Yörük Türkmen Şenliği Açılış Merasimi Yapıldı

EliteDizqn

Active member
Başkan Böcek, ‘Yörük külçeşidini, koruyarak yaşatacağız’

Musa Eroğlu’ndan süper konser

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafınca düzenlenen Milletlerarası Antalya Yörük Türkmen Şenliği açılış merasimi düzenlendi. Merasimde konuşan Lider Muhittin Böcek, “Yurtta, işte, fikirde ve lisanda sistem bozulmuşsa Yörük, çarığı ıslatır ve yola düşer. Yörük külçeşidini yaşatmak için anlamak, anlamak için de bilmek zorundayız” diyerek şenliğin bu anlayışa katkı sunacağını söylemiş oldu. Yörük Türkmen Festivali’nin açılışında sahne alan Halk Müziğinin sevilen ismi Musa Eroğlu, izleyenlere türkü şöleni sundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Milletlerarası Antalya Yörük Türkmen Şenliği gün uzunluğu süren aktifliklerin akabinde resmi açılış merasimi ile devam etti. Merasime; Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, UYGUN Parti Genel Lider Yardımcısı Metin Ergun, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, Yörük Türkmen Dernekleri, ulusal ve milletlerarası seviyede bilim insanları, Büyükşehir ve ilçe belediye temsilcileri, konuk ülke temsilcileri, çeşitli kurum ve kuruluşlar, bayan kooperatifleri ve hayli sayıda Yörük vatandaş katıldı. Şenlik açılış merasimi hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

YÖRÜKLÜK BİR KÜLTÜRDÜR

Festival açılış merasiminde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek,

Yörük’lüğün bir kültür olduğunu belirterek, Yörük vatandaşların, bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş olan, yeryüzünün kadim coğrafyasına sinmiş kültürlerin üzerinde yepisyeni bir üretim anlayışı yarattıklarını söylemiş oldu. Yörüklerin, Beylikler, Devletler ve İmparatorluklar kurarak savaştıklarını ve ürettiklerine dikkat çeken Lider Böcek,

“Yağmuru çimene, çimeni kuzuya, kuzuyu yüne, yünü ipliğe, ipliği kilime dönüştürdüler.

Demiri oya üzere işleyip, toprağı türkü söyler üzere sürdüler. Biçtiler, Polatlı Ovası’nda sarı başakları; biçildiler birtakım bazı gök ekinler üzere. İsyan ettikleri de oldu, ‘nisyan’ ile malül oldukları da. İhaneti de gördüler, mertliği de! Söğüt’ten Domaniç’e, Menteşe’den teke İl’ine, sancaktan vilayete; Vilayet İl, oba oba, dağ bayır, köşe bucak, zirve koyak bu coğrafyayı ‘Vatan’ kıldılar. Yörük ’lük, bir ırk, mezhep değil, bir kültürdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin ruhunda yatan közdür. Anadolu’nun kaybolan yüreğinde taşıdığı bir sır, bir kültürdür. Yörük’lük, Dadaloğlu’nun isyanındaki hardır” dedi.

ANLATILAN SİZİN ÖYKÜNÜZDÜR

Yörük külçeşidinin, arşivlenerek değil, korunarak yaşatılması gerektiğine dikkat çeken Lider Böcek, “Dünü bugüne, bugünü yarına bağlayarak masalıyla, türküsüyle, isyanıyla ve öfkesiyle geleceğe aktarılmalıdır. Zira artık çarık çorabı, çorap da ayağı sıkmaya başlamıştır. Yurtta, işte, fikirde ve lisanda tertip bozulmuşsa Yörük, çarığı ıslatır ve yola düşer. Bu devran, binlerce yıl bu biçimde dönüp durmaktadır. Zira, çarığı ıslatmak, bir vakit içinder gölgesinde binlerce keçinin soluklandığı ulu ağaçların yavaş yavaş yok olduğunun işaretidir. Zira çarığı ıslatmak koynuna sığındığımız dağların, taşların, yavaş yavaş elimizden alınmaya, un ufak edilerek belleğimizden silinmeye başladığının göstergesidir. Zira çarığı ıslatmak, Yörüğe, Türkmen’e, kurda, kuşa, dağa taşa ve aşa diye toprağa serptiğimiz bereketli tohumların keselere hapsedildiğinin göstergesidir.

Çünkü çarığı ıslatmak, canımız, yoldaşımız bildiğimiz keçilerimizin birer birer elimizden alındığının göstergesidir. Zira çarığı ıslatmak, derelerimizin, göllerimizin, su başlarımızın kelepçelendiğinin göstergesidir. Dinleyin, anlatılan sizin öykünüzdür. Bu, Mustafa’nın ve Ayşe’nin, Ümmü’nün ve Ali’nin, Güssün’nün ve Mehmet’in, Akkeçi’nin ve Gökkeçi’nin, Sarıkeçi’nin ve Karakeçi’nin ve tülü Maya’nın ve Doru Tay’ın hikayesidir.

Bu, yarpuzun ve fesleğenin, Teğnelin ve çıtlığın hikayesidir. Bu, ırmağın ve yumağın, kirmanın ve tuluğun hikayesidir. Dinleyin, bu anlatılan sizin öykünüzdür” diye konuştu.

