Tarihi St. Pierre Han’dan kültür merkezi doğuyor

EsraBetül

Member
İşte Galata’nın dar sokaklarından birinde, Galata Kulesi’ne on dakika aralıkta bir eski İstanbullu, bahtına küsmüş, hatırlanmayı bekliyormuş: St. Pierre Han! Eski Banka Sokak’ta, 250 yıllık, birkaç katlı, iç içe geçmiş yapılardan oluşan, görkemli bir bina. yılların yorgunluğuna gelip geçenlerin hunharca ziyan vermeleri de eklenmiş, yangınlardan ziyan görmüş, yaklaşık 2500 m2’lik bir büyük yapı, eskinin plazası! (Benzetme İmamoğlu’nun!)

KİMLER GELMİŞ, KİMLER GEÇMİŞ…

Bu kıymetli yapı, vaktinde mimarlara, duvarcı ustalarına mesken sahipliği yapmış lakin en değerli nazaranvlerinden biri Bank-ı Osmani-i Şahane’yi barındırmış olması. İçinde ofisleri olan İstanbul’un kıymetli mimarlarından Aznavour, Perpignani, Langas, Mongeri gibilerinin hâlâ tabelaları duruyor! İşte bu yüzseneler ortasında ayakta kalmış, oldukçakültürlü, epeyce lisanlı, fazlaca değerli bina, yazgısına terk edildikten daha sonra harabeye dönmüş.

Ne vakit ki kullanması Uğur Eğitim Kurumu ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin kurucusu Enver Yücel’in Vakfı’na verilir, maküs talihi de değişmeye yüz meblağ. Enver Yücel gerisini şöyleki anlatıyor: “13 yıl evvel burayla ilgilenmeye başladık lakin bir türlü yol kat edemedik, yürüyemedik, bürokrasi, mahzurlar bitmedi. Becerikli Polat’a söyleyince (İBB Genel Sekreter Yardımcısı, İBB Miras’ın başı, korumacı) lideri aldı, buraya getirdi ve üç ay daha sonra artık, burada projeyi konuşuyoruz!” Paha bilmek, korumak fazlaca değerli lakin süratli hareket etmek de bir o kadar kıymetli.

TARİHİ İMZA

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, müdafaanın ehemmiyetine inanıyor. bir müddetdir İstanbul’da İBB Miras’ın hummalı bir çalışması var; surları, çeşmeleri, mezar taşlarını, binaları, kiliseleri büyük bir hızla onarıyor, koruyorlar. Bu rekabete de yol açıyor, Vakıflar da aşka geliyor, onlar da çalışıyor, İstanbul kazanıyor.

Tarihi St. Pierre Han’ın ortasında bir işbirliğine tanıklık etmek için bulunuyoruz: Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı ve İBB, bir protokole imza atacaklar; bir arada burayı restore edecek ve kullanacaklar. St. Pierre Han’da kütüphane, süreksiz ve kalıcı stant salonları, atölyeler ve kültürel aktiflik alanları, İBB ve Uğur Eğitim Vakfı tarafınca ortak kullanılacak. Hatta beklemeye bile gerek kalmayacak. Onarım başladıktan daha sonra mimari öğrencilerine, meraklılara açılacak ve çalışmalar yerinde izlenebilecek.

İBB’nin onarımı yapması karşılığında Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı burayı kullanabilecek.

TARİHİ BİNALAR KÜLTÜRE AYRILMALI

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, imza merasiminde Galata’nın ehemmiyetine değindi: “Metro Han’la başlayan onarımı Galata’ya taşıyoruz. Benim için Galata biraz hür bölge üzere. Yeni binalar yaparak ticaret merkezi olunmuyor, hafıza ve düzgünleştirme burada.” Kimse sormadı lakin İmamoğlu, tersanede açılan sergiyi gezmesine de bir cins cevap verdi, Becerikli Polat’ın yanında: “Dünyanın en eski çalışan tersanesi burada. Çabucak yanında bir özel müteşebbisin yeri var, geçende orada açılan Contemporary standını gezdim. Şirket sahibine de söylemiş oldum, keşke bu yerler çok derecede ticaret yerine kültürel etkinliklere daha fazla yer ayırsaydı, tekrar düşünün, dedim.” İmamoğlu, St. Pierre Han’ın kültür ve sanata, eğitime ayrılması konusundaki uğraşı için de İstanbullular ismine, dünya kültürü ismine Enver Yücel’e teşekkür etti.

İmza merasiminin sürprizi ise hoş bir sesti; İmamoğlu burayı birinci gezdiğinde Enver Beyefendi ona bir sürpriz yapıp bir tenordan arya dinletmiş, o tenor bir daha oradaydı ve “Eyy, heyy” diye başlayan Efeler müziğini söyleyince her insanın aklına şimdiki siyasi göndermeler geldi, pek bir gülümsendi! Galata’nın çamura düşmüş bir pırlantası daha ayağa kaldırılıyor, bunun çarpan tesiri büyük olacaktır, her insanın emeğine sıhhat.