Şırnaklı okul müdürü, gitarıyla köy köy gezerek öğrencileri coşturuyor

Adanali

New member
Şırnaklı okul müdürü, gitarıyla köy köy gezerek öğrencileri coşturuyor 13 yıl evvel mezun olduğu Dağdibi İlkokulu/Ortaokulunda 2 yıldır müdürlük yapan sınıf öğretmeni 28 yaşındaki Hakkı Sak, etrafında müziğe olan tutkusu ile tanınıyor.

Yanından gitarını eksik etmeyen Sak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının öğrenciler üstündeki olumsuz tesirini azaltmak, onlara moral ve motivasyon sağlamak için yollara koyuldu.

Bir yılda 19 köyü ziyaret eden Sak, 32 okulda öğrencilerle buluştu, onlara gitar çaldı, müzikler söylemiş oldu.

Sak’ın gayesi Şırnak’ın tüm köy okullarına ulaşmak.

“AMACIM, GÖNÜLLERİNİ VE ZİHİNLERİNİ MÜZİKLE RAHATLATMAK”

Sak, müziğe olan aşkını köy öğrencilerine aşılamak ve öğrencilere moral vermek, onları motive etmek için bir yıldır uğraş verdiğini söylemiş oldu.

Okul idareciliğinin yanı sıra okulun müzik öğretmeni ile öğrencilere gitar, saz ve melodika dersleri de verdiğini belirten Sak, okulda Uludere Kaymakamlığı dayanaklarıyla açılan müzik sınıfında kurs ve derslerin tüm süratiyle sürdüğünü tabir etti.

Sak, köylere giderek öğrencilere gitarıyla müzik dinletisi sunduğunu anlatarak, “Fırsat buldukça köy okullarında öğrencileri eğlendirmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar 19 köy okulu ve 32 okulda müzik dinletisi gerçekleştirdim. Gayem pandemi niçiniyle sıkılan öğrencilerin gönüllerini ve zihinlerini müzikle ferahlatmak, onlara ışık olmak, vakitlerini daha eğlenceli hale getirmektir.” dedi.

“Gittiğim köylerde öğrencilerin yazdığı şiirleri besteleyip, o kıssaları toplayıp kitaplaştırmak istiyorum.” diyen Sak, köylerdeki müzik dinletilerini toplumsal medya hesabından paylaştığını, bakılırsan okulların müzik dinletisi sunması için talepte bulunduğunu aktardı.

Sak, “Onların yüzündeki sevinç her şeye paha. Şırnak’a bağlı tüm köylere ulaşmak, müzik dinletisi sunmak istiyorum.” sözünü kullandı.

Yemişli Umut Işığı İlkokulu/Ortaokulu Müdürü Enes Furkan Sezgin ise Hakkı Sak’ı toplumsal medyadan gördüklerini, kendi okullarına da davet ettiklerini belirtti.

Sak’ın sunduğu müzik dinletisi ile öğrencilerin güzel vakit geçirdiğini anlatan Sezgin, “Hem biz tıpkı vakitte öğrenciler için farklı ve hoş bir aktiflik oldu. Kendisine epey teşekkür ediyoruz. Bu çeşit etkinlikler öğrencilerin kaynaşmaları ve salgının tesirini azaltmak ismine hayli hoş. Hakkı hocanın bu farkındalığı oluşturması öğretmen olarak bizi gururlandırdı.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER DE KEYİFLİ

Yemişli Umut Işığı İlkokulu/Ortaokulu öğrencilerinden Nisanur Sağım birinci kere bu biçimde bir aktifliğe katıldığı için keyifli olduğunu belirterek, “Hocalarımız bize sürpriz yaptılar. Hakkı hoca bize gitar çaldı, birlikte müzik söylemiş olduk. Hoş bir gün geçirdik.” dedi.

Delila Sak da okulda verilen müzik dinletisinden hayli memnun olduğunu anlatarak, “Hocamız geldi, okulumuzda bize gitar çaldı, birlikte kesimler seslendirdik. Çok eğlenceliydi, epeyce keyifli olduk. Hoş bir gün geçirmemize vesile olduğu için kendisine teşekkür ediyoruz.” sözlerini kullandı.