Üniversite öğrencileri toplanın! İşte geri ödemesiz burs veren kurumlar listesi

Adanali

New member
Üniversite öğrencileri toplanın! İşte geri ödemesiz burs veren kurumlar listesi 2021-2022 akademik yılının başlamasıyla birlikte geri ödemesiz burs veren kurumlar, üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler başta olmak üzere milyonlarca üniversite öğrencisinin gündemindeki yerini aldı.

Ekonomik açıdan durumu uygun olmayan ve yardıma gereksinimi olan öğrenciler, karşılıksız burs veren kurumları araştırmaya başladı.

Bilindiği üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sağladığı burs imkanının yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Eğitim Vakfı, Toplum Gönüllüler Vakfı, Vehbi Koç Vakfı üzere birfazlaca kurum ve vakıf, bilhassa başarılı ve gereksinim sahibi öğrencilere maddi takviye hedefiyle karşılıksız burs sağlıyor.

Belirlenen kaideleri taşıyan öğrenciler, bu kurumlara müracaatlarını belirlenen tarih aralığında yapılabiliyor. Biz de sizler için üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumları derledik. İşte 2021 üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar listesi…

2021 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS VEREN KURUMLAR

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar listesinin başında geliyor. İşte Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs müracaat koşulları:

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Hususunun (1) fıkrasına nazaran;

• Daima bir işte çalışarak en az minimum fiyat seviyesinde fiyat alan yahut gelire sahip öğrencilere,
  • Yabancı asıllı öğrencilere,
  • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
  • Ek müddet tahsil nazarann öğrencilere,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
  • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
  • bundan evvelki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma niçiniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.
Lakin birebir hususun (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı asıllı öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

VEHBİ KOÇ VAKFI

Vehbi Koç Vakfı, öğrencilere en yüksek burs veren vakıftır. Her üniversite öğrencisine burs verilmemekle bir arada seçili birtakım üniversite öğrencilerine burs imkanı tanımaktadır. Müracaat için vkv.org.tr/tr/burslar sayfasından üniversite bursları kısmını seçerek ilgili alanları doldurabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı burs müracaat koşulları:

• T.C. vatandaşı olmak,
  • Örgün eğitim lisans öğrencisi olmak,
  • Eğitimi için maddi yardıma gereksinimi olmak,
  • Disiplin cezası almamış olmak,
  • Muvaffakiyet notunun en az, 100 üzerinden 60, 4 üzerinden ise 2,50 olması,
  • Karşılıksız burs almıyor olmak.
SABANCI VAKFI

Sabancı Vakfı bursları, başarılı ve maddi takviyeye gereksinimi olan üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak verilmektedir.

Sabancı Vakfı bursu, ayrıyeten Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca mani ve muvaffakiyet durumuna göre tespit edilen yurt ortasındaki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak vakıf/özel üniversitelerine yerleştirilen 15 öğrenci ile kalkınmada öncelikli vilayetlerde yerleştirme puanı prestijiyle vilayet birincisi olarak tespit edilen yurt ortasındaki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak vakıf/özel üniversitelerine yerleştirilen 15 öğrenciye de verilir.

Burs, Türkiye’de lisans tahsili nazarann T.C. asıllı öğrenciler için geçerlidir.

Belirtilen Üniversitelerin Burs Komiteleri tarafınca yapılacak kıymetlendirme ile adayların muvaffakiyet durumları ve maddi takviyeye gereksinimleri temel alınarak Sabancı Vakfı bursu alacak öğrenciler belirlenecektir.

Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da tahsil bakılırsan öğrencilerin burs müracaatları ise www.e-bursum.com web sitesi üzerinden kabul edilmektedir.

Ekim-Haziran aylarında olmak üzere 9 ay müddetle aylık 900 TL burs ödemesi yapılacak olup, burslar burs almaya başlanan tarihten başlayarak olağan tahsil mühleti dahilinde devam eder.

Sabancı Vakfı Bursları karşılıksız olup geri ödeme yahut hizmet yükümlülüğü içermemektedir. Fakat mezun bursiyerler gönül borcunu ödemek için dilerlerse burs almakta olan öğrencilere tecrübe ve bilgi aktarmak için mentorluk yapabilir. Ayrıntılı bilgiyi https://www.sabancivakfi.org/tr adresinden öğrenebilirsiniz

ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI BURSU

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini birinci beş tercihi ortasında yazan ve bu kısma girmeye hak kazanan öğrencilere dört yıl boyunca her ay karşılıksız burs veriyor.

TÜBİTAK BURSLARI

Tübitak, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine burs vermektedir. Koşulları öteki kurumlara göre daha kısıtlayıcıdır. Birinci 1000’e girmiş olmak yahut olimpiyat alanlarında derece yapmış olmak üzere koşulları vardır. Ayrıntılı bilgiyi tubitak.gov.tr/tr adresinden öğrenebilirsiniz

TÜRKİYE DİYANET VAKFI

Hem yurt içi birebir vakitte yurt dışı burs imkânı sunan TDV İlahiyat ve İslam Bilimleri alanlarında tahsil sağlayan öğrencilere burs veren kurumlardandır. Burs müracaat tarihleri başladığında diyanetburslari.tdv.org web sitesinden başvurabilir burs imkanlarından yararlanabilirsiniz.

TÜRK EĞİTİM VAKFI BURSU

Türk Eğitim Vakfı, üniversite öğrencilerine devletin burs ve kredi takviyesinden daha sonra en epey maddi takviye sağlayan kurumdur. TEV, akademik başarısı yüksek öğrencilere ve bu takviyeye gereksinimi olan öğrencilere bu imkânı sunuyor. Hem yurt içi tıpkı vakitte yurt dışı burs veren TEV’e başvurmak için burs.tev.org.tr adresine giriniz.

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

İstanbul Sanayi Odası Vakfı, birtakım üniversiteler için burs imkanı sunmakta ve sadece yurt ortasında tahsil bakılırsan öğrencilere burs vermektedir. İstanbul Sanayi Odası Vakfı burs verebilmek için gereken kaideleri şöyle belirlemiştir;

• T.C. vatandaşı olmak,
  • Öteki bir resmi yahut özel kuruluştan burs yahut kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan tahsil kredisi ve bursu ile engelli öğrencilere verilen burslar hariç),
  • Gelir seviyesi düşük olmak,
  • Orta sınıflar için yıllık genel muvaffakiyet ortalaması 4 üzerinden en az 3 yahut 100 üzerinden 80 olmak,
  • İsimli sicil kaydı bulunmamak,
  • İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ vilayetlerinde bulunan eğitim kurumlarında tam vakitli öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,
  • İlgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde tahsil görüyor olmak.
İSTANBUL TİCARET ODASI

İstanbul Ticaret Odası; Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafınca verilen tahsil bursu da dahil olmak üzere rastgele öteki bir kurumdan karşılıksız burs almayan, rastgele bir firma yahut kuruluşta çalışmayan, orta sınıf müracaatlarında yıllık genel muvaffakiyet ortalaması 4 üzerinden en az 2,25 yahut 100 üzerinden en az 60 olan öğrencilere burs imkanı sağlıyor.

DR. ALİ MÜMTAZ GÜRSOY OKUTMA VAKFI

Yalnızca eğitime dayanak maksadıyla kurulan bir kurumdur ve gerekli kuralları taşıyan her öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Müracaat kaideleri:

• TC vatandaşı olmak,
  • Ulusal hisleri bakımından sağlam ve emniyetli olmak,
  • Tercihen İstanbul üniversitelerinde okuyor olmak,
  • Atatürk prensip ve ihtilallerine bağlı olmak,
  • Yeni kayıt yaptıracaklar için; kısma girenler içinde ortalamanın üstünde puan almış olmak,
  • Orta sınıflar için; muvaffakiyet ortalamasının 4 üzerinden 2,5; 100 üzerinden 65 olması, 2 dersten çok başarısız dersin bulunmaması,
  • Maddi imkânları kısıtlı olmak, dayanağa muhtaçlık duymak,
  • Öbür bir yerden burs almamak.
MEHMET ŞİDDETLİ VAKFI

Kimi üniversite ve kimi kısımları kapsayan burs imkanı sunmaktadır.

MZV tarafınca, eğitim devri başında, burs kapsamındaki üniversitelere, bursiyer seçme sürecinin başladığına dair duyuru yapılır. 2015-2016 burs periyodundan başlayarak kapsam dahilinde olan devlet ve vakıf üniversitelerinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji kısımlarından öğrencilerin müracaatları değerlendirilecektir.

21. YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Bu kurum yalnızca üniversite eğitimi için değil, tüm yaş kümeleri için burs imkanı sağlıyor. adresine giriş yaparak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Müracaat kaideleri:

• T.C. vatandaşı olmak
  • Ailesinin kırsal kesimde ikamet ediyor olması
  • Anne ve babadan birisi yahut ikisi de hayatta olmaması, parçalanmış bir aileden olmak (Öncelik Koşulu)
  • Devlet üniversitelerinde okuyor olmak
  • Başarılı ve eğitimini sürdürürken zorlanıyor olmak.
İSTANBUL TABİP ODASI

İstanbul Tabip Odası, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı kasım ayından itibaren kamu üniversitelerinde okuyan, gereksinim sahibi 60 tıp öğrencisi için yıl boyunca sürecek, ayda 300 TL’lik İstanbul Tabip Odası Tıp Eğitimi Bursu sağlıyor.

İstanbul’daki devlet üniversitesi tıp fakültelerinde tahsil nazarann lakin pandemi niçiniyle bu vakitte İstanbul haricinde bulunan tıp öğrencileri burs başvurusu için istenen evrakları kargo ile gönderebilir. Başvuruları 15 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek.

SITKI KOÇMAN VAKFI

Sıtkı Koçman Vakfı, 2021-2022 eğitim öğretim devrinde SKV Burs, Takviye ve Ödül Yönergeleri koşullarını taşıyan önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilere burs verecektir. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı bursları için müracaatlar 01-28 Ekim 2021 tarihleri içinde yapılacaktır.

Muğla vilayet merkezinde Fakülte, Yüksekokul ve Enstitülerde okuyan öğrenciler müracaatlarını ”Kötekli Mahallesi Sıtkı Koçman Caddesi No: 25/2 Kötekli / MUĞLA” adresindeki Sıtkı Koçman Vakfı’na şahsen ya da pandemi ötürüsıyla posta yoluyla, Muğla ilçelerindekiler eğitim gördüğü Okul İdaresi aracılığı ile ya da pandemi ötürüsıyla posta yoluyla, öbür vilayetlerde okuyan öğrencilerin de posta yolu ile müracaatları kabul edilecektir.

Burs başvurunda bulunacak öğrencilerin;

• T.C. vatandaşı olmak,
  • Devlet Üniversitesinde okuyor olmak,
  • Müracaat sahiplerinin örnekleri çabucak alttaki linklerde bulunan ”Öğrenci Tanıtma Belgesi” ile ”vicdani Yükümlülük Belgesi”ni bilgisayarda eksiksiz olarak doldurup çıktısını aldıktan daha sonra imzalayarak, istenen başka evraklarla bir arada teslim etmesi gerekmektedir.
BORUSAN KOCABIYIK VAKFI

Borusan Kocabıyık Vakfı tarafınca İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin; Mühendislik, İşletme ve İktisat Fakülteleri ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakülteleri’nde okuyan öğrencilerine burs verilecektir.

Bu okullara kayıt yaptırmış ve üstteki nitelikleri taşıyan öğrencilerin online müracaat kanalı üzerinden müracaat yapmaları gerekmektedir. Burs müracaatları online sistem üzerinden yapılır, şahsî müracaat kabul edilmez.

Borusan Kocabıyık Vakfı burs müracaatları, 27 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek.

AYDIN DOĞAN VAKFI

Aydın Doğan Vakfı, Üstün Muvaffakiyet Bursu ve Eğitim Bursu vermektedir. Üstün muvaffakiyet bursu için bu yıl 1525 TL, eğitim bursu için ise 550 TL olarak belirlenmiştir.

Aydın Doğan Vakfı burs müracaatları E-Bursum üzerinden 15 Eylül-15 Ekim tarihleri içinde alınacaktır. Ön şartları geçen müracaatlar, Aydın Doğan Vakfı Burs Kurulu tarafınca kıymetlendirilerek uygun bulunan adaylar mülakata çağrılacaktır. Sonuçlar adaylara e-posta yoluyla duyurulacaktır.

Aydın Doğan Vakfı üstün muvaffakiyet bursu müracaat şartları:

• T.C. vatandaşı olmak,
  • Devlet Üniversitelerinde lisans düzeyinde eğitim alan kız öğrenci olmak,
  • Tıp, Mühendislik ve Hukuk Fakültelerinde öğrenci olmak,
  • Üniversite yerleştirme imtihan kararına göre yerleştirildiği alanda muvaffakiyet sıralamasında, birinci 15.000 lik sıralamanın ortasında olmak Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi dayanağa muhtaçlığı olmak,
  • Öteki bir kamu yahut özel kurumdan burs almamak, (Kredi ve Yurtlar Kurumundan karşılıklı olan tahsil kredisi alınmasının sakıncası bulunmamaktadır.)
  • Müracaat tarihinde 23 yaşını doldurmamış olmak,
  • Orta sınıflar için: Genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak ve 3 taniçin fazla başarısız dersi bulunmamak,
  • Hazırlık sınıfından 1. sınıfa geçen öğrenciler için: Başarılı olarak geçmiş olmak.
Aydın Doğan Vakfı eğitim bursu müracaat şartları:

• T.C. vatandaşı olmak,
  • Devlet Üniversitelerinde lisans düzeyinde eğitim alan kız öğrenci olmak,
  • ”Baba Beni Okula Gönder” seferberliği kapsamında yaptırılarak Ulusal Eğitim Bakanlığı’na devredilen kız öğrenci pansiyonlarında ortaöğrenimi mühletince kalmış olmak,
  • Üniversite yerleştirme imtihan kararına bakılırsa yerleştirildiği alanda muvaffakiyet sıralamasında, birinci 50.000 lik sıralamanın ortasında olmak Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi dayanağa muhtaçlığı olmak,
  • Öteki bir kamu yahut özel kurumdan burs almamak, (Kredi ve Yurtlar Kurumundan karşılıklı olan tahsil kredisi alınmasının sakıncası bulunmamaktadır.)
  • Müracaat tarihinde 23 yaşını doldurmamış olmak,
  • Orta sınıflar için: Genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak ve 3 taniçin fazla başarısız dersi bulunmamak,
  • Hazırlık sınıfından 1.sınıfa geçen öğrenciler için: Başarılı olarak geçmiş olmak.