Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğüne Güç Katacak

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Gümrüklere Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Takviyesi Geliyor

Gümrüklerde Yapay Zekâ Takviyeli Risk Tespiti

Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğüne Güç Katacak

7 Şubat 2022-Ankara : Avrupa Birliği İştirak Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument Pre-Accession Assistance/IPA II) fonu ile finanse edilen ve CEdetect formunda kısaltılan Gümrük Korumanın Tespit Kapasitesinin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi
ile yapay zekâ ve büyük bilgi teknolojilerini kullanan bir data yönetişim aracının geliştirilerek Ticaret Bakanlığı’nın gümrük nezaret ve denetim işlevinin artırılması hedefleniyor.

“MUHAFIZ” ismi verilen bu yazılım ile farklı bilgi kaynaklarından gelen büyük bilgi hem yığın birebir vakitte akan data olarak işlenerek yapay zekâ algoritmaları ile tahlil edilecek, elde edilen yapay zekâ, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modelleri, akan bilgi ile kullanılarak canlı ve gerçek zamanlıya yakın ya da muhtaçlığa nazaran vakit performanslı tahliller sunabilecektir. bu biçimdece insan gözüyle ortaya çıkarılamayacak sayı ve karmaşıklıktaki tahliller ve risk ilgileri, projede yapay zekâ teknolojileri ile tespit edilebilecektir.

Proje yardımıyla gümrük kapılarında kaçakçılık ve usulsüzlüklerle uğraşta aktifliğin artırılmasının yanı sıra, karar verme ve gümrük denetim süreçlerinin hızlanmasıyla dış ticaretin de sürat kazanması amaçlanıyor.

Büsbütün Yerli ve Ulusal İmkânlarla Geliştirildi

TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) liderliğinde, ulusal ve özgün bulut bilişim, büyük data ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak geliştirilen MUHAFIZ yazılımı, testlerde yüksek muvaffakiyet oranı sergiledi. Sistemin proje tesliminden kısa bir süre daha sonra, Bakanlık saha işçisinin kullanmasına açılması bekleniyor. Proje kapsamında çoğunluğu mühendis olan 30’u aşkın kişi misyon alıyor. Proje konsorsiyumunda HAVELSAN A.Ş. ve BYS Küme A.Ş. de yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı