AK Parti’li Şen: ‘Kitap okumayı bilmediğimiz için pek akılda kalmıyor’

Dogecoin

Active member
AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen, Kahramanmaraş 8. Memleketler arası Kitap ve Kültür Fuarı’nda ‘Kitap Sindirme Yöntemi’ başlıklı konferansta kitapseverlerle bir ortaya geldi.

Mustafa Şen, “Vakıf olmak demek, durmak demek. Dur ve düşün, durup düşündüm deme. Demek ki bu düşünme işi koşarken olmuyormuş. İşte durduğunuzda düşündüğünüzde yani vakıf olduğunuzda konuya, mevzuya okuduğunuz şeye bu biçimde bu yaptığınız şey iş, aksiyon ve hürmete paha bir şey oluyor. Öbür türlüsü okudun, geçtin okurken birinci paragrafı okudun, sonuna gelmeden başını unuttun. her neyse tekrar baktın oraya geldin ikinci paragrafa, birinci paragrafta ne okumuştun? Geçtin ikinci sayfaya aslında denizde yüzüyorsun o sırada. Abi sen kitap mı okuyorsun, denizde mi yüzüyorsun, ne yapıyorsun? niye bu biçimde oluyor? Kitap okumayı bilmediğimiz için. Artık her şeyin bir sistemi var ve bu formüllere uymazsak, bu biçimleri uygulamazsak bu işler olmuyor. Kitabı okuyoruz fakat aklımızda bir şey kalmıyor. Okuyoruz yüzde bir, yüzde üçü, yüzde beşi kalıyor aklımızda. meğer niye yüzde sekseni, doksanı kalmasın? Zira bir yanlış yaşıyoruz ikincisi yanlış okuyoruz. Kitap okumayı bilmediğimiz için pek akılda kalmıyor” dedi.

Kitap okurken not almanın kıymetine değinen Şen, “Özellikle bu çağdaş çağda hafızamız dağınık olduğu için not almak gerekiyor. Eskiler kitapların ardında yer alan boş sayfalara not alırdı. Okuyan yeterli bir okuyucuysa, yani sindirici, vakıf olacağı durup düşünür. Yani yeterli okuyucuysa kitaptan almadığını bile oturup buraya yazardı” diye konuştu.

Mustafa Şen kelamlarını şöyle sürdürdü: “Önce kısımları okuyacağım. daha sonra kısım ortalarını okuyacağım. daha sonra kitabı kapatacağım. Ben ne okudum diye düşüneceksiniz. Müellifi okuduk şurada bir şey var ise okuduk ortasındakiler sayfasını okuduk ve ortasındakiler sayfayı okuduktan daha sonra kapatıp kitabı üzerine bir beş dakika düşüneceksiniz arkadaşlar ve okuduğunuza vakıf olacaksınız.”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Şen, konferansın akabinde kaleme aldığı Zihin Çizgileri isimli kitabını imzaladı.