Şimdiki olmayan işletim sistemlerini kullanmayın

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Chrome’un Windows 7 ile Windows 8.1 takviyesi 2023 yılında sona eriyor

Microsoft 10 Ocak 2023 tarihinde Windows 7 ve Windows 8.1 takviyesi için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleme programını sonlandırarak bu işletim sistemlerine yönelik takviyesini büsbütün bitireceğini duyurdu
. ESET Türkiye Teknik Müdürü Gürcan Şen, hem ferdî birebir vakitte kurumsal kullanıcıları aygıt ve data güvenliklerini göz önüne alarak şimdiki olmayan işletim sistemlerini kullanmamaları konusunda uyardı.

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için artık dayanak yahut güncelleme sunmayacağı için Chrome’un bu iki işletim sistemini desteklemesine gerek kalmıyor. Chrome, Windows 7 ve Windows 8.1 yüklü aygıtlarda çalışmaya devam edecek lakin kullanıcılar bu aygıtlardaki Chrome sürümleri için artık güncelleme almayacak. Bu durum Google’ın rastgele bir yanılgıyı çözmeyeceği yahut güvenlik açıklarını düzeltmeyeceği manasına geliyor. Eski Windows sürümlerinin olduğu aygıtlarda Chrome’u kullanmaya devam etmenin ne kadar riskli olacağını belirtmeye gerek bile yok.

ESET Türkiye Teknik Müdürü Gürcan Şen husus ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Söz konusu durum, şimdiki olmayan işletim sistemlerinin aygıtlar ve bilgiler için tehlikeli olabileceğine işaret ediyor. Birtakım kullanıcılar eski telefon ve tabletlerini ve mevcut işletim sistemlerini ömür uzunluğu kullanmak istiyorlar. Her geçen gün artan ve değişen tehdit ortamı ile gelişen teknoloji, bizleri güvenliğimizi arttırmaya ve eski sistemleri geride bırakmaya zorluyor. Windows 7 en son yenileştirmeyi aldığından bu yana yaklaşık üç yıl geçti. Chrome, son kullanma tarihini bir çok geçen yenileştirmeler sundu. İşletmeler ve kullanıcılar bunu yeni aygıtlara para harcamak zorunda kalacakları bir durum olarak bakılırsabilirler lakin dataları ve ağ sistemleri daha uygun korumak için aygıtları, işletim sistemlerini ve yazılımları güncellemenin bir mecburilik olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı