YKS ek tercih üniversite kayıtları başladı mı? 2021 YKS ek tercih üniversite kayıt dokümanları

Adanali

New member
YKS ek tercih üniversite kayıtları başladı mı? 2021 YKS ek tercih üniversite kayıt dokümanları Birinci tercih neticelerina göre rastgele bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar, 2021 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) ek tercih süreçlerini 20-23 Eylül 2021 tarihleri içinde gerçekleştirmişti.

2021 YKS ek yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden 01 Ekim 2021 tarihinde arayların erişimine açıldı. sonuçların açıklanmasının ardından YKS ek tercih üniversite kayıt tarihleri ve gerekli evraklar hakkında araştırmalar sürat kazandı.

Bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar üniversite kayıtlarını yerleştirildikleri yükseköğretim programına direkt ya da elektronik olarak yapacak.

Pekala YKS ek tercih üniversite kayıtları başladı mı, ne vakit başlayacak? İşte 2021 YKS ek tercih üniversite kayıtları için gerekli evraklar…

YKS EK TERCİH ÜNİVERSİTE KAYITLARI BAŞLADI MI, NE VAKİT?

ÖSYM tarafınca yayınlanan takvime bakılırsa üniversite kayıtları, 4-7 Ekim 2021 tarihleri içinde, elektronik kayıtlar ise 4-5 Ekim 2021 tarihleri içinde gerçekleşecek.

Ayrıyeten adaylar, üniversiteleri tarafınca duyurulan dokümanlara ve tarihe göre süreç yapacak. Her üniversite kayıt için farklı ek evraklar isteyebiliyor lakin gereken ana evraklar ÖSYM tarafınca belirtildi.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

ÖSYM tarafınca yayınlanan 2021 YKS ek tercih kılavuzunda daha evvel gerekli dokümanlar listesi yayınlanmıştı. Bu dokümanlar şu biçimde;

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı yahut onaylı örneği ya da yeni tarihindeki mezuniyet dokümanı

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş fakat alanı diplomasında yahut mezuniyet evrakında belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî evrak (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul ismi olarak, diplomayı düzenleyen merkezin ismi yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim fiyatının ödenmesi ile ilgili evrak

e) Kayıttan evvel belirlenip üniversite tarafınca ilan edilecek öbür evrakların aslı yahut üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafınca https://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili meseleleri için askerlik şubelerine, kredi konusunda detaylı bilgi için de üniversite rektörlüklerine yahut Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel ayrıntıları de dâhil), Yükseköğretim Heyeti Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafınca elektronik ortamda iletilecektir.