“Türkiye yetenek açığının en yüksek olduğu ülkeler içinde”

Trendio

Active member
ManpowerGroup tarafınca 15 yıldır global çapta hazırlanan Yetenek Açığı Raporu’nun bu yılki sonuçları her 10 şirketten neredeyse 7’sinin yetenek açığı yaşadığını ya da işe alım yapmakta zorlandığını ortaya koydu.

42 ülkeden 19 binin üzerinde patronun iştirakiyle yapılan araştırmanın neticelerina nazaran global çapta yetenek açığı yüzde 69 düzeyine ulaşırken, yetenek açığının yüzde 83 olarak ölçüldüğü Türkiye, Fransa (yüzde 88), Romanya, (yüzde 86) İtalya (yüzde 85) ve İsviçre (yüzde 83) ile bir arada araştırmaya dahil olan 42 ülke içinde patronları boş konumları doldurmakta en çok zorlandığı birinci altı ülke içinde yer aldı. İşçi alımında en az zorlanan ülkeler ise Çin (yüzde 28) ve ABD (yüzde 32) olarak sıralandı.

Türkiye’de talebin en çok arttığı roller

Araştırmada teknoloji ile ilintili rollere yönelik yüksek talep çıkarken, çevrimiçi perakende trendinin kalıcı olma belirtileri göstermesiyle birlikte lojistik bölümü pandemi öncesindeki durum doldurma düzeylerine geri dönme belirtilerini şimdilik göstermiyor. Pandemiden en epeyce etkilenen kesimler çalışanlarını geri getirmeye başladıkça üretim, konaklama, cümbüş ve seyahat bölümlerinde talebin güçlendiği gözleniyor.

Türkiye’de talebin en çok arttığı roller şu biçimde sıralandı:

1. İmalat/Üretim

2. Operasyon/Lojistik

3. Satış/Pazarlama

4. BT/Veri

5. Yönetim/Ofis Takviyesi

6. İnsan Kaynakları

7. Ön Ofis