Üretimci senarist Birol İnanç: “İnternetsiz geçen senelerıma yanıyorum”

melegimsin

Member
Üsküdar Üniversitesi tarafınca düzenlenen 3. Memleketler arası Yalnızlık Sempozyumu, bu yıl “Dijitalleşme ve Yalnızlık” başlığı altında gerçekleştirildi. Sempozyumun ikinci gününde senarist-yazar Birol İnanç, “İnterneti Olan Yalnız Olmaz” başlıklı konuşmasında ezberleri bozdu. İnanç, “İnternetle birlikte dünyaya gelmek isterdim. Erken doğmuşum. İnterneti olan insan yalnız değildir. İnternet demokratiktir, herkese eşitlik sağlar. Asıl yalnızlık internet öncesi periyoda aittir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Kısmı tarafınca “Dijitalleşme ve Yalnızlık” ana temasıyla çevrimiçigerçekleştirilen 3. Milletlerarası Yalnızlık Sempozyumu alanında uzman şahısların iştirakiyle gerçekleşti.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, İdare Üst Konseyi Lideri, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dijitalleşme Çağında Yalnızlık” başlıklı bir konuşma yaptığı sempozyuma Kazakistan, İngiltere ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden bilim insanları ve akademisyenler katıldı.

Üretimci senarist Birol İnanç: “İnternetsiz geçen senelerıma yanıyorum”

Sempzoyumun ikinci gününde “İnterneti Olan Yalnız Olmaz” başlıklı bir konuşma yapan yapımcı-senarist Birol İnanç, hayata dair tespitlerini dizilere ve sinemaya döktüğünü belirterek “İnternetsiz geçen senelerıma yanıyorum. İnternetle birlikte dünyaya gelmek isterdim. Erken doğmuşum. İnterneti olan insan yalnız değildir. İnternet demokratiktir, herkese eşitlik sağlar. Asıl yalnızlık internet öncesi periyoda aittir.” dedi.

Birol İnanç: “İnternet barışı destekliyor”

İnternetin insanlığa bilgi sunduğunu söz eden Birol İnanç, şunları söylemiş oldu:

“80’leri fazlaca yeterli hatırladığım için bu diziyi yazdım. İnsanların bağlantısız olduğu bir periyottu. Yeni kuşaklara ‘Nerde o eski bayramlar, evvelce her şey daha güzeldi’ demeyeceğim. Ben bu sempozyumdaki yalnızlık kavramını iletişimsizlik olarak alıyorum. Zira internetin bağlantısı sağladığını düşünüyorum. Dijital dünyadaki yalnızlığı bağımlılık olarak ele alıyorsak bu biçimde diğer bir biçimde kıymetlendirmek lazım. İnternet yardımıyla beşerler kendileri üzere düşünen insanları buluyorlar. Ya da iklim krizi üzere dünyanın ortak sıkıntılarına bir daha internette oluşan topluluklar yardımıyla tahlil bulunabilir. Bir Türk ve Bir Yunanlı çocuk birebir oyun ortasında birlikte oynuyor ve birbirlerini tanıyorlar. Ben internetin barışı desteklediğine de inanıyorum. şüphesiz berbat maksatlı kullanım her şeyde olduğu üzere internette de tesirlerini gösterebilir.”

Eğitimci, muharrir Hülya Keyifli: “İş dünyasındaki yalnızlığı empatik yaklaşım azaltır”

Eğitimci, müellif Hülya Keyifli ise “Dijitalleşme ve İş hayatında Yalnızlık” başlıklı sunumunda izolasyonun bilhassa büyük kentlerde yalnız yaşayan iş insanlarını daha epeyce etkilediğini belirterek “Her gün işine giden ve ofis ortamında toplumsallaşan beşerler pandemiden daha epeyce etkilendi.” dedi.

Yurt haricinde işe alım süreçlerinde şahıslara yönelik yalnızlık envateri uygulaması olduğunu kaydeden Keyifli, “Yani çalışanı işe almadan evvel disfonksiyonel yalnızlığına bakıp yardıma gereksinimi var ise müdahale ediyorlar. Bunu tüm patronlar uygulamalı.” diye konuştu.

İş dünyasında insanları yalnızlaştıran şeylerden birinin de rekabetçi ortamlar olduğunu belirten Hülya Keyifli, “Bunun yerine akran mentörlüğü, bilakis mentörlük uygulanmalı. İş dünyasındaki yalnızlığı azaltacak olgulardan biri de empatik yaklaşım. Münasebetler epey yabancılaşmış durumda. Görünen ve hakikat içindeki ara fazlaca uzak ve kopuk. Yalnızlığı azaltacak bir öteki yaklaşım da; kişinin yaptığı işi manalı bulması. Bu kocaman dünyanın pahalı bir modülü olduğunu idrak etmeli. Bunu görmezse kendisini yetersiz ve yalnız hissediyor.” diye konuştu.

Hülya Memnun: “Çalışanların işyerinde yakın bir arkadaşı yani kankası olmalı”

Hülya Keyifli, bireylerin çalıştıkları şirkette en az bir tane yakın arkadaşı olması gerektiğini belirterek “İnsanlar bu biçimde frekanslar yakaladığında hayli daha keyifli oluyorlar. İş yerlerinin şu andaki en büyük sorunlarından biri yanındaki masada oturan arkadaşının düşünceni bilmemesi.” dedi.

80’ler dizisinden özel ileti

80’ler dizisi oyuncularının dijitalleşme ve yalnızlık üzerine sempozyuma özel dizi setinde çekilmiş görüntü iletisinin da gösterildiği sempozyumda, dijital çağda yalnızlık pek fazlaca istikametiyle ele alındı.

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Erdoğan da sempozyumda “Çevrimiçi Buluşma Sitelerinde Bayanların Yalnızlıktan Kurtulma Deneyimleri” başlıklı sunumuyla dikkat çekti.

Prof. Dr. Barış Erdoğan: “Dünya genelinde 371 milyon çevrimiçi buluşma sitesi kullanıcısı var”

Buluşma uygulamalarının kullanıcı sayısının dünyada ve Türkiye’de süratle büyüdüğünü belirten Prof. Dr. Barış Erdoğan, “İlk çevrimiçi uygulama sitesi, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkıyor. 2021 yılı bilgilerine bakılırsa bütün dünya genelinde 371 milyon çevrimiçi buluşma sitesi kullanıcısı var. Bu kullanıcıların cinsiyetlere göre dağılımında her üç kullanıcıdan ikisinin erkek olduğu görülmekte. Yani yüzde 31’i bayan yüzde 69’u erkek, Asya ile Avrupa içinde bir geçiş ülkesi olan Türkiye’de ise Amerika Birleşik Devletleri’nden 6 yıl daha sonra 2000 yılında siberalem.com diye bir site kuruluyor. 2021 yılına gelindiğinde ise fiyatlı fiyatsız toplam 8.7 milyon online buluşma sitesi kullanıcısı var.” dedi.

Prof. Dr. Barış Erdoğan: “Mahrem alaka arayışı ve yeni bağlar kurulması yaygın bir pratk”

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 21.7’inin bayan, 78.3’ünün erkek olduğunu tabir eden Erdoğan, “Diğer bir deyişle Türkiye’deki çevrimiçi mahrem pazarı dünya orta bulunmasına nazaran manalı bir oranda daha erkek yüklü ve Türkiye’de evlilik kurumu haricinde stabil alakaların bir tabir ile akışkan aşkların, mahrem ilişkilerin ne kadar kısmının internet aracılığı gerçekleştiği konusunda aslında elimizde nicel bir data bulunmuyor. Fakat saha görüş müşahedelerimiz görüşmecilerin sözleri, araştırmayı yaptığımız Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’daki müşahedelerimiz yalnız yaşayan bekar bayanlar içinde internet üzerinden mahrem bağ arayışının ve yeni bağlar kurulmasının yaygın bir pratik olduğunu bize düşündürmektedir. Buluşma uygulamalarının kullanıcılarına sağladığı en büyük yenilik, onlara yüz yüze toplumsal etkileşimlerin gerçekleştiği çevrimdışı dünyadan farklı yeni bir benlik sunumu ya da izlenim metodu imkanı vermesi.” dedi.

Sempozyumun ikinci gününde İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Veysel Bozkurt, “Kalabalıkların Yalnızlığı” başlıklı konuşmasıyla katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Belma Oğul ve Arş. Gör. Oğul Köker, “Erkeğin Yalnız Yeri Olarak Konut Stüdyosu”; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Fulya Bayraktar, “Dijitalleşen Dünyada İnsan Olma Sorunu” ve Trakya Üniversitesinden Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, “Nomofobi ve Yalnızlık İlişkisi” sunumuyla katıldı.

“Yalnızlık, Yalnızlaştırma ile Ayrımcılık ve Şiddet İlişkisi” ele alındı

Sempozyumun son oturumunda ise Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Kadriye Bakırcı tarafınca “Yalnızlık, Yalnızlaştırma ile Ayrımcılık ve Şiddet İlişkisi” ele alındı. Üsküdar Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Cem Fiyat ve İrtibat Uzmanı-Sosyolog Bilge Evran da “Dijital Yerler ve Yalnızlık” başlıklı sunumlarıyla katıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Cem Meblağ, M.Ö. 3.500-4.000 senelerından başlayarak günümüze gelene kadar ortaya çıkan biroldukca medeniyetten örnekler verdiği konuşmasında toplumsal etkileşimlerin kolektif şuurun oluşmasına yaptığı katkılardan kelam etti.

Dr. Öğretim Üyesi Cem Fiyat, “7.yüzyıl ile 11.yüzyıl içinde mesela İslam Dünyası’nda kentsel yerlerin pek öne çıktığını ticaretle ve idare merkezi olarak öne çıktığını görüyoruz. Tüm bu formlarda yani kentsel yer formlarında ortak olan nokta şu; aşağı üst bu post çağdaş periyoda kadar devam ediyor aslına bakarsan. Kent her vakit bir üretim merkezi, bir dini merkez, bir kültür merkezi, bir irtibat merkezi. Bu manada biz kenti bir medium, bir orta yer, toplanma alanı olarak düşünebiliriz. Burada bir toplumsal etkileşim var ve kolektif şuurun oluştuğu bir alan olarak tanımlayabiliyoruz.” dedi. Fiyat, günümüzde reklamcılık ve pazarlama tüketim sanayileri üzerinden tanımlanan yeni kentsel yerde ise toplumsal bağlantıların gitgide çözüldüğünü söylemiş oldu.

3. Memleketler arası Yalnızlık Sempozyumu, Sempozyum Düzenleme Konseyi Lideri Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı’nın kapanış konuşması ile bitmiş oldu.

Sempozyum, Üsküdar Üniversitesi resmi Youtube hesabı ve ÜÜ TV’den de canlı olarak yayınlandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı