Ünlü oyuncu Pelin Akil, Dove ile bir arada toplumsal medyadaki hoşluk baskısına dikkat çekti

melegimsin

Member
Dove yeni reklam kampanyası ile toplumsal medyadaki hoşluk baskısına dikkat çekerek, ebeveynleri Dove Özgüven Projesi’nin bir modülü olmaya davet etti. Ünlü oyuncu Pelin Akil’in konuşmacı, Aslı Kızmaz’ın da moderatör olduğu basın toplantısında bilhassa kız çocukları üstündeki toplumsal medya hoşluk baskısının altı çizildi

Ülkü hoşluk kalıplarına meydan okuyan ve daha kapsayıcı bir hoşluk anlayışını benimseyen hoşluk ve şahsi bakım markası Dove, yeni kampanyası ile ebeveynlere seslendi ve toplumsal medyada bilhassa kız çocuklarının yaşadıkları hoşluk baskısına dikkat çekti. 3 Kasım Çarşamba günü Aslı Kızmaz moderatörlüğünde gerçekleşen, Unilever Hoşluk ve şahsi Bakımdan Sorumlu Marka Müdürü Özge Acarbay, Eğitim Bilimci, Akademisyen ve Muharrir Dr. Özgür Bolat ve Oyuncu Pelin Akil’in katıldığı online basın toplantısı ile Toplumsal Medyadaki Hoşluk Baskısı Araştırması’nın öne çıkan datalarını, yeni reklam kampanyasını ve lise çağındaki gençler için 2015’ten beri Türkiye genelinde yürüttüğü Dove Özgüven Projesi’nin beş yıllık sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Her 5 kızdan 1’i, sırf fotoğrafları üzerinde oynadığında kendi görünümünü beğeniyor

Dove, yeni reklam kampanyasıyla toplumsal medyadaki hoşluk baskısına dikkat çekti. Toplumsal medyadaki edit, filtre, rötuş araçları ve uygulamalarının tesiriyle bilhassa kız çocuklarının fizikî özgüvenlerinin ziyan gördüğü gerçeğinden yola çıkan Dove, yeni kampanyasında toplumsal medyanın dayattığı ülkü hoşluk kalıplarına uyma gayreti yerine bir defa daha özgüven vurgusu yaptı ve Dove Özgüven Projesi ile 2016 yılından bugüne kadar tüm Türkiye’de 400 bini aşkın gence ulaştığını deklare etti.

Oyuncu Pelin Akil ise hem bir bayan hem iki kız çocuğu annesi tıpkı vakitte bir oyuncu olarak toplumsal medyadaki hoşluk baskısına kendisinden örnekler vererek yaklaştı ve şunları söylemiş oldu: “Ergenliğimde, bilhassa kilolarımla ilgili dalga geçilmeye, aşağılanmaya maruz kalan bir kızdım. ‘Şişman’ diye seslenenlerin hızları, kinleri, zorbalıkları dün üzere aklımda. Artık bu cins zorbalıklar toplumsal medyada devam ediyor. Güya olağan üzere gösterilen tek tip bir ‘güzel’ algısının, filtre kullanmasının ne kadar arttığının hayli farkındayım, toplumsal medya baskısını ise birebir yaşıyorum. Lakin biliyorum ki kıymetli olan kimse dediği için değil, kimse yaptığı için değil, sen kendini kalıplara sokmadan nasıl keyifli hissediyorsan, aynaya baktığında kendini nasıl görmek istiyorsan o denli yaşamak. Tam da bu niçinle şu anda bir dert hayatıyorum. Toplumsal medyada gördüğüm baskı yalnızca kendimle sonlu da değil, çocuklarım konusunda o denli farklı baskılar var ki. Kıyafetlerinin renginden, saçlarının niye tokasız, dağınık olduğuna kadar. Ben çocuklarıma hiç bir şeyi dayatmıyorum ve dayatmayacağım. Artık ve ileride her türlü tercihlerinde yanlarında olacağım. Bilhassa kız çocuğu annesi olarak Dove’un bu kapsamda yaptığı farkındalık kampanyalarını tüm kalbimle destekliyorum. Ayrıyeten, Dr. Özgür Bolat liderliğinde Dove Özgüven Projesi ile gençlere bu biçimde bir medya ve toplumsal medya okuryazarlığı kazandırdıkları ve dış görünüşlerine güvenen, özgüvenli bir gençlik yaratma yolundaki amaçları için tebrik ediyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı