Yangınlarda 12’nci gün…6 noktada yangınlar sürüyor

Trendio

Active member
Muğla bölgesinde 10 gün evvel başlayan orman yangınlarından Marmaris ve Bodrum yangınları denetim altına alınırken, Yatağan, Menteşe, Köyceğiz, Seydikemer ve Milas’taki orman yangınları devam ediyor.

Hatay’ın Belen ilçesinde akşam saatlerinde 3 noktada birebir anda çıkan orman yangını ise denetim atına alındı. Antalya’nın Kaş ilçesinde 5 farklı yerde çıkan orman yangını söndürüldü. Manisa’da da çıkan 2 yangın söndürüldü.

Son bilgilere bakılırsa, yangınların 11 gününde 223 orman yangını çıkarken, 6’sı devam ediyor. Söndürme çalışmaları sürüyor.

KUVEYT İTFAİYE TAKIMI GÖNDERİYOR

Kuveyt’in orman yangınlarıyla uğraşa takviye için Türkiye’ye bugün itfaiye grubu göndereceği bildirildi.

Kuveyt İtfaiye Genel Kuvvetleri Lideri Halid Mikrad, toplumsal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, orman yangınlarıyla uğraşa dayanak olmak için 45 kişilik itfaiye grubunun bugün Türkiye’ye gönderileceğini duyurdu.

Mikrad, misal bir takımın de orman yangınlarıyla uğraş için askeri uçakla Yunanistan’a gönderileceği bilgisini verdi.

AZERBAYCAN’DAN AFYON’A TAKVİYE

Yurt genelinde devam eden yardımlara takviye için Azerbaycan’ın Başşehri Bakü’den yola çıkan yangın söndürme kafilesi Afyonkarahisar’a ulaştı. Burada mola veren takımlar Muğla ve Antalya’daki yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına katılacak.

Bakü’den yola çıkan 41 araçlık yangın söndürme grubu yangın bölgesine ilerlerken Afyonkarahisar’da mola verdi. Afyonkarahisar Vilayet Özel Yönetimi yerleşkesinde gece mola veren takımlar kortejler eşliğinde geldikleri özel yönetim yerleşkesinde yemek yiyip araçlarının denetimlerini yaptıktan daha sonra polis eşliğinde Muğla ve Antalya’ya hakikat hareket etti.

İhlas Haber Ajansı (İHA) kameralarına konuşan yangın söndürme grupları, yangınlara takviye vermek için Bakü’den geldiklerini belirterek, “Burasıda bizim topraklarımız. Azerbaycan her neyse bizim için Türkiye’de birebir. Yangınları daima birlikte söndüreceğiz İnşallah” dediler.

Sırayla Afyonkarahisar Vilayet Özel Yönetimi yerleşkesinden yola çıkan araçlardan Azerbaycanlı yangın söndürme grupları tarafınca Türk bayrakları sallandı.

MİLAS’TAKİ YANGINA GECE MÜDAHALESİ

Muğla’nın Milas ilçesindeki orman yangınına, gece söndürme kabiliyeti olan 3 helikopterle müdahalede bulunuldu.

Ukrayna’dan gelen gece söndürme kabiliyeti olan 4 helikopterden 3’ü Milas ilçesinde çalışmaya başladı. Helikopterlerin, gece boyunca kara takımlarına takviye vereceği bildirildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünce paylaşılan imgelerde, yanan alanlara helikopterin su bırakma anı yer alıyor.

Öte yandan, bir gece söndürme kabiliyetli helikopterin Isparta’daki yangın söndürme çalışmasına takviye verdiği açıklandı.

MANİSA’DA 2 İLÇEDE ÇIKAN YANGINLAR DENETİM ALTINDA

Manisa’nın Saruhanlı ve Gördes ilçelerinde çıkan orman yangınları denetim altına alındı.

Saruhanlı’nın Çakmaklı Mahallesi Karatepe mevkisinde 4 farklı noktada çıkan orman yangınına orman işletme müdürlüğüne bağlı 10 arazöz ile müdahale edildi.

Yangını denetim altına alınan takımlar, soğutma çalışmalarını sürdürüyor.

Yangında 24 dönüm ormanlık alan ziyan gördü.

GÖRDES’TE YANGINDAN 4 HEKTAR ALAN YANDI

Gördes ilçesine bağlı Kırankör Mahallesi Alankaya mevkisindeki ormanlık alanda da çıkan yangına 1 helikopter, 3 arazöz, Manisa Büyükşehir Belediyesine ilişkin 5 itfaiye aracı, 2 su tankeri,1 dozer ve 31 işçi ile müdahale edildi.

Yangın denetim altına alınırken, soğutma çalışmalarına geçildi.

Alevler niçiniyle 4 hektarlık alan ziyan gördü.