Akademisyen ve muharrir Yıldız Ecevit hayatını yitirdi

EliteDizqn

Active member
Edebiyat üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan müellif ve akademisyen Yıldız Ecevit hayatını yitirdi. Ecevit, bir müddetdir Bodrum’da tedavi görüyordu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, toplumsal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Yıldız Ecevit’in vefatını hüzünle öğrendim. Edebiyat araştırmaları için ufuk açıcı çalışmalar ortaya koydu. Kendisine Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim” dedi.

YILDIZ ECEVİT KİMDİR?

1946 Çanakkale doğumlu olan Yıldız Ecevit, Çamlıca Kız Lisesi’nin akabinde İstanbul Üniversitesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmını bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe ve Ankara Üniversiteleri’nde tamamladı.

1986-2000 yılları içinde Ankara Üniversitesi’nde öğretim vazifelisi olan Ecevit, 1996 yılında profesör olurken, Ankara ve Bilkent Üniversiteleri’nde Alman Edebiyatı, Avangard Edebiyat ve 20. yüzyıl dünya romanı alanlarında dersler verdi.

Postmodern Türk romanı hakkında ve bilhassa “Çağını aşan, dahi özellikli sanatçı” olarak gördüğü Oğuz Atay’ın yapıtları üzerine kitaplar yazdı. Ben Buradayım… isimli kitabı Oğuz Atay’la ilgili yazılmış en kapsamlı araştırmadır. Nisan 2021’de “Bu roman, hayatının büyük bir kısmını ‘bilgi’ derleyerek geçiren birinin: bir edebiyat araştırmacısının ürünü” diye tanım ettiği Kozmik Komedya isimli romanı yayınlandı.

Yıldız Ecevit’in yapıtları:

• Kozmik Komedya (2021)
  • Ben Buradayım… (2005)
  • Türk Romanında Postmodernist Açılımlar (2001)
  • Orhan Pamuk’u Okumak (1996, Gerçek Yayınları, 2004 İrtibat Yayınları)
  • Bozkır Kurdu’nun Düş Yolculukları/Hermann Hesse (Derleme) (1994, Remzi Kitabevi) (2001, Kültür Bakanlığı Yayınları)
  • Kurmaca bir Dünyadan (edebiyat incelemeleri) (1992)
  • Intellektuellenproblematik bei Max Frisch und Oğuz Atay (1990),*İsviçre-Alman Edebiyatı (1990)
  • Flissengen Haritada Yok/Maja Beutler (Çeviri) (1990, Orta Yayıncılık)
  • Oğuz Atay’da Aydın Olgusu (1989)