Şenlikte günümüzün Oedipus’u

EsraBetül

Member
Atlas Sineması’nın onarım daha sonrası halini birinci sefer görüyorum, aslına bakarsanız fazlaca severdim, daha hoş olmuş. İKSV Tiyatro Şenliği kapsamında International Theatre Amsterdam’dan Oedipus’u izlemeye geldim, yerler numarasız. Kimilerinin niçin önlerde yer kapmaya çalıştığına hayret ediyorum, Hollanda tiyatrosunun oyunundan çekilmiş bir sinema izleyeceğiz sonuç olarak. Oysaki canlı seyredeceklerini sanıyorlarmış, protesto ederek çıkıp giden 3-4 kişi! Oedipus’un kim olduğunu biliyorlar mıydı sanki? Sophocles’in bu antik kahramanını ve yaşadığı trajediyi günümüze uyarlayan Laurence Olivier Mükafatı sahibi Robert Icke, klasiklere getirdiği yenilikçi yorumlarla ünlendi.

21. yüzyılın Oedipus’unu bir seçim kampanyasının son gününde, sandıklar açılmadan evvel seçmenlerine son vaatlerini verirken görüyoruz: şaibeli olan doğum dokümanını ve yaşlı liderin ölümündeki sır perdesini araştırıp açıklayacağına kelam veriyor! O şeffaf bir lider olacak. daha sonrası ise seçim kampanyasının yürütüldüğü ofiste geçiyor. Sandıkların açılıp kararın alınmasını beklerken Oedipus, (Hans Kesting) karısı Iokaste (Marieke Heebink) üç çocukları, Oedipus’un annesi, seçim danışmanı olan kayınbiraderi ve medyumla güldürü, süspens, dram, tartışma, trajedi! Kocası vefat döşeğinde olan anne, oraya oğlunun zaferini paylaşmaktan fazlaca, ona bir şey söylemeye gelmiş lakin bir türlü anlatamıyor! Karısı seçim heyecanının verdiği adrenalinin de tesiriyle kocasıyla her an sevişmeye hazır!

Danışman, seçmene verilen kelamlardan rahatsız, onu liderin mevtini araştırmaktan vazgeçirmeye çalışıyor. Kör medyum ise fecî kehanetleri sıralıyor: Oedipus, babasını öldürecek, annesiyle sevişecek, kendini kör edecek, lanetli bir çocuk! Felemenkçe dinleyip akan yazıları okuyarak diyalogları takip ettiğimiz ve her şeyin birebir dekorda gelip geçtiği bu fevkalade sıkıcı olabilecek oyunu nefes almadan izledik! her insanın bir sırrı var: herkes sandık neticelerina bakıp zaferin ilan edilmesini beklerken bir bir ortaya çıkan gerçekler bu kararı değiştirecek üzere.

halbuki herkes susabilir, Oedipus, gerçekleri araştırmaktan vazgeçebilir, annesini dinlemese, karısını sorguya çekmese, çocuklarına kulaklarını kapasa, zaferini kutlayıp lider olsa ya! Lakin tiyatronun altın kuralıdır: sahnede bir silah görüldüyse bu biçimdeı gelince patlar! Marieke Heebink, Iokaste rolündeki olağanüstü oyunuyla Altın Theo’ya aday gösterilmiş. Bütün oyuncular mükafatları hak ediyor. Keşke o çıkıp giden sersemler bu süper gösteriyi kaçırmasalardı!