TOROSLARIN EVLADI

“Yörük külçeşidini yaşatmak için anlamak, anlamak için de bilmek zorundayız” diyerek kelamlarına devam eden Lider Böcek, “Edirne’den Ardahan’a, Kastamonu’dan Antalya’ya ülkenin dört bir yanına tespih taneleri üzere dağılan, bu hoş toprakları ‘Yurt’ yapan, ‘Vatan’ kılan Yörüklerin tarihleri, kültürleri ve üretim biçimlerine daha yakından bakmak için yola çıkıyoruz. Yörük çocuğu Muhittin olarak doğup büyüdüğüm bu topraklarda Yörük külçeşidini şahsen hayatış, yaylalara göç etmiş, keçi otlatmış, kıl çadırlarda da hayatış şanslı insanlardan biriyim. “Torosların evladı”diyerek beni bağrınıza bastınız ve kutsal oylarınızla beni bu bakılırsave getirdiniz. Benim de siz hemşerilerime ve Yörük kardeşlerime her hususta takviye olmak boynumun borcudur.

Yörük Türkmen kardeşlerimizi, tüm dernekleri bir ortaya getirme hayalim vardı. Ne memnun ki bugün bu hayalimi gerçekleştiriyorum. Unutmayınız ki tarih hayal edenleri değil hayalini gerçekleştirenleri muharrir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gidin Toros dağlarına bakın, şayet orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu epeyce düzgün biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ demişti. Ne memnun bize ki Toroslar ‘da tüten bu dumanı artık Antalya’dan tüm dünyaya yayıyoruz” dedi. Lider Böcek, konuşmasının sonunda şenliğe katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

DAVUTOĞLU, YÖRÜKLER YÜRÜYEREK TARİH YAZANLANDIR

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu da, yaptığı konuşmada, Yörüklerin yürüyerek tarih yazan beşerler olduğunu belirterek, “Yörük dağdan dağa, ovadan ovaya, ırmaktan nehire, vadiden vadiye, kıtadan kıtaya giderken ardında bıraktıklarını unutmadan ufka bakan kişiliktir. Bizler o Asya derinliğindeki yayın Anadolu’ya gelen yayıyız. Yörükte bir yer şuuru vardır. Kainatla tabiatla iç içe yaşama kültürü vardır. Yörük bir inanç neferidir. Yörük yalnızca atıyla devesiyle keçisiyle yürümez inancıyla yürür. Yörük kuvvetli bir kişiselyetin ismidir. Özgürlüğü sever. Başı diktir. Başı öne eğik dolaşan hiç bir Yörük görmedim. Yörüğün başı dik, alnı açık, zihni berrak ve ufku vakardır” diye konuştu.

UYSAL, “FESTİVAL ANTALYA’YA YAKIŞIRDI”

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal da, merasimde yaptığı konuşmada,

“bu biçimde bir şenliği düzenlemek Antalya’mıza yakışırdı. Lider Böcek şahsında bu kıymetlerimizi yarınlarımıza taşımak, manalandırmak, mayalamak ismine buradaki milletlerarası şenliğin yalnızca kelamıyla, sazıyla değil bilim erkeklerinın kelamıyla de taşınması dileğiyle burada olmaktan duyduğum memnunluğu söz ediyor, şenliğin güzel uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

ARGUN, “FESTİVAL GÜZEL OLSUN”

İyi Parti Genel Lider Yardımcısı Metin Argun da, şenliğin iyi olmasını temenni ederek, Yörük ve Türkmen Külçeşidinin korunması ve yaşatılması için şenliği düzenleyen Lider Muhittin Böcek ve takımına teşekkür etti.

KONUK ÜLKE TEMSİLCİLERİNDEN TEŞEKKÜR

Açılış merasiminde Prof Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Gagavuzya Araştırma Merkez Müdürü İrina Konstantinova, Dünya Kazakları Vakfı Lideri Abzal Saparbekuly, Yunanistan Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi Genel Lider Yardımcısı Metin Hacıosman, Azerbaycan eski bakanı Sabir Rüstemhamlı, Kırgızistan Tarım Bakan Yardımcısı Zamir Aıylchyev de

ülkeleri ismine konuşma yaparak, Yörük şenliği için Lider Muhittin Böcek’e teşekkür etti. Merasimin sonunda Lider Böcek’e yörük kepeneği giydirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu da açılış merasiminde süper bir şov sundu. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Türk Halk Oyunları Kümesi da Kardeşlik Destanı isimli gösteriyi sergiledi.

MUSA EROĞLU’DAN TÜRKÜ ŞÖLENİ

Açılış merasiminin akabinde ise sahne alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu, seslendirdiği eserler ile izleyenleri büyüledi. Adriyetik’ten Çin Seddi’ne Türk Halk Oyunları gösterisi büyük bir ilgi gördü. çabucak sonrasında Türk Halk Müziği sanatkarı Musa Eroğlu sahne aldı. Musa Eroğlu, söylemiş olduği kesimleri ile alanı dolduran vatandaşlara türkü şöleni sundu. Halk müziğinin sevilen ismi Musa Eroğlu, birbirinden hoş türküleri izleyenleri keyifli dakikalar yaşattı. Konser daha sonrasında Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, usta sanatçı Musa Eroğlu’na konser anısına bir plaket ve çiçek takdim etti. Usta sanatçı Eroğlu, Yörük külçeşidinin yaşatılması ismine düzenlenen şenlik için Lider Böcek’e teşekkür ederek “Sizi iki sefer kutluyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı