‘Terör yuvaları darmadağın’

Dogecoin

Active member
Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Silahlı kuvvetlerimiz Irak’ın ve Suriye’nin kuzebir daha düzenledikleri hava harekatları ile taarruzların planlandığı ve gerçekleştirildiği terör yuvalarını darmadağın ediyorlar. Nerede bir terörist var ise bu milletin güvenlik teşkilatı, polisiyle, askeriyle, güvenlik güçleriyle orada olacak” dedi. Erdoğan, öğretmenlik meslek basamakları imtihanında başarılı olarak uzman ve başöğretmen olmaya hak kazanan öğretmen sayılarını da deklare etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü ötürüsıyla 81 vilayetten gelen öğretmenler ile yemek programı düzenlendi. Erdoğan, özetle şu iletileri verdi:

VARLIK SEBEBİMİZ: 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm öğretmenlerimize ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyorum. Bu vesileyle İstiklal Caddesi’ndeki kalleş taarruzda şehit olan İstek Özsoy ile Karkamış’ta şehit edilen Ayşenur Alkan başta olmak üzere teröre kurban verdiğimiz tüm öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum, yerleri cennet olsun… Bizim varlık niçinimiz öğretmenlerimizdir… Şayet cumhurbaşkanı olduysak bunun tohumlamasını yapan öğretmenlerimizdir. Biz onlarla buralara tırmandık.

192 KAHRAMAN UNUTULMAYACAK: Bugün açılan Şehitler Anıtı ve Abidesi öğretmenlerimize şükran borcumuzun mütevazi bir sözüdür. Sergiledikleri fedakarlıklarla eğitim tarihimize isimlerini şanla, erdemle yazdıran 192 kahramanın hiç birinin unutulmasına müsaade vermeyiz.

DARMADAĞIN EDERİZ: Silahlı Kuvvetlerimiz Irak’ın ve Suriye’nin kuzebir daha düzenledikleri hava harekatları ile hücumların planlandığı ve gerçekleştirildiği terör yuvalarını darmadağın ediyorlar. Şu anda parlamentomuzda bundan rahatsız olan maalesef ne idüğü bilinmeyen birileri var. Bunlar niçin rahatsızlar? Ulusal istihbarat, silahlı kuvvetler, polis teşkilatı niçin kalkıp da bu beşerlerle uğraşıyormuş! Nerede bir terörist var ise bu milletin güvenlik teşkilatı, polisiyle, askeriyle, güvenlik güçleriyle orada olacak… Bizim öğretmenimize eli kalkanın biz her şeyini darmadağın ederiz. Bu bundan daha sonra da bu biçimde gidecek.

EĞİTİM BİRİNCİ SIRADA: Kültürümüzde öğretmen yalnızca bilgiyi aktaran değildir, öğretmen bir kuyumcu titizliğinde öğrencisinin ortasındaki cevheri işleyen, kıymet katan, kendisine emanet edilen o körpe dimağları en hoş biçimde yetiştiren terbiye eden bir gönül işçisidir… Öğretmenlerimiz eğitim öğretim sistemimizin temel yapı taşları olma yanında, karakterimizin de mimarlarıdır. Öğretmeni dışlayan bir sistemin başarılı olma talihi yoktur. Türkiye bizdilk evvel bunun sanıcısını derinden hayatış bir ülkedir. Milletin emanetini yüklendiğimiz günden itibaren eğitimi ebediyen birinci sıraya yerleştirdik. Ben 75 kişilik sınıfta okudum. 120 kişilik sınıfların olduğu okullarımız vardı. Lakin artık sayı 20’nin altına indi.

MODERN İMKANLAR: Okullarımızı bakımsızlıktan kurtararak, spor salonundan kütüphanesine laboratuvarından akıllı tahtasına kadar her alanda en çağdaş imkanlarla donattık. Bugüne kadar toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak, eğitim ordumuzu güçlendirdik. Bir diğer tabirle hala nazaranv başındaki 100 öğretmenden 75’inin atamasını biz yaptık.

‘Öğretmenler kirli oyunlara gelmedi’

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile gayemiz sizler için mesleksel gelişmeninize katkı sunacak bir meslek sistemi inşa ederken, mali ve toplumsal haklarınızı da iyileştirmekti. Kanun yürürlüğe girer girmez birileri öğretmenlerimiz ortasına fitne sokmaya, kışkırtmaya çalıştı. Boykot davetleri yaparak kanunun getirdiği haklardan öğretmenlerimizin yaralanmasına mani olmak istedi. Lakin öğretmenlerimiz bu kirli oyuna gelmedi, siyaset simsarlarına cevabını verdi.

516 BİN UZMAN ÖĞRETMEN: Kaideleri taşıyan öğretmenlerimizin yüzde 95’i meslek sistemine başvurdu. Müracaatların yüzde 99’u imtihana girdi. Lisansüstü eğitim yapan 94 bin 863 öğretmenimiz ise imtihandan muaf tutuldu. Mesleklerine ve geleceklerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Uzman ve başöğretmen unvanı almaya hak kazanan öğretmen sayılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzman öğretmenlik için başvuran 432 bin 672 öğretmenimizin 422 bin 368’i imtihanda başarılı oldu. Muaf tutulanlarla bir arada toplam 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkı kazandı. Başöğretmenlik imtihanına başvuran 68 bin 67 uzman öğretmenimizin 66 bin 422’si imtihanda başarılı oldu. 257 uzman öğretmenimiz ise doktora eğitimini tamamladıkları için imtihandan muaf tutulmuşlardır. bu biçimdece 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı.

Malezya Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Liderliğindeki koalisyonun seçim zaferi ve Başbakan olarak atanması vesilesiyle İbrahim’i tebrik eden Erdoğan, Türkiye ile Malezya içindeki yakın işbirliğinin yeni devirde de karşılıklı inanç temelinde daha da güçleneceğine inandığını söz etti. – ANKARA Milliyet