayesi Özyürek, hem kendi başına gelen birebir vakitte etrafında yaşanan olayları birleştirerek, bölüm ortasındaki taciz ve mobbing olaylarına gerçekçi bir anlatım getirdiklerini söylemiş oldu.

Bahçeler Put Kesti” sinemasının yönetmeni Ali Cabbar, kentte yaşayanların daha fazlaca düşünmesi gereken güç siyasetlerine yöneldiklerini, “Tükettiğimiz şeyler üzerine bir düşünür müyüz, kendimizin de bir tahlili olur mu diye soru soran bir öykü oluşturmak istedim.” kelamlarıyla deklare etti. “Happy Anyway” sinemasının yönetmeni Ahmet Karaca, sevdiği birini kaybeden bir bayanın, yaşadığı buhranları anlatan üretimlerinde pandemi devri ve hissettirdiklerinden yararlandıklarını kaydetti. “Göl Kenarı” filminin başrol oyuncusu Rugül Serbest, yönetmenin kendisine inancıyla yola çıktıklarını belirtirken,Bir hafta boyunca Leyla’ymış üzere düşünerek o olmaya çalıştım.” dedi. “Merjem” filminin yönetmeni Hatice Kübra Ergen, “Bosna Savaşı’nda mağdur olan beşerler için yapılan sinemalar var ve biz de kendimizce bu ve bunun üzere olayların unutulmaması ismine bir sinema yaptık.” derken; yardımcı yönetmen Zeynep Zahide Arkan ise iki kişi olmaları niçiniyle zorlandıklarını belirtti.

Ödül Merasimi 18 Aralık’ta!

2. Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması’nın kazananları 18 Aralık Pazar günü Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleştirilecek ödül merasiminde duyurulacak. Ödül merasiminin akabinde müzisyen Sedat Anar tarafınca Yeşilçam’ın unutulmaz müziklerinin icra edileceği bir konser ile iştirakçilere müzik ziyafeti yaşatılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı