Selanik’te yazlık sinema keyfi

EsraBetül

Member
24 Haziran’da başlayan 4 Temmuz’da sona erecek olan 23. Selanik Belgesel Festivali’nde izleyiciler 151 milletlerarası belgeseli şenliğin sinema salonlarıyla bir arada yazlık sinemalarda da izlemeyi sürdürüyorlar. Yazlık sinemalar ile nostaljik bir atmosfer yaratılan kentte tüm gösterimler için covid tedbirleri alındı.

Kapalı sinema salonlarındaki izleyici sayısı azaltıldı, koltuklar ortasına ara koyuldu, biletler gişelerde değil çevrimiçi platformdan satılıyor, her seans öncesi salonlar dezenfekte ediliyor, maskesiz izleyiciler salonlara alınmıyor, gösterimden bir saat evvel salonların kapıları açılıyor bu biçimdelikle kuyruklar engelleniyor, sinemalarda orta verilmiyor.

LOUIS ARMSTRONG’UN KIZI SHARON

Efsane müzisyen Louis Armstrong’un gölgelerde hayatış olan kızı Sharon Preston-Folta babasının vefatından 50 yıl daha sonra Little Satchmo belgeseliyle aktifliğe katıldı. Müzisyenin en büyük sırrı olan, kızını kamuoyuna hiç açıklamayan Armstong’un kızı Sharon sessizliğini bozdu, babasının Louis Armstrong olduğunu deklare etti.

Babasının dördüncü eşiyle evli olduğu için bu durumu kabul etmediğini belirten Sharon :”Marjinal bir aileydik. Babam benden kimseye kelam etmedi. Bizler AfroAmerikalılarız, 1950’lerde 1960’larda bizlere karşı büyük bir toplumsal baskı vardı. Kimse geçmişinden kaçamaz. Merhamet etmeyi, öfkemi denetim etmeyi öğrendim. Yapılması gereken tek şeyi yaptım, kendimle barıştım, ileriye gerçek hareket ettim. Tüm bunlar bana kendimi, ebeveynlerimi anlamamı sağladı. Onları affettim” dedi.

Little Satchmo

John Alexander’ın yönettiği Little Satchmo belgeseli Louis Armstrong’un kızı Sharon Preston-Folta’nın iştirakiyle izleyicilerin beğenisine sunuldu.

AGORA DOCS MÜKAFATLARI

Şenliğin yıllardır gelişmekte olan projelere sağladığı takviyesi bu yıl, Second Generation (İspanya-Yunanistan), Home is where the films are (Kosova-İtalya), Secrets of the Owl (Yunanistan), Depot-Vente (İsveç- İskoçya), Concrete Land (Kanada-Ürdün), Post Love (Fransa), Forbidden (Romanya), Bottlemen (Sırbistan- Slovenya), Avaton (Fransa), Narrow Path to Happiness (Macaristan-ABD), Dream Factory (Fransa) isimli projeler içinde paylaştırıldı.

DIMITRI EIPIDES’İN ANISINA

Selanik Belgesel Sinema Festivali’nin kurucusu, Selanik Memleketler arası Sinema Festivali’nin uzun yıllar mühletince program direktörü olan Dimitri Eipides’in anısına aktiflik İngilizce-Yunanca bir kitap yayımladı.

Bu özel basımda Eipides’in 1960’lardan 2020’ye dek uzanan ömür hikayesi, şahsi arşivinden dokümanlar ve fotoğraflar, sanatçı dostlarının yazıları yer alıyor.

Stranger than Rotterdam

EŞSİZ KLOSTER KARDEŞLER

Amerikalı Lewie ve Noah Kloster kardeşler eğitimlerini eski Hollywood sinemalarını izleyerek yaptılar. Stanley Donen ve Howard Hawks hayranı kardeşlerin en sevdikleri filmer Night of the Hunter, The Cabinet of Dr. Caligari, Peewee’s Big Adventure’dü. bir arada düşük bütçeli eğlenceli animasyonlar ürettiler. 2013’te New York’a taşındıktan daha sonra tanınan kültürden etkilendiler, kent, gündelik ömür, New York halkı onların beğenilen hususları oluverdi.

Stick’Em Up

Şenlik, Lewie ve Noah Kloster kardeşlerin Slinging Hash, Stick’Em Up, Le Tour de Pants, Shots in the Dark, Stranger than Rotterdam, Yasal Smuggling isimli kısa animasyonlarını içeren özel bir kısım düzenledi.

Yasal Smuggling

ALTIN VE GÜMÜŞ İSKENDER MÜKAFATLARI

4 Temmuz akşamı yapılacak olan ödül merasiminde Milletlerarası Belgesel Müsabakası, Milletlerarası Newcomers Yarışı, Milletlerarası Sinema Forward Yarışması’n da yer alan en uygun belgesellere Altın ve Gümüş İskender mükafatları verilecek.