‘Türkiye yıldız üzere parlayacak’

Dogecoin

Active member
GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Lütfi Kırdar Memleketler arası Kongre ve Stant Sarayı’nda düzenlenen İkinci Yüzyıla Davet Buluşması’na katıldı. Programa Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, parti temsilcileri ve davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, partililerinden yalnızca bir adaya, öbür tek bir adama yahut bir zümrenin çıkarına asla oy istememeleri çağırısında bulunarak şunları söylemiş oldu:

“Bugün, ülkenin mukadderatını değiştirme günüdür. Türkiye, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında tekrar artık o denli acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış devirler yaşamayacak. Partimizin, ikinci yıla davet beyannamesinde ilan ettiğimiz üzere ülkemizin, üzerine çöken kara bulutları dağıtıp Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırma ve onu aşma kararlılığını bugün bir adım daha ileriye taşıyoruz. Sıkıntımız yalnızca hükümeti devralma sıkıntısı değildir. Sorun Mustafa Kemal Atatürk’ün o büyük hayaline sahip çıkmaktır. Ve onun vizyonunu tam manasıyla hayata geçirmek. İnşallah bu bize nasip olacak.”

Programda alanında uzman olan isimler konuştu. Jeremy Rifkin, Endüstriyel dönüşümü, Faik Öztrak makroekonomik tahlilleri, Selin Sayek Böke dijital kalkınma ve yeşil dönüşümü, Refet Gürkaynak para siyasetlerini, Ufuk Akçil istihdam siyasetlerini, Hacer Foggo toplumsal siyasetleri ve Daron Acemoğlu gelir dağılımı eşitsizliği ile verimli büyüme siyasetleri hakkında bilgi verdi.

‘Türkiye için kenetlendik’

Kapanış konuşması için yine kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, “Bugün bu sahniçin size, ana muhalefet partisinin genel lideri olarak seslenmiyorum. Kuracağımız sistemin, büyük güç birliğinin bir modülü olarak sesleniyorum” dedi. Kılıçdaroğlu şu biçimde devam etti: “Bu siyaset üstü güç birliği, sizlerle birlikte çalışınca tamamlanacak. Bir de siyasal bizim beraberliğimiz var natürel. Yani 6’lı masa. Türkiye için bir ortaya gelen, kalbi Türkiye için atan, 6 vatansever başkanın masasıdır o. Bu kıymetli insanların en büyük motivasyonu, aldıkları ya da alacakları oylarda değil! ‘Ülke kelam konusu olunca, ideolojik farklılıklar teferruattır’ dememiz, bu masanın en büyük gücüdür. Zorbalığa direnen, her türlü kara propagandaya karşın kenetlenen 6 önderiz biz. Türkiye için kenetlendik. Biz 6 önder olarak, bir arada yürümeye devam edeceğiz. Türkiye’de gerçek bir demokrasi inşa edeceğiz. Anayasamız hazır. Gruplarımız ve takımlarımız, gece gündüz ortak bir program için çalışıyorlar.”

‘Önce refah’

“Türkiye dahil dünyanın her yerinden, işinde en âlâ uzmanlar ve siyaset üstü vatanseverlerimizle, bunun için buluştum. 6’lı masayı oluşturan partilerimizin de hayli yeterli takımları var. Bu kıymetli beşerlerle birlikte çalışıyoruz. Bu büyük beraberliğin başarılı olması için kaynağa gereksinim var. Bay Kemal bu sorunu da çözdü. İktidarımızın birinci 6 ayında, milletimizin ferahlaması için süratli tahlillerimiz hazır. Birinci adım halkımıza nefes aldırmak, daha sonra kalıcı refahı sağlayacağız. Gerçekleştirdiğim milletlerarası temaslarda, toplamda 5 trilyon 461 milyar dolarlık fon yöneten yatırım bankaları ve teşebbüs sermayesi fonlarıyla verimli toplantılar yaptım. Ortalarında tefeci yoktu. Ortalarında kara para sahipleri yoktu. Ortalarında baronlar yoktu, şaibeli bireyler yoktu.”

