Son dakika: Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den ‘Okullar kapanacak mı?’ sorusuna karşılık

EsraBetül

Member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında, eğitim gündemine ait değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

198 DERSLİKTE EĞİTİME ORTA VERİLDİ

Okullarda Covid-19 şartları altında yüz yüze eğitim öğretim için alınan tedbirlere ait bilgiler aktaran Özer, bir haftalık yüz yüze eğitimden daha sonra 850 bin dersliğin yalnızca 198’sinde hadise yahut yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verildiğini hatırlattı.

Türkiye’de, 57 bin 108 devlet okulu olmak üzere toplam 71 bin 320 okul bulunduğunu aktaran Özer, “Vaka niçiniyle tatil edilen hiç bir okulumuz bulunmuyor” dedi.

Velilerin cep telefonları üzerinden kurduğu kümelerde, “ekim ayında okulların kapanacağı” tarafında argümanların yer aldığının belirtilmesi üzerine Bakan Özer, şöyleki konuştu:

“Hayır bu biçimde bir şey kelam konusu değil. 71 bin 320 okulumuzda ve 850 bin dersliğimizde uyulması gereken kuralları belirledik. Sürecin devam ettirilmesi, okul bazlı değil olay bazlı. hiç bir okulumuz kapalı değil lakin 198 tane sınıfta hadise yahut yakın temas niçiniyle eğitim öğretime orta verildi. ötürüsıyla olayların yaygınlaşması durumunda hadiselerin etkilediği sınıflarla ilgili kararlar alacağız, okul, ilçe yahut vilayet ile ilgili karar almayacağız. Başlangıçtaki irademizi devam ettiriyoruz, okullar açık kalmaya devam edecek. Şu andaki bilimsel bilgiler ışığında aldığımız kararlar var, 1 ay daha sonra bilimsel datalar değiştiği vakit tedbirlerimizle ilgili güncellemeler yapacağız. Lakin bir daha okullarımızın açık kalması için her türlü tedbiri alarak süreci devam ettireceğiz.”

‘MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR’

Yüz yüze eğitimde her insanın sorumluluk alması ve önlemlere dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Bakan Mahmut Özer, “Okulların açık kalması, artık yalnızca bir eğitim problemi değil, bir ulusal güvenlik sorunudur. Onun için de okullarımızı elimizden geldiği kadar epey olağanüstü durumlar olmadığı surece en son kapanan kurumlar olarak tutmak için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor” dedi.

ÖĞRETMENLERİN AŞI ORANI

Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanma oranlarına ait de bilgiler veren Özer, “6 Ağustos’ta en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 73’tü, dün prestijiyle yüzde 91’e çıktı. Türkiye ortalaması ise yüzde 83. Yani Türkiye ortalamasından 8 puan daha yüksekte. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı ise 6 Ağustos’ta yüzde 59’du, dün prestijiyle yüze 78’e çıkmış. Öğretmenlerimiz yalnızca kendi sıhhatleri açısından değil, bununla birlikte topluma örnek olma tarafında de hayli başarılı bir müddetç yönetiyorlar. Tüm öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Bakan Özer, belli okullarda, örneklem üzerinden ve velinin isteğini alarak öğrencilere PCR testi yapılması tarafında Sıhhat Bakanlığı ile koordineli biçimde görüştüklerini aktardı.