Seren Kohen Ojalvo: ‘Genç sanatkarları desteklemeye devam edeceğiz’

EsraBetül

Member
Bu yıl 9. defa düzenlenen Mamut Arka Project yeni yeri Yapı Kredi bomontiada’da başladı. Mamut’u ve Türkiye’deki genç sanatı projenin kurucusu Seren Kohen Ojalvo ile konuştuk.

Mamut Arka Project bugün genç sanatkarlara alan açan, imkan sunan az sayıda platformdan biri. Nasıl başladı her şey, biraz anlatır mısınız?

Bu alanda çalışmak istediğimi üniversitenin birinci yılında Floransa’da okumaya başladığım sırada anladım. Derste incelediğimiz ve okuduğumuz dünyanın en mükemmel yapıtlarını 15 dakikalık uzaklık ile gidip karşımda görme fırsatım vardı. Asıl ömrümün o yılında sanata hayranlık duymanın ne demek olduğunu anladım, bir şahsa hissettirebileceklerini ve katabileceklerinin farkına vardım. Eğitimimi tamamlayıp Türkiye’ye döndükten daha sonra sanatkarları ve sanat yapıtlarını nasıl daha fazla beşere ulaştırabiliriz sorusu üzerine düşünmeye başladım.

6 ay boyunca bu alanda tanıdığım, ulaşabildiğim herkesle konuştum ve fikir aldım. Tüm bunları aklımdaki konsept ile birleştirdikten daha sonra genç, bağımsız sanatkarların iştirakleriyle giderek büyüyen bir aile, onlara yolun başında ve daha sonrasında dayanak olmayı, görünürlük kazandırmayı amaçlayan bir kurum yaratmak üzere yolumu çizdim. daha sonrası aslına bakarsan epey süratli gelişti. Müracaatlar, seçki, sergi…

Bir yandan da yapmak istediğim, çağdaş sanat dünyasında olan ulaşılmazlık algısını biraz da olsa kırabilmek ve kimsenin soru sormaktan çekinmeyeceği, samimi bir ortam yaratabilmekti.

Devlet çeşitli sanat kollarında aşikâr takviyeler veriyor ancak plastik sanatlarda yok hiç. Mamut olarak bu eksikliği kapatabildiğinizi düşünüyor musunuz, ya da ne kadar kapatabiliyorsunuz?

Mamut olarak bu eksiğin yalnızca kimi taraflarını kapatabiliyoruz. Bu da sanatkarlara fiyatsız yer alabilecekleri bir alan sağlamak ve gerekli bağlantı ağını kurabilmek. Ayrıyeten, bu süreç içerisinde tanıştığımız tüm sanatkarlarımıza meslekleri ve buna paralel pek epey hususta danışmanlık sağlayamaya ihtimam gösteriyoruz. Bilhassa eğitim alanındaki eksikleri kapatabilmek hayli kıymetli. Fakat biz bunu, yalnızca ulaşabildiğimiz sanatkarlara ve kendi uzmanlık alanlarımızda sağlayabiliyoruz. Kendi yola çıkış amaçlarımıza baktığımızda biroldukca sanatkarımızın meslek takibini de yaparak, Mamut’un maksadına ulaştığını gorebiliyoruz.

‘Matangi City’ – Selin Çınar

‘YENİ BİR PERİYOT BAŞLADI’

Türkiye’nin çabucak her bölgesindeki genç sanatkarlarla irtibat biçimdesiniz. Son senelerdaki üretimlerden yola çıkarak hangi müşahedeleri yaptığınız sormak istiyorum; sanatın geleceğine dair umudunuz var mı mesela?

Sanatın geleceğine dair tabi ki ümidimiz var. Yalnızca bir evrilme sürecinin başladığını ve yeni bir periyodun başladığını görüyoruz. Ancak sanat, her devirde olduğu üzere burada da yerini bulacak ve varolmaya birebir ehemmiyetle devam edecektir. Bilhassa toplumsal medya ve süratle gelişen teknolojinin gelişmesi, Blockchain teknolojisinin tesirleriyle büyük bir değişimin başlangıcındayız.

‘MÜZİK VE SİNEMA ALANLARINI DAHİL ETMEK İSTİYORDUK’

Bu yıl Dreamscapes ismi altında Mamut seçkisi haricinde bir stant daha sergiliyorsunuz? Bize biraz bu seçkiden bahsedebilir misiniz?

bir müddetdir müzik ve sinema alanlarını Mamut’a daha dahil edebilmeyi hayal ediyorduk. HOOD Base takımının bu proje fikri ile de bunu hayata geçirebildik. Standımızın küratörleri HOOD Base grubu ile birinci vakit içinderda, illüstrasyon sanatkarlarının, müzikle olan şahsi bağlarından yola çıkan hayali konser afişi projesi “Dream Gigs Illustrated” yardımıyla bir ortaya geldik. Bu kadar bedelli sanatkarların bu biçimde bir projede bir ortaya geliyor olması bizi hayli heyecanlandırdı ve Mamut’a özel ne yapılabileceğini düşündük.

‘In the Death Car’ – Burak Beceren

Stant küratörlerinden bir alıntının burada daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum;

28 illüstratörün yer aldığı ve Mamut Arka Project’in içerisinde başka bir alanda sergilenen yapıtları eş vakitli olarak Mamut internet sitesinden de gorebilirsiniz.

Stantta Burak Beceren, Burak Tozkoparan, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cins, Cosmicnutz (Selin Türkü Birben), Dilara Akbal, Tabiat Can Ertürk, Ece Haskan, Efe Akarca, Fazilet Yıldız, Hande Koçhan, Hürkan Alcan, Kübra Su Yıldırım, Mert Tugen, Merve Atılgan, Merve Yiğit, Murat Kalkavan, Ozan Atalay, Selin Çınar, Serçin Çabuk, Somonzi, Tolga Tarhan, Tuğçe Türksoy, Ufuk Barış Keyifli, Uğur Acil, Yiğit Yerlikaya ve Vardal Caniş’in yapıtları yer alacak.

bununla birlikte, yerde sizleri Dream Gigs Illustrated projesinin devamı olarak bir sürpriz de bekliyor olacak.

‘My Home Is Where My Heart Beats’ – Dilara Akbal

Mamut olarak bilhassa disiplinlerarası bir üretimi mi teşvik ediyorsunuz, yoksa aslına bakarsanız sanatın evrildiği yer burası mı?

Sanatkarların üretim sürecine daha sonradan dahil olan bir kurumuz. Sanatkarlar bize gönderdikleri müracaatlarında hangi alanlardan başvuruyorlarsa o biçimde bedellendiriliyor. Seçildikten daha sonra ise stantta yer alacak serileri konusunda danışmak istedikleri konularda takviye oluyoruz. Bilhassa de sunum ile ilgili… Ama, son yıllarde disiplinlerarası çalışmanın arttığını gözlemledik. Bunda teknoloji ile birlikte gelen eğitim & tahsil fırsatlarının, yurt dışının takip edilmesinin epeyce daha kolay olduğu bir devirde olmamızın tesirleri olduğunu düşünüyoruz.

‘MAMUT FARKLI İŞBİRLİKLERİNE AÇIK’

Mamut Arka Project’i önümüzdeki devirde daha da büyütmek, diğer boyutlar eklemek üzere bir niyetiniz var mı?

Her vakit yeniliğe açık bir kurum olduk. Aslında geçmiş yıllarde gerçekleştirdiğimiz ve pandemi sebebiyle son 2 yıldır yer veremediğimiz yan etkinliklerimizi de (Performans Programı, Çocuk Atölyeleri, Mamut SHOTS Kısa Konuşmaları gibi) yeniden hayata geçirmek istiyoruz. Gitgide genişleyen ve kapsamı artan bir aktiflik olma fikri bizi daima heyecanlandırıyor.

10. yılımızda ise tüm Mamut sanatkarlarını bir ortaya getirebildiğimiz bir proje hayal ediyoruz. Şu an için birkaç fikir üzerinde yoğunlaştık, netleşince duyuracağız.

Ayrıyeten, yıllar ortasında edindiğimiz tecrübeler yardımıyla hayata geçirmeye karar verdiğimiz Mamut Limited (Artists’ Editions), sene sonuna kadar izleyicilerimizle buluşacak.

birinci vakit içinderda kendi alanlarında değerli işlere imza atmış fotoğraf sanatkarlarının çalışmalarına internet sitesi üzerinden erişim sağlayacak olan proje, önümüzdeki aylarda fotoğrafın yanı sıra baskılar ile 3d çalışmaları da kapsayacak. Limitli edisyon başlığı altında değerlendirilebilecek biroldukça farklı alanda üretim yapan sanatkarlarla çalışmayı planlayan Mamut Limited, ayrıyeten fizikî etkinlikler, farklı iş birlikleri ve danışmanlık hizmetlerine de açık olacak.