Yenişehir Belediyesinden amatör spora dayanak

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Aralık Ayı 1.Birleşimi Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısında amatör spor kulüplerine bir kereye mahsus 4 bin TL nakdi dayanak sağlanması ile ilgili gündem unsuru oy birliğiyle kabul edildi. Lider Özyiğit,“Bu kulüpler çocuklarımıza ve gençlerimize spor eğitimi ve altyapı imkanları sağlıyor. Bunu sağlarken kulüpleri maddi olarak da desteklemek gerekiyor. hiç bir çocuğumuzun spora ulaşmasında maddi sıkıntılar bir pürüz teşkil etmemeli.” formunda konuştu.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nden yapılan ve canlı olarak yayınlanan Meclis toplantısında 20 unsur görüşülerek karara bağlandı. Toplantının açılışında konuşan Lider Abdullah Özyiğit, 5 Aralık Dünya Bayan Hakları Günü’nü kutlayarak “Dahi bir lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendine çağdaş yakıştırması yapan biroldukça ülkedilk evvel bayanlara eşit birey noktasında bu hakların verilmesini sağladı ve bu epeyce manalı. İleri görüşlülüğü noktasında da hayli büyük işaret. Tüm bayanların ve burada bulunan bayan meclis üyelerimizin 5 Aralık Dünya Bayan Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.

Mahalle muhtarlarına dayanak artarak sürecek

Yenişehir Belediyesi tarafınca Yenişehir ilçesi sonlarında bulunan mahalle muhtarlıklarına birebir yardım yapılması ile ilgili görüşülen gündem unsurunda 750 TL olan yardım fiyatının bin 500 TL’ye çıkarılması teklif hususu oy birliğiyle komitelere havele edildi. Lider Abdullah Özyiğit “Önceki senelerda muhtarlıklara verdiğimiz 750 TL’lik tıpkı yardım kâfi geliyordu. Ama son vakit içinderda artan maliyetler ile bu fiyat fiyatının artması gerektiğine karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu. Yenişehir Belediyesi ve Çani Petrol Otomotiv Nakliyecilik İnşaat ve Turizm Ltd. Şti. içinde imzalanan işbirliği protokolü ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi üretim teklifi oy birliğiyle kabul edilirken Lider Abdullah Özyiğit’e de yetki verilmesi kararlaştırıldı.

Atık Ayrıştırma Merkezi yapılacak

Yenişehir Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğünün bakılırsav, yetki ve sorumlulukları ile çalışma metot ve temellerine dair yönetmeliğin revize edilmesi ilgili teklif oy birliğiyle kabul edildikten daha sonra hususla ilgili açıklama yapan Lider Özyiğit “Yenişehir’de hiç bir şeyin boşa harcanmaması ve dönüştürülmesi noktasında önemli bir gayret içerisinde olduğumuzun altını çizmek isterim.” dedi.“Atık ayrıştırma merkezimizi inşa ettikten daha sonra önemli uzaklıklar alacağız” kelamlarıyla konuşmasını sürdüren Lider Özyiğit “Belediye Liderleri Sözleşmesi’ne attığımız imzanın karşılığını sıfır emisyon noktasında da gerçekleştireceğiz diye umut ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

Mersin Yenişehir Belediyesi olarak 15 kat üzeri binalarda yeşil bina olma zorunluluğunu getirdiklerini de hatırlatan Lider Özyiğit “Sadece atık idare noktasında değil imarda da biz 15 kat üzeri binalarda yeşil bina olma zaruriliği getirdik. Örnek teşkil etmesi açısından da birinci yeşil binayı Yenişehir’e yaptık. Teşviklerimiz kararı şu anda başlamış olan 5-6 proje yeşil bina olarak gerçekleşiyor. Bunların tabiata hayli katkıları olacak. Bunu yaygınlaştırarak geleceğimizi kurtarma zorunluluğunda olduğumuzun altını çizmek isterim. Geleceğimize ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakma konusunda üzerimize düşeni yapacağız.” açıklamasında bulundu.

Mardinli Teşebbüsçü İş İnsanları Derneği tarafınca MAGİD ismi verilmesi kuralıyla Yenişehir ilçesi hudutlarında, mülkiyeti Yenişehir Belediyesine ilişkin Menteş Mahallesi’ne hayli hedefli salon, kütüphane ile taziye yeri üretimi önerge teklifi plan ve bütçe ile kültür sanat ve turizm kurullarına oy birliğiyle havale edildi.

Karkamış Belediyesine dayanak

Geçtiğimiz 21 Kasım 2022 tarihinde Gaziantep’in Karkamış ilçesinde meydana gelen roketli atak kararı kimi okullar ve yollar tahrip olmuş önemli maddi hasarlar meydana gelmişti. Mersin Yenişehir Belediyesi de Karkamış Belediyesine kardeş belediye statüsü dahilinde yardım eli uzatıyor. Karkamış Belediyesine akaryakıt ve motorin yardımı yapılması ile ilgili teklif önergesi ise plan ve bütçe komitesi ile toplumsal yardım hizmetler komitelerine havale edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı