‘Asırlık’ mayalarla ekmek yapmayı öğreniyorlar

EliteDizqn

Active member
Gümüşhane, Tokat, Bolu, Trabzon üzere kentlerin asırlık ekşi mayaları, İBB’ye bağlı Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’ndaki ekşi maya bankasında 7 yıldır hem korunuyor hem eğitimlerde kullanılıyor.

Türk mutfak kültüründe kıymetli bir yere sahip olan ekşi mayalar, okulda verilen fırıncılık eğitimlerinde kursiyerlere tanıtılıp ekmek ve pasta üretiminde kullanılıyor.

16 yaşından 70 yaşına kadar her insanın eğitim alabildiği okulda, mayalar üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapılırken, kursiyerler de bölümün nitelikli eleman muhtaçlığını karşılamak üzere yetişiyor. Ekşi mayalarla hazırlanan reçetelerle beslenmenin faydaları da saymakla bitmiyor.

EN ESKİSİ 1809 GÜMÜŞHANE; 70’E YAKIN AR-GE VAR

Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu Eğitim Merkezleri Müdürü Deniz Dindar, okulda yüklü olarak fırıncılık ve pastacılık eğitimleri verildiğini belirtti.

Dindar, “Türkiye’de de bir birinci diyebiliriz, bu yıl itibariyle bir laboratuvar programımız başladı. Bu laboratuvar programımızda tahıl tahlilleri yapıyoruz. 9 tane ekşi mayamız var. En eskisi 1809 tarihindeki Gümüşhane mayası. 70’e yakın ekşi mayalardan oluşturduğumuz bir Ar-Ge’miz var. Bunu tümüyle kendi eğitmenlerimizle bir arada geliştirdik. Haftalık olarak mayaların beslemesini yapıyoruz. Yapmak zorundayız, etkin olarak 7 yıldır ekşi maya bankamız mevcut. Şu anda 9 tane hem ulusal hem memleketler arası boyutta mayalarımız var. Bu ekşi mayalardan fazlaca fazla reçetemiz var. Laboratuvarımızı Ar-Ge kısmında epey düzgün kullanıyoruz” diye konuştu.

“MAYA TALEBİNDE BULUNUYORLAR”

Dindar, mayalara yurt haricinden da talep olduğuna dikkat çekerek, “Çok güzel firmalar, akademik yapıdaki oluşumlar da bizden maya talebinde bulunuyor. Eğitim olarak iş birliğine açığız. Bölgesel istihdam ofisleriyle bayan yüklü bir iştirakçi profilimiz var. Öğrencilerimiz hem toplumsal medya üzerinden de satış gerçekleştiriyor. Bölgesel istihdam ofisleri aracılığıyla da işe yerleştirmede bulunuyoruz. Dalın önemli nitelikli eleman gereksinim profili var. Onu da başka okullarımızdan ve buradan karşılıyoruz” dedi.

“EKŞİ MAYA BANKASI OLUŞTURMAK KIYMETLİ BİR HEDEFTİ”

Dindar, “Ekşi maya kültürü Türk mutfak kültüründe fazlaca kıymetli. Anneannelerimizin çeyizinden gelen bir miras. Bu yüzden fırıncılık okulunu kurarken ekmek kültürümüzü epeyce güzel yansıtabilmeyi amaçladık. Bunla ilgili de epey önemli Ar-Ge çalışmaları yaptık. Ekşi mayayı okulumuzda kendimiz geliştirip, küçük bir ekşi maya bankası oluşturmak bizim için değerli bir hedefti” diye konuştu.

“DAHA UZUN MÜDDET TOK TUTUYOR”

Yüksek Besin Mühendisi Senem Karlıdağ da ekşi mayadan hazırlanan mamüllerin yararından bahsetti.

Karlıdağ, “Ekşi mayaların beslenme sistemimiz üzerinde pek tesirleri var. Literatür çalışmaları bunların sıhhat üzerinde olumlu tesirleri olduğunu vurguluyor. Glisemik indeks çoğunlukla karşılaştığımız bir sorun. Besinlerin tüketim sıklığı, tek nizam beslenme birtakım sorunlara sebep olabiliyor. Ekşi mayanın ortasında var olan kendi florası, bakteri ve maya içermesinden ötürü bizim ismimize öncül sürece tabi tutup karbonhidratları parçalamaya başlıyor. Bunlarla üretilmiş eserleri tükettiğimizde daha düşük güç düzeyinde bir eser bedenimize alıyoruz. Bizi daha uzun mühlet tok tutmuş oluyor. İnsülin direncimiz önemli biçimde yükselmiş yahut inmiş olmuyor. Glisemik indeksi düşük eserler oluşturmuş oluyoruz. Nizamlı aralıklarla bu tip ekşi mayalarla hazırlanmış eserleri tüketmek bizler açısından önemli” tabirlerini kullandı.

“DİĞER EKMEKLERE NAZARAN 7 GÜN DAHA FAZLA DAYANIYOR”

7 yıldır eğitmen olan Muammer Şimşek ise, biçiminde konuştu.

“KENDİME KONUT ATÖLYESİ KURDUM”

Kursiyer Işıl Dığdığ da, “Bu eğitimde yüzde 100 ekşi mayalı, sanayi mayası katılmayan ekmekler yaptık. Buradaki bilgiler altın pahasında. Ben buraya bilgi açısından merakım için gelmiştim. Ekmek bir derya, ekşi mayalı ekmek farklı bir derya. Şu an ufak tefek açılımlar ve gelen teklifler var” sözlerini kullandı.

Devrim Mumcuoğulları ise, “Kendime bir konut atölyesi kurdum ve kendi markamla meskenden satış yaparak bir mesken işletmesi kurdum. Bu eğitimler yardımıyla kendi eser gamımı daha genişleteceğim. Reçetelerimizi soranlar oluyor elimizden geldiğince de paylaşıyoruz. Kendi reçetelerimizi de oluşturabilecek düzeye geldik” dedi.