Ahmet Ümit: Ben artık Bergamalıyım

EsraBetül

Member
Pergamon Akropolünde görkemli sütunların gölgesinde konuşuyor Ahmet Ümit… Zeus’un çağlar ötesinden yükselen sesi üzere tutkulu, yer yer alabildiğine öfkeli, ortada sesi titreyerek ve boğazı düğümlenerek anlatıyor son romanının serüvenini ve daha değerlisi tarihle olan münasebetini: “Bundan 23 yıl evvel, bir daha bu biçimde bir yaz günü Gaziantep’te, Fırat ırmağının kıyısında bir seyahat yapıyordum. Birden sağ tarafta yıkıntılar gördüm, ören yerleri, sütun başları, burada gördüklerimiz gibi… Çok etkilendim, ırmağın kıyısında, bunlar ne dedim… Ve bunlar benim hemşerilerim. bu biçimdea kadar tarihle ilgili ayrıntılarım bize ilkokulda öğretilen bilgilerdi. Alparsan 1071 yılında bir Cuma sabahı kefenini giyip… 1071 yılı… Bildiğim buydu. Ve benim ilkemde tarih en kıymetli sorundur. Bütün siyasetçiler, bilhassa sağ siyasetçiler ‘tarihimiz ulu, tarihimiz şu biçimde bu biçimde’ derler. Lakin bu tarih onlar için yalnızca bin yılla sonludur.”

Devam ediyor Ahmet Ümit ve Pergamon’a geliyor kelam: “Almanlar kaçak hafriyat yaptılar burada 1871’de ve çıkanları gördükleri anda anladılar; ‘İşte bu, dünyanın sekizinci mükemmeli, Pergamon Altarı bununla yürüyebiliriz biz’ dediler ve geldiler müsaade istediler. Aldılar. Şahsen Abdülhamit’in buyruğuyla aldılar. Satış mukavelesi var. İngilizleri, Fransızları, Almanları emperyalist diye suçlayabiliriz, epeyce kolay; evet yağmaladılar, yağmalamaya devam edecekler. Biz ne yaptık, biz? Palavrayı bir tarafa bırakalım. Biz ne yaptık! Bugün ne yapıyoruz? Hasankeyf sular altında. Allianio sular altında. Biz ne yapıyoruz! 1071’de… kefenini giydi… Pekala bu ülkelerdeki 200 bin yıllık tarihin 199 bin yılı nerede? Almanlar, İngilizler geldiler tarihimizi götürdüler, bırakırsak Göbeklitepe’yi de götürecekler. Bu ülkeyi yöneten zihniyet Yenikapı’da çıkan 8 bin yıllık tarihi yapıtlara ‘çanak çömlek’ diyor hala. Put diyorlar put, harika heykellere put diyorlar hala. Lakin benim içim rahat. Yazdım. Beş roman yazdım ve yazmaya da devam edeceğim.Çünkü ben bu topraklarda doğmuş şanslı bir beşerim. Dünya vatandaşıyım ben. Amerikalı dünya vatandaşı değil, İngiliz de dünya vatandaşı değil. Bu topraklarda bu tapınağı yapanlar, aşağıda Zeus Sunağı’nı yapanlar, Dionysos Tapınağı’nı yapanlar, Kızıl Avlu’yu yapanlar, onların mirasçıyım ben. Onların mirasçısı olduğum için, o güçle, o inançla yazmaya devam edeceğim. Türkçemizde fazlaca hoş bir laf vardır; doğduğun yer değil, doyduğun yer derler. Biz müellifler onu doğduğun yer değil yazdığın yer olarak değiştirdik. Ben artık kendimi Bergamalı hissediyorum.”

‘ZEUS SUNAĞI VATANINA DÖNMELİ’

2014’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek dünyanın 999’uncu mirası olan Bergama’nın turizmden daha epeyce hisse alabilmesi için kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Lider Tunç Soyer ise şöyleki konuştu: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Vakfı ve İzmir Kalkınma Ajansı iştiraki ile hazırladığı ve İzmir’in tamamını kapsayan turizm stratejimiz bu mevzuda bize rehberlik ediyor. Bu stratejinin içerisinde Bergama’nın epey değerli bir yeri var. Biliyoruz ki, Bergama’nın turizmde hak ettiği yere gelmesini sağlamadan, İzmir’in bütünü için de amaçlarımıza ulaşmak mümkün değil” biçiminde konuştu. Zeus Sunağı’nı Berlin’den ilişkin olduğu yere, İzmir Bergama’ya geri getirmekle ilgili de kıymetli adımlar atmaya başladıklarını vurgulayan Soyer, “Bunun da elbet ki asıl anahtarı Bergama’nın pahasını tüm dünyaya anlatmak. Zeus Sunağı’nı ilişkin olduğu bu topraklara getirmek emeliyle yürüttüğümüz çalışmalardan biri de bugün burada protokolünü imzalayacağımız ‘Bergama Belgeseli’. Yapımcılığını ve direktörlüğünü Nihal Ağırbaş’ın yaptığı, senaryosunu ise Ömer Erbil’in yazdığı Bergama Belgeseli bu çalışmalarımıza bedelli katkılar sunacak.”

Bergama Belgeseli, 1800’lü senelerda modülleri Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın gerçek kıssasını anlatma gayesi taşıyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya geri getirilmesi için çalışmaların başlatılmasına 12 Ağustos 2020 tarihindeki toplantısında oy birliğiyle karar vermişti.

KONSER VE OKUMA AKTİFLİĞİ

Ahmet Ümit’in Yapı Kredi Yayınları etiketiyle basılan (ilk baskı 300 bin adet), Berlin ve Bergama içinde mekik dokuyan bir macerayı husus aldığı ve geçmişe dönerek Zeus’un ağzından anlatılan pasajlarla derinleşen yeni romanı “Kayıp Rabler Ülkesinde”nin birinci kısmını okuduğu aktiflikte dünyaca ünlü arp sanatkarımız Sevimli Pancaroğlu, bendir sanatkarı Bora Uymaz ve klarnet sanatkarı Tolga Akşin üçlüsünün verdiği konser ise davetlilere büyülü anlar yaşattı.