TFF’den çeviri skandalı! Lig iptal edilebilir

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
TFF’ye bağlı Türkiye Plaj Futbol Ligi’nde FIFA’nın 2021’de çıkardığı kitapçık Türkçe’ye çevrilmedi. Eski kurallara yönetilen maçlar yüzünden tüm maçlar iptal edilebilir.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafınca düzenlenen Türkiye Plaj Futbol Ligi İzmir Etabı karşılaşmalarında büyük bir skandal ortaya çıktı. FIFA tarafınca geçtiğimiz 2021 yılında yayımlanan plaj futbolu kural kitabına bakılırsa yönetilmesi gereken karşılaşmalar, TFF tarafınca atanan hakemlerce 2015 yılında yayımlanan eski karşılaşma kural kitabına bakılırsa yönetildi.

TFF internet sitesinde eski kitapçık

İzmir’den 9 Eylül Gazetesi’nden Keyifli Yılmaz’ın haberine bakılırsa TFF.org sitesinde farklı kısımlardaki tüm liglerin son kural kitabı bulunurken Plaj Futbolu için ise 2015 yılının kitabı var. FIFA’nın sitesinde ise 2021 yılındaki son kural kitabı mevcut.

FIFA talimatı uygulanmadı

FIFA talimatlarına bakılırsa yeni kuralların açıklanmasının akabinde tüm ülkelerde harekete geçilmesi gerekiyor. TFF’nin de, FIFA’ya bağlı olmasından dolayı en son yayımlanan oyun kuralı kitabını Türkçe’ye çevirip TFF internet Sitesi’nde yayımlaması gerekiyor.

Hakemler eğitim almadı

Plaj Futbolu eski FIFA hakemi Bülent Kökten, TFF ‘nin yeni kural kitabının çevirisini çabucak hemen yapmadığını ve ötürüsıyla yeni oyun kurallarını hakemlere bildiri edemediğinden eğitimlerini vermediğini belirtti.

Hangi kuralların oynatıldığı belirsiz

Yeni kural kitabında tartışmaya açık bariz değişiklikler olduğunun altını çizen Kökten, “Bu yaşanan kural değişiklikleri karşılaşmalarda futbolcu ve yöneticiler tarafınca oldukcaça tartışılır hale geldi. Hakemler bile her maçta farklı kararlar verdi. 2015 yılında Plaj Futbolu oyun kuralları kitabını Türkçe ‘ye çevirdim. FIFA 2021 yılında yeni Plaj Futbolu oyun Kuralları kitabı yayınladı ve yürürlüğe koydu. Lakin TFF bu dönem oynanan Türkiye Plaj Futbolu Ligi’ni hangi oyun kurallarını uyguladığı ise meçhul. Her etapta farklı oyun kuralları ile yönetildiğini hem gördüm, hem duydum” dedi.

Değişen en önemli kurallar ne?
2015 ile 2021 kural kitapçığı içinde en değerli farklar şöyleki:

* 2015: Başlama vuruşundan topun direkt kaleye girmesi halinde gol sayılmıyor.

2021: Başlama vuruşundan direkt kaleye girerse gol geçerli olur.

* 2015: Hakem atışı orta noktadan yapılır.

2021: Hakem atışı durumun olduğu yerden yapılır.

* 2015:birliktelik halinde 3 seri penaltı atışı yapılır.

2021: birliktelik halinde 5 seri penaltı atışı yapılır.
* 2015 başlama vuruşundan direkt kendi kalene gol atar isen atış yine iken.

2021: köşe vuruşu sonucu verilir olarak değiştirildi.

Kurallar farklı uygulandı

Bu Dönem Türkiye Plaj Futbolu Ligi’nde 14 etap yapıldı. 4’erli kümeler halinde liglerde 56 ekip uğraş etti. Türkiye’de bu sezonki lig maçlarında birlikteliklerin kimilerinde 3, kimilerinde 5 penaltı atıldığı öğrenildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı