Turkcell GranFondo Heyecanı Beykoz’da Yaşandı

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Dünyaca ünlü yol bisiklet yarışı serilerinden Turkcell GranFondo heyecanı bu yıl birinci defa İstanbul’da yaşandı. 15 ülkeden bin atletin Beykoz’un eşsiz tabiatında eğitim için pedal çevirdiği yarışlar rekabet ve centilmenlik dolu anlara sahne oldu.

Beykoz Belediyesi’nin takviyesiyle ilçenin huzur, tabiat ve tarih dolu atmosferinde yapılan, Turkcell GranFondo 2021 İstanbul, kademeli olağanlaşma devri kurallarına uygun gerçekleşti.

Bisiklet ve spor dolu hayatı teşvik için “Hareket Et” vurgusuyla düzenlenen çabaya sportmenler ve atletleri destekleyenler salgın devrinde vefat eden sıhhat çalışanlarının çocuklarına eğitim bağışı sağladı.

İstanbul’un en hoş tabiat görünümlerine mesken sahipliği yapan Beykoz’un tanıtımına katkı sağlayan yarışın startı sabahın erken saatlerinde Beykoz Belediyesi’nin önünde kurulan expo alanında verildi.

Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın; Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Erol Küçükbakırcı da alanda hazır bulunarak atletlerin heyecanına ortak oldu.

Yeşil Tabiatta Pedal Çevirdiler

82 km’lik uzun ve 40 km’lik kısa parkurda gayret eden sportmenler Yoros Kalesi, Anadolu kavağı, Kaynarca, Riva Deresi, Paşamandıra, Cumhuriyetköy ve Polonezköy’ün turistik sınırı boyunca pedal çevirerek varışı bir daha Expo Alanı’nda yaptı.

Finishe Ele Ele Girdiler

Kuvvetli tırmanma eğimleriyle dikkat çeken yarış atletlerin heyecanlı rekabeti kadar centilmen gayretine de sahne oldu. Uzun parkur yarışının erkeklerde birincisi Muhammed Erkan Muhammed ve ikincisi Yunus Demir finish alanına ele ele girdi. Serkan Balkan da uzun parkurda üçüncülüğü elde etti.

Uzun parkur bayanlarda ise Esra Kürkçü Akgönül birinci olurken Ayşegül Gökalp ikinci, Gamze Ceyhan da üçüncü oldu.

Kısa parkur erkeklerde birinciliği Furkan Abdullah Pamukçu aldı. İkinciliği Oğuzhan Taşkan, üçüncülüğü de Ersin Akgün’ün elde ettiği yarışta bayanlarda ise Beste Hepkaradeniz memnun sona ulaştı. Bayanlarda podyumu tamamlayan başka isimler ise Kübra Işık Pınarak ve Züleyhan Dikbaş oldu.

Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın: “Turkcell GranFondo farkındalık oluşturmak için manalı bir tertip oldu”

Bisiklet yarışının ilçenin spor gücüne güç kattığını belirten Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın: “İlçemiz bisikletseverler açısından, bisiklet sporu açısından, inanılmaz hoşluklara sahip bir yer. İstek ediyoruz ki işe gidip gelirken, kısa aralıklarda bisikletle gidip gelelim. Ben de bisikleti vakit zaman makam aracı olarak kullanıyorum. Hafta sonları da bisiklet sporu yapıyorum. Muhakkak epeyce memnun sağlıklı oluyorsunuz, etrafla, tabiatla, beşerlerle olan bağlantınız epeyce daha üst düzeye çıkıyor. Türkiye’de etkin nüfusun yüzde 25 i kısa arada bisikleti kullanırsa daha sağlıklı, daha memnun oluruz, bunun iktisada katkısı da sıhhat harcamalarından dolayı 50 milyar lira olur. Beklentimiz ilçemizde önümüzdeki senelerda motorlu araçlardan epeyce bisiklet olmasıdır. Turkcell GranFondo ilçemizde farkındalık oluşturmak için manalı bir tertip oldu. Bu vesileyle organizyona dayanak veren başta, Turkcell ailesi olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, katılan atletlerimizi tebrik ediyor, vatandaşlarımıza da bol bisikletli ve sağlıklı günler diliyorum.” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: “Önceliğimiz Toplumsal Yarar Sağlamak”

Turkcell GranFondo İstanbul bisiklet yarışı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, evvelarin yarış tertibi ile birlikte toplumsal yarar sağlamak olduğunu belirterek şunları söylemiş oldu: “Dünyanın en değerli metropollerinde düzenlenen GranFondo’yu dünyanın gözbebeği İstanbul’da Boğaz’ın eşsiz görünümüyle bir arada birinci kere gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. 15 ülkeden gelen bisikletseverin GranFondo’da pedal çevirmesi, memleketler arası manada Türk bisiklet tarihine geçerken yarışa bambaşka bir mana katan bir başka mevzu ise eğitim bursu kampanyası oldu. Yarışmacılar ve sporseverler vefat eden sıhhat çalışanlarının çocuklarına bağış için katkıda bulunurken, yarışta toplanan elektronik atıklar da ileriki günlerde geri dönüşüme kazandırılarak bir daha bu burslara eklenecek.”

Turkcell GranFondo serisinin eylül ayında İzmir’de yapılacak yarışlarla devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı