Airbus ve Alstom, siber güvenlik işbirliği muahedesi imzaladı

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Sürdürülebilir nakliyatta dünya başkanı Airbus CyberSecurity ve Alstom, demiryolu ulaşımında siber güvenliğe odaklanan dünya çapında bir işbirliği mutabakatı imzaladı.

Mukavele, ortakların, demiryolu operatörlerine Alstom’ın demiryolu taşımacılığındaki tahlil ve uzmanlığı ile Airbus CyberSecurity’nin hizmet ve endüstriyel bilgi sistemlerinin güvenliğini sağlama konusundaki deneyimini bir ortaya getiren tahlil ve hizmetler sunmalarını sağlayacak.

Alstom Siber Güvenlikten Sorumlu Lider Yardımcısı Eddy Thesee, “Tüm bölümlerde dünya çapında giderek artan siber tehditlere karşı Alstom, varlıklarını ve müşterilerinin varlıklarını mümkün olduğunca aktif ve erken muhafazayı hedeflemektedir. Alstom ve uzmanlığı kanıtlanmış Airbus CyberSecurity içindeki bu işbirliği, dünya çapında daha yeşil nakliyatın yayılımını ve muvaffakiyetini sağlayacaktır” dedi.

Airbus CyberSecurity Fransa Yöneticisi Nicolas Razy ise, “Başta ulaştırma dalı olmak üzere endüstriyel sistemlerin siber güvenliği konusundaki deneyimimize dayanarak, Alstom ile birlikte demiryolu bölümünde bilgi sistemlerinin garanti altına alınmasına katkıda bulunacak olmaktan dolayı heyecanlıyız” dedi.

Airbus CyberSecurity, çeşitli güvenlik operasyon merkezleri (SOC’ler) aracılığıyla demiryolu sistemlerinin güvenlik takibinde ve olaylara karşı cevap vermede hizmet ve tahlilleri ile ortak tekliflere katkıda bulunacak. Ayrıyeten, bilhassa endüstriyel sistemler için simülasyon ve test platformu olan CyberRange aracılığıyla güvenlik kontrol hizmetlerine, penetrasyon ve müsaadesiz giriş testlerine katkı sağlayacak.

Alstom, demiryolu sistemleri tasarım, üretim, işletim ve bakımı konusundaki deneyimini iştirake taşıyor. Dijital demiryolu alanında dünya başkanı olan Alstom, son senelerda geliştirdiği eşsiz demiryolu siber güvenlik uzmanlığından da yararlanacak. Dünya çapında Alstom’ın, bilhassa sinyal teknolojisi, akıllı mobilite ve siber güvenlik alanlarında demiryolu kesiminde dijitalleşme konusunda nazaranv alan 13.000’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

Son senelerda demiryolu şirketleri, bilhassa artan yolcu sayısıyla başedebilmek için savlı dijital stratejiler geliştirdi. Bilgi Teknolojisi (IT), Operasyonel Teknoloji (OT) ve Objelerin İnterneti’ni (IoT) biraraya getirerek tren, metro ve tramvayların idare ve denetim sistemlerine, ray sinyalizasyon sistemlerine ve demiryolu operasyon denetim merkezlerine yerleştirdiler ve birbirine bağladılar. bu biçimdece demiryolu şirketleri, varlıklarını korumak ve müşterilerine inançlı ve emniyetli nakliyecilik sağlamak için Alstom ve Airbus CyberSecurity tarafınca kesimleri için uyarlanmış tahlillere güvenebilecekler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı