Sanatta bu hafta

EsraBetül

Member
GÜNEŞTEKİN’İN ‘KUTSAL AĞAÇLARI’

Bodrum’da yer alan Zai Hayat, Ahmet Güneştekin’in “Kutsal Ağaçlar” isimli şahsi standına konut sahipliği yaptı.

Güneştekin’in geleneği şimdiye taşıma kanısıyla yorumladığı işlerine ve ağaç haritalarının dairesel yapısını anımsatan formlarla çalıştığı yapıtlarına yer veren “Kutsal Ağaçlar”, sanatkarın farklı söz araçlarından yararlandığı işlerini bir ortaya getirerek bakış açılarının ve hallerin indirgenemez çoğulluğuna vurgu yapıyor. Stantta, sanatkarın yaratıcı denemelerinin özünü yakalayan, algı ve hisleri için görsel bir muadil yarattığı bronz heykelleri, geçmiş uygulamaların haricinde kalarak yaptığı seramik işleri ve mitolojik öğeleri, optik yanılsamaları yaratan yarıkürelerin yanı sıra, işlerin yüzeyinde ortaya çıkan 3d yarıkürelerle bütünleştirdiği işleri sergileniyor.

Stant 28 Temmuz’a kadar açık.