Vatansever eğitimi: “Evet, hazırız”

Trendio

Active member

rapor

Durum: 27.03.2023 05:01

Oklahoma’daki ABD askeri üssü Fort Sill’de, Ukraynalı askerler son teknoloji Patriot füze savunma sistemi üzerine hızlandırılmış bir kursa katıldılar. Birkaç hafta içinde yüksek teknolojili silahlarla birlikte yeniden savaşa girecekler.

Nina Barth, ARD Studio Washington’dan

Devasa mobil füze rampaları ile monte edilmiş kamyon büyüklüğündeki askeri araçlar Fort Sill’deki kırlara doğru ilerliyor. 65 Ukraynalı asker, Patriot uçaksavar sistemini konuşlandırmak için eğitim alıyor. Güvenlik nedeniyle isminin gizli kalması gereken eğitmenlerden biri, “Fırlatıcılı araçlar şu anda bölgede ilerliyor, diğerleri burada kalıyor – operasyonel kontrol merkezi, mobil radar ve elektrik jeneratörü” diye açıklıyor.

Nina Bart

Nina Bart
ARD Stüdyo Washington

Kum veya karmuflaj renkli araçlar durur. Ve hemen Ukrayna askerleri mobil füze fırlatma rampalarını konumlandırma sürecinde. Çoğunluğu erkek olan Ukraynalılar, Ocak ayından bu yana Fort Sill’de eğitim görüyor.

Eğitim sadece on hafta sürdü. Bu, ABD Savunma Bakanlığı’nın beklediğinden çok daha hızlı. Üst düzey bir ABD askeri yetkilisi, haftanın altı günü sabah 7’den akşam 5 veya akşam 6’ya kadar çok yoğun bir eğitim olduğunu söyledi.

Ordu üniforması giymiş, siyah güneş gözlüklü genç bir adam olan eğitmen, bunun ne kadar çabuk gerçekleştiğine inanamıyor. Amerikalılar burada eğitildiklerinde genellikle altı ayı buluyor, diye açıklıyor. Ama Ukraynalılar çok iyi eğitim almışlar, çok güçlü iradeleri var. “Biri bana bunu on haftada yapabileceğimizi söyleseydi, buna inanmazdım.”

en iyinin en iyisi

Dünyanın en gelişmiş uçaksavar sistemlerinden biri olan Patriot sistemi eğitimi için Ukrayna, hava saldırılarını önleme konusunda geniş deneyime sahip askerleri seçti. Fort Sill’in komutanı Tuğgeneral Shane Morgan da Ukrayna için hava savunmasında yaptıkları işlerde en iyilerin en iyisi olduklarından etkilendi.

Fort Sill’deki sahada, eğitmenler Ukraynalılar Patriot bataryasını kurup konumlandırırken yakından izliyorlar. ABD’li eğitmen, “Artık sadece gözlemleyebileceğimiz bir noktadalar” diye açıklıyor.

İlk kez gazetecilerin Oklahoma’daki Fort Sill’de Ukraynalıların eğitimine katılmalarına izin verildi. Eğitim sırasında fotoğraf ve video kaydı güvenlik nedeniyle kesinlikle yasaktır.

Patriot sistemi, dünyadaki en gelişmiş uçaksavar sistemlerinden biridir.

Resim: ARD Washington (Nina Barth)

Patriot sisteminin bakım ve onarımı

Ukraynalılar artık Patriot sisteminin bakım ve onarımını da içeren Fort Sill’deki asıl eğitimi tamamladılar. Birkaç hafta içinde tekrar savaşa girecekler ve ülkelerini Rus işgalcilere karşı savunacaklar.

Fikir eğitmeni soğuk bırakmıyor. Bunun yürek parçalayıcı olduğunu söylüyor. “Daha bugün bize bu bileklikleri verdiler. Her şey için tekrar teşekkür etmek için.” Kolunun yenini sıyırıyor ve koyu yeşil ve haki örgülü bir bileziği ortaya çıkarıyor.

ABD’li eğitmen birbirleri için yemek pişirdiklerini söylüyor: tipik Amerikan ve tipik Ukrayna yemekleri. Ve Fort Sill’deki menü de Ukraynalılar için ayarlandı. ABD’li bir askeri yetkiliye göre, Ukraynalıların çorbayı sevdiklerini fark ettiler, bu nedenle menüye daha fazla çorba eklendi.

Önce Avrupa’ya, sonra savaşa geri dön

Fort Sill neredeyse küçük bir kasaba gibidir: kendi anaokulu, ilkokulu, itfaiyesi, kiliseleri ve dükkanları ile. Güvenlik nedeniyle Ukraynalıların on hafta boyunca Fort Sill’den ayrılmalarına izin verilmedi.

Artık eğitim tamamlandığına göre Avrupa’ya uçacaklar – bu bir sır – ve ardından Almanya ve Hollanda’da Patriot uçaksavar sistemleri konusunda eğitim almış Ukraynalılarla buluşacaklar. Önümüzdeki haftalarda Patriot sistemleriyle Ukrayna’ya dönecekleri söyleniyor.

Fort Sill’de Ukraynalı askerlerle röportaj yapılmasına izin verilmiyor. Ukrayna’dan ABD’li bir gazeteci, fırlatıcı yapısından komuta merkezine doğru koşan askerlere Ukraynaca bir şeyler bağırmakta ısrar ediyor. Ona el sallarlar ve geri ararlar. Gazeteci, “Onlara hazır olup olmadıklarını sordum. Evet, hazırız dediler” diye tercüme ediyor.

ABD ordusu Ukraynalı askerleri yüksek teknolojili silahlar konusunda nasıl eğitiyor?

Nina Barth, ARD Washington, 2023-03-26 23:34