Vitrindeki albümler

EsraBetül

Member
ATATÜRK’TEN KALAN MÜZİKLER (FA MÜZİK)

“Fikrimin İnce Gülü”, “Vardar Ovası”, “Gamzedeyim Deva Bulmam”, “Bülbülüm Altın Kafeste” üzere Atatürk’ün sevdiği müziklerden oluşan repertuvarda, her biri halk ve sanat müziğimizin temel yapıtları olan 14 müzik bulunuyor. Kanunda Bülent Sesler, utta Hayati Matyan, klarnette Yaşar Sütoğlu, ritim sazlarda ise Sinan Tekyay’ın yer aldığı kuvvetli bir orkestra ile çalınmış, solist Ceren Kara tarafınca okunmuş. Orkestranın direktörü ise Eyüp Akbaş.

“Atatürk’ten Kalan Şarkılar”, solist Ceren Kara’nın birinci plak kaydı. Kara’nın sesi ışıklı; güya taş plaktan dinliyormuşçasına eskiye götürecek kadar da his yüklü… bir de orkestranın insanı yormayan refakati ile buluşunca, ortaya insanı rahatlatan üslupta bir iş çıkmış.

Atatürk’ün müzik zevki üzerine derlenmiş geçmişten gelen fazlaca üretim bulunmasına rağmen “Atatürk’ten Kalan Şarkılar”, pek birçoklarına nazaran titiz ve daha fazla emek harcanmış bir iş.

MÜZEYYEN SENAR ‘AKŞAM OLDU HÜZÜNLENDİM BEN YİNE’ (COŞKUN PLAK / SAHİBİNİN SESİ)

Atatürk’e Dolmabahçe Sarayı’nda müzikler söylemiş, bir daha Atatürk beğendiği için saç modelini senelerca değiştirmemiş, bir Osmanlı hanımefendisi olduğu kadar bununla birlikte bir Cumhuriyet divası olan büyük efsane… Bir duble rakıyı fondip yapan, elmayı tek eliyle ikiye yaran lakin asıl gücü eşsiz hoşluktaki ses renginde, yorumlarında yatan büyük efsane Müzeyyen Senar.

Onun ismi bir epey husustan öylesine büyük ki, artık plak firmaları farklı farklı albümlerine isim bile koymuyor, yalnızca Müzeyyen Senar deyip geçiyorlardı, çünkü onun ismi her şeye yetiyordu. Örneğin “Akşam Oldu Hüzünlendim Ben bir daha” ismiyle basılan plak da aslında Müzeyyen Hanım’ın kendi ismiyle 1986 yılında plak olarak çıkmış albümünün yeni versiyonu. Albümün ismini taşıyan Semahat Özdenses bestesiyle bir arada 14 yapıtın seslendirildiği albüm sonrasındasında 1995 yılında bu defa farklı bir sıralama ve kapak ile “Akşam Oldu Hüzünlendim Ben bir daha” ismiyle CD olarak çıkmıştı. Elimizdeki yeni baskı plak ise 1995 yılında basılan CD’nin tıpkı plak versiyonu…

2015 yılında 96 yaşında vefat eden Müzeyyen Hanım, 1983’te askeri darbenin çizmeleri altında yaşanan günlerde sahneleri bırakma sonucu almış, bu hoş albümü de bu sonucundan üç yıl daha sonra doldurulmuştu.