İktidarlarının birinci üç yılında, en az 100 milyar dolar direkt yatırım geleceğini belirten Kılıçdaroğlu “Ben bu parayı getireceğim. Dünyanın her yerinde bağımsız fazlaca büyük varlık fonları var. İktidarımızın birinci üç yılında, onlardan da en az 75 milyar dolar yatırım alacağız” tabirlerini kullandı. “Altyapıyı kurguladık, planımız, projelerimiz ve insan kaynağımız hazır. Evvel teknolojik yatırımları Türkiye’ye davet edeceğiz, endüstriyel altyapıyı dönüştüreceğiz, vizyonumuzu hayata geçireceğiz. bu biçimdece Türkiye kalkınacak ve zenginleşecek. Daha da kıymetlisi, bu zenginlik tabana yayılacak. Halk zenginleşecek. Refah adil dağıtılacak. kuvvetli bir toplumsal devlet ile Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, halkımızı hak ettiği refaha ulaştıracağız. Yanımızda en âlâ beşerler var. Elimizde imkanlar var. bu biçimde yapılacak tek bir şey kaldı. Kazanmak. İnanın başaracağız ve inanın kazanacağız. 6’lı masa hem Cumhurbaşkanlığını birebir vakitte TBMM’de çoğunluğu alacak.”

Kılıçdaroğlu kelamlarını şu biçimde sonlandırdı: “Önümüzde, aylar sürecek uzun gayretler ve ıstıraplar var. Fecî kara propagandalar olacak. Zira medya ve kamu kaynakları onların elinde. Fakat sonunda hak galip gelecek, halk galip gelecek. Zira halkın sesi, hakkın sesidir. Halktan çaldıkları her şey, bir daha halka dönecek. Zafer bizim olacak. Bunun için doğrul milletim diyorum, asla başını eğme. Kelam veriyorum bu ülke küllerinden bir daha doğacak. Kelam veriyorum Atatürk’ün vizyonunu hayata geçireceğiz. Yaşama sevincini geri alacağız. İktidara geliyoruz. En ufak telaşınız olmasın. Evvel kendinizi alkışlayın. İktidara geliyorsunuz. Dünyanın gözünün içine bakın. Ey dünya… Türkiye senin ucuz iş gücü alanın olmayacak. Türkiye senin mülteci kampın olmayacak. Türkiye senin çöp depolama alanın olmayacak. Ben sana rakip olacağım. Sana rakip olmak için geliyoruz ey dünya. Türkiye bir yıldız üzere parlayacak. Yeni Türkiye hayalimiz için yola çıkıyoruz.”

‘Halkı zenginliğe ulaştıracak 5 proje’

Halkı kalıcı zenginliğe ulaştıracak projelerini beş kolona ayırdıklarını belirten Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Birinci kolon endüstriyel dönüşümü gerçekleştirmek. Türkiye’nin milletlerarası rekabet gücünü artırarak, topyekûn kalkınmayı bu biçimde sağlayacağız. Tüm Türkiye’yi kapsayacak bir üretim-ticaret-finans ağı kuracağız. 50 ili kapsayan 8 bölgede, özel iktisat bölgeleri oluşturacağız.

İkinci kolon iş gücü dönüşümü. Zira bu kalkınmayı gerçekleştirmek için, eğitimde fırsat eşitliğine, üniversitelerimizin bilgi üretmesine, yüksek yetenek inşasına ve bu esaslı dönüşümü gerçekleştirecek nitelikli iş gücüne gereksinimimiz var.

Üçüncü kolon ‘enerji’. Güçte bağımsızlığımızı sağlamak, önceliğimiz olacak. Bunun iki yolu var: Birincisi pak güce yatırım yapmak. İkincisi ise bilhassa Akdeniz havzasındaki avantajlı pozisyonumuzu kullanmak.

Dördüncü kolonumuz besin bolluğu ve rahmeti. Zira aç çocuklarla, endüstriyel ihtilali gerçekleştiremeyiz. Milletimizin en büyük zenginliklerinden biri bereketli topraklarımız. Türkiye’yi tarım ve hayvancılıkta bölgenin en kuvvetli ülkesi haline getireceğiz. hiç bir çocuğumuz bu topraklarda yatağa aç girmeyecek. Nokta.

Beşinci kolon ise süratli istihdam artışı. Projelerimiz ile bu bölgelerde, birinci etapta yaklaşık 3.5 milyon kişi istihdam edilecek. 5 yıl ortasında 13 milyon 500 bin kişi, sürdürülebilir iş edinme programlarına dahil edilecek.”

Kaftancıoğlu ve İmamoğlu tokalaşmadı

CHP’nin İkinci Yüzyıla Davet Buluşması’na Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Herkesle tek tek tokalaşan Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu ile tokalaşmadan sadece selamlaşması dikkat çekti.