Tabiat müziği, ilham albümü getirdi

EsraBetül

Member
Portekizli bestekar ve multi-enstrümantalist Rodrigo Leão’nun yeni stüdyo albümü “A Estranha Beleza da Vida” – “The Strange Beauty of Life” tüm dijital platformlarda yayımlanıyor.

Albümü global karantinada Rodrigo Leão ailesiyle bir arada Alentejo’daki kır meskeninde kaydetti. Sanatçı, “Doğada geçirdiğim aylar boyunca yeni fikirler ortaya çıktı ve daha sonra bu fikirler albüme dönüştü” diyor.

Albümün çıkış müziği, Kanadalı şarkıcı-söz muharriri Michelle Gurevich ile düet olan “Friend of a Friend” ülkemizde de büyük beğeni kazandı. Albümün ünlü konuklarından biri de Lambchop’tan Kurt Wagner. Sanatçı “Who Can Resist” isimli müzikte Rodrigo’ya eşlik ediyor. Öteki konuklar ise “Voz de Sal”da İspanyol diva Martirio; “O Ovo do Tempo”da Portekizli şarkıcı/söz müellifi Surma; ve İspanyol multi-enstrümentalist ve üretimci Suso Sáiz “A Estranha Beleza da Vida”da. Sonuç, dolu dolu bir albüm.

Albümün tüm süreçlerini Rodrigo Leão ile konuştuk.

Yeni albümün oluşum sürecinden ve hazırlık kademesinden bahseder misiniz?

Lizbon’daki konutumuzdan yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta, büsbütün ağaçların içinde yer alan Avis’te (Alentejo) kırsalda ailemle pandemide altı ay karantinada kalırken, yavaş yavaş albümle ilgili birinci fikirler üzerinde çalışmaya başladım.

Aslında pandeminin birinci aylarında epeyce şey yapmak için fazlaca vakit vardı fakat gerçek şu ki birkaç küçük fikirle kendimi biraz tıkanmış hissettim. Bu yüzden daha fazla okumaya başladım, yürüdüm, düşündüm, cep telefonumla kısa sinemalar çektim.

daha sonra yavaş yavaş melodiler geldi yalnızca synthesizer ve birkaç enstrümanla kaydettim. “Avis 2020” isimli küçük bir EP’yi düzenledim Temmuz 2020’de. Lakin daha ileri gitmeye ve daha fazla fikir bulmaya çalışmam gerektiği hissiyle kaldım. Lizbon’a döndüğümüzde ekim ayında hepimiz hâlâ kapalıydık fakat birfazlaca müspet yeni fikir ortaya çıkmaya başladı. Salgının birinci birkaç ayının bir tıp intikamı üzereydi. Üç yahut dört ay geçirdim. Yeni fikirler üzerinde çalışıyordum ve ondan sonrasında aranjman ve yapım konusunda bana yardımcı olan her zamanki arkadaşlarım ve müzisyenlerle stüdyoya gittim. bir arada düet yapmayı düşündüğüm müzikler için kimi müzikçileri da davet ettim.

Bu albümün bir öyküsü var, anlatır mısınız?

Bu albümde, daha evvel yaptığım üzere bir daha fazlaca sinematik bir atmosfer ve biroldukça farklı müzikal tesir, büyük bir tefekkür hissiyle var. Bu yüzden, tüm müzikler içinde biroldukca zıtlık olan hayli soyut kıssalar olabilir. Romantizm, minimalizm, elektronik sesler var, daha ritimli müzikler, sessiz anlar. Anafikir şu ki: Pandeminin ortasında bile hâlâ makus vakit içinderı unutma ve müzik yapmak için yeni fikirler bulma özgürlüğümüz var.

‘MÜZİSYEN OLMAK ZOR”

Portekiz’de müzisyen yahut sanatçı olmak sıkıntı mu?

Bu epey güç, lakin birden fazla vakit bu bir baht sıkıntısı ya da beklemediğimiz kimi fırsatlara sahip olmak. Çok daha düzgün hale gelen şeyler var fakat gerçek şu ki tüm müzisyenlerin hükümetlerimizden çok daha fazla yardıma gereksinimi var. Umarım bu gelecekte fazlaca daha yeterli olabilir.

‘MERCAN DEDE BİR DÂHİ’

Türkiye’yi uzaktan nasıl görüyorsunuz? Müzik geleneği, siyaset…

İstanbul’da bir defa çaldım ve epey sevdim! Siyaset hakkında hiç bir şey bilmiyorum lakin biraz klâsik Türk müziğini seviyorum, yemekleri ve tüm insanlarda hissettiğim sempatiyi seviyorum. Umarım yakında geri gelebilirim.

Size Türkiye dersem, aklınıza birinci kim gelir? Takip ettiğiniz ve birlikte çalışmak istediğiniz bir Türk sanatçı var mı?

Olağanüstü bir bestekar Mercan Dede!!! Bu dâhi ile çalışmayı epey isterim.