4 dakika geç kaldığı için imtihana alınmayınca isyan etti

EsraBetül

Member
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafınca 2 milyon 607 bin 903 adayın iştirakiyle düzenlenen Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. Korona virüs önlemleri kapsamında düzenlenen imtihanda, binaya girişlerde toplumsal aralık uyarısı yapılırken öğrencilere maske dağıtılarak ellerini dezenfekte etmeleri sağlandı. gorevlilerin maskeyle gezme zaruriliği olan imtihanda öğrenciler imtihan sürecinde isterlerse maskelerini çıkarabilecekler.

YKS’nin birinci oturumu olan TYT’de öğrencilerin soruları cevaplamak için 135 dakikalık müddeti olacak. TYT’ye giren adaylara Türkçe testinde 40, toplumsal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, ideolojiden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi yahut ek ideoloji sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

Tüm Türkiye’de olduğu üzere Erzincan’da imtihana katılacak olan öğrenciler, belirlenen okullarda YKS imtihanına girmek için koşar adımlarla yetişmeye çalıştı. Korona virüs salgını önlemleri kapsamında okullarda bulunan bakılırsavliler, bina girişlerinde kurulan masaların üzerinde birinci vakit içinderda öğrencilerin toplumsal ara kuralına uyarak ellerini dezenfekte etmelerini sağladı. Saat 10.15’te imtihanın başlamasıyla okul bahçelerinde bulunan aileler çocukları için Kuran-ı Kerim okudu, dualar etti.

Erzincan’da imtihana 4 dakika geç kalan bir öğrenci ise içeri alınmadı. Öğrenci okuldan geri dönerken birlikteindeki babası ise duruma reaksiyon gösterdi. “4 dakikadan ne olacak” diyen öğrenci velisi, eğitim sistemini eleştirerekk okuldan ayrıldı.

Öte yandan Erzincan’da, 26 Haziran Cumartesi günü olan TYT’ye 4 bin 131 kız ve 4 bin 665 erkek aday olmak üzere toplamda 8 bin 796 kişi katılacak olup, 34 Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı, 9 Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ne bağlı ve 3 cezaevinde toplamda 46 imtihan merkezinde bin 381 vazifeli işçi hazır bulunacağı açıklandı.