YLSY burs müracaat tarihi: MEB 2021 YLSY burs müracaatları ne vakit başlayacak, kuralları neler?

Adanali

New member
YLSY burs müracaat tarihi: MEB 2021 YLSY burs müracaatları ne vakit başlayacak, kuralları neler? Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), Yurt Dışına Lisansüstü Tahsil Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) bursu hakkında açıklamada bulundu.

Kelam konusu açıklamaya bakılırsa, yükseköğretim kurumları ismine 200, öbür kamu kurum ve kuruluşları ismine 158 olmak üzere toplam 358 öğrenci YLSY bursuyla lisansüstü tahsil için yurt dışına gönderilecek.

Bu açıklamanın akabinde müracaatta bulunmak isteyen adaylar, YLSY burs müracaat tarihleri ve koşulları hakkında araştırmalarına başladı.

Pekala YLSY burs müracaatları ne vakit başlayacak, koşulları nelerdir? YLSY burs başvurusu nasıl ve nereden yapılır? İşte MEB 2021 YLSY burs müracaat tarihi ve kuralları…

2021 YLSY BURS MÜRACAAT TARİHLERİ

MEB tarafınca yapılan açıklamaya nazaran, Yurt Dışına Lisansüstü Tahsil Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) burs müracaatları, 21 Ekim 2021 tarihinde başlayacak ve 1 Kasım 2021 tarihinde sona erecek.

Adaylar müracaatlarını belirtilen tarihler içinde REBUS (Resmi Burslu Öğrenci Sistemi) “https://rebus.meb.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının T.C. kimlik numarasını kullanarak yapabilecek. REBUS “YLSY Müracaat Ekranı” 21 Ekim 2021 tarihinde adaylara açılacak.

Bahse ait ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyen adaylar, MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğünün “https://yyegm.meb.gov.tr” internet sitesinde yer alan YLSY müracaat ve tercih kılavuzunu inceleyebilir.

2021 YLSY BURS MÜRACAAT KOŞULLARI

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Müracaat tarihi bitimine kadar yurt ortasında en az 4 (dört) yıllık eğitim veren fakülte/yüksekokul yahut bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt haricindeki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak (Başvurular yalnızca lisans mezuniyet ayrıntıları ile yapılmaktadır. Yüksek lisans ve/veya doktora mezuniyet ayrıntıları ile müracaat yapılamaz. Yurt haricinde bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların denklik süreçlerini müracaat tarihindilk evvel tamamlaması gerekmektedir.),

c. Lisans tahsili ile ilgili genel akademik not ortalaması ”4 üzerinden 2.50” (4’lük sistemde notu olmayıp yalnızca yüzlük sistemde notu olan adaylar için ‘100 üzerinden 65,00) yahut daha üst olmak,

ç. 2016 ALES Sonbahar, 2017 ALES İlkbahar-Sonbahar, 2018 ALES İlkbahar, 2018 ALES 2. Periyot, 2018 ALES/3, 2019 ALES/1-2-3, 2020 ALES/1-2 ve 2021 ALES/1-2 imtihan periyotlarında yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan tipinden en az 75 almış olmak,

d. Tablo-1’de ”Tamamlanacak Tahsil Seviyesi” sütunundaki ”Yüksek Lisans” ile ”Yüksek Lisans ve Doktora” olan alanlar için 1991 ve ondan sonrasındaki senelerda doğmuş olmak, ”Sadece Doktora” olan alanlar için 1988 ve ondan sonrasındaki senelerda doğmuş olmak,

e. Yükseköğrenimi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,

f. Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış yahut yapıyor olmak ya da erteletebilecek durumda bulunmak),

g. Sıhhat durumu yurt haricinde tahsil görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sıhhat şurası raporu istenecektir.),

ğ. Daha evvel 1416 sayılı Kanun kapsamında yüksek lisans tahsilini muvaffakiyetle tamamlamış (doktora tahsilini tamamlayanlar hariç) adaylar da başvurabilir. Lakin bu adaylar yalnızca doktora tahsili için burstan yararlanabilirler. Bu adaylardan bursluluğa hak kazananlar, yurt ortasında yahut yurt haricinde tahsile başlamadan evvel mecburi hizmetini yaptığını belgelendirmek zorundadır. 1416 sayılı Kanun kapsamında doktora tahsilini tamamlamış olanların müracaatları değerlendirmeye alınmayacaktır.

h. Kılavuzun 8.2 (b) hususu kararı uyarınca 2018, 2019 ve 2020 YLSY kapsamında kurum kontenjanlarına yerleştirilenlerin tercih yapmaları sistem tarafınca engellenecektir.