Tartışmalı yasa imzalandı: Çek Cumhuriyeti’nde de emeklilik reformu konusunda anlaşmazlık

Trendio

Active member
Durum: 17.03.2023 10:37

Sadece Fransa’da değil, Çek Cumhuriyeti’nde de emeklilik reformu konusunda hararetli bir tartışma var. Başkan Pavel, kendi endişelerine rağmen yasayı imzaladı. Ülkedeki ruh hali şimdiden kızıştı.

Yazan: Marianne Allweiss, ARD Studio Prag

Petr Pavel göreve başlayalı henüz bir hafta oldu ve Çek Cumhurbaşkanı halihazırda mevcut hükümetin en tartışmalı projesini masaya yatırmış durumda. “Emeklilik zammını azaltan yasayı imzalamaya karar verdim” diyor.

Marianne Allweiss

Marianne Allweiss
ARD Stüdyo Prag

“Zor bir karardı çünkü olası yolların hiçbiri açıkça iyi değil – herkes için iyi.” Hükümetin ve ekonomistlerin emekli maaşı büyümesini yavaşlatmanın gerekli olduğu yönündeki iddialarına katılıyor.

Emeklilik seviyeleri yükseldi, ücretler artmadı

Geçmişten farklı olarak, enflasyon artık tamamen mahsup edilmemelidir. Şu anda yüzde 17’nin üzerinde. Geçen bir buçuk yılda, Çek Cumhuriyeti’ndeki emekli maaşı seviyesi hızla yükseldi – ortalama ücretin yüzde 40’ının altından yüzde 48’e. Ancak çalışan nüfusun ücretleri artmadı.

Eski generale göre hükümet bunu yetersiz bir şekilde iletti. Muhalefetin, hükümetin kanunu anayasaya aykırı bir şekilde uyguladığı yönündeki itirazlarını anlıyor. Pavel, “Ve iki nedenden dolayı: olası geçmişe dönük etkisi ve sorgulanabilir yasal acil durum prosedürü nedeniyle,” dedi.

Başkan bir “imza makinesi” mi?

Haziran ayındaki bir sonraki emekli maaşı zammı için yasanın yürürlüğe girebilmesi için birkaç gün içinde yayınlanması gerekiyor. Muhalefet saatlerce konuşma maratonuna koşarak mecliste hızlandırılmış karar alınmasını engellemeye çalışmıştı. ANO partisinin başkanı Alena Schillerova, gün boyu süren toplantıya uyku tulumunu getirmişti – sonuçta başarılı olamadı. “Hayal kırıklığına uğradım – birinci yasa başkan için zor bir karar olsa bile” diyor. “Bir imza makinesi değil, herkesin başkanı olduğunu gösterebilirdi.”

Sol popülistler dava açmak istiyor

Sol popülistler emeklilik düzenlemesine dava açacaklarını açıkladı. Partisiz Başkan Pavel de Anayasa Mahkemesi tarafından gözden geçirilmesini savunuyor. Bu adım, popülasyondaki hararetli ruh halini soğutmaya yardımcı olabilir. Birkaç gün önce Prag’da binlerce kişi muhafazakar-liberal hükümete karşı Wenceslas Meydanı’nda gösteri yaptı.

Parlamento dışı Hukuka Saygı Yetkinlik Partisi’nden (PRO) Jindrich Rajchl, “Bugün burada yoksulluğa karşı bir tavır almak için bir araya geldik” dedi. Bir gösterici şikayet etti: “Her şey inanılmaz derecede pahalı, her şey daha pahalı hale geliyor, bunu nasıl yapacaksın?” Bir gösterici ekledi: “Enerji çok pahalı. Enerji fiyatlarımızın Avrupa’daki en yüksek fiyatlar olmasına şaşırdım.” Pek çok kişiye göre AB bundan ve Ukrayna’ya verilen pahalı destekten sorumlu.

Prag’da binlerce kişi hükümete karşı gösteri yaptı.

Resim: dpa

Jindrich Rachl’ın partisi protestoları organize etti.

Resim: resim birliği/dpa/CTK

Gösteride aşırı sağcılar bile

Gösteride toplanan sadece ilgili vatandaşlar değil, aynı zamanda tanınmış aşırı sağcı aktivistler de toplandı. Bazıları zorla Ulusal Müze’ye girmeye çalıştı. Amaçları oraya çekilen Ukrayna bayrağıydı. İçişleri Bakanı Vit Rakusan, yoksulluk korkusunu anlarken “birdenbire bu insanların korkuları unutuldu. Bir anda aksan Rusya yanlısı, Ukrayna karşıtı oldu. Buna tahammül edemeyiz” dedi. PRO partisi bir sonraki gösteriyi çoktan duyurdu.

Başkan Pavel, planlanan emeklilik düzenlemesinin yalnızca küçük bir ilk adım olduğunu söylüyor. Yetkili, hükümeti kapsamlı bir reform üzerinde çalışmaya devam etmeye çağırıyor. Emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili tartışma Çek Cumhuriyeti’nde gerçekten başlamadı bile.

Çek Cumhuriyeti’nde emeklilik reformu tartışması

Marianne Allweiss, ARD Prag, 16 Mart 2023, 18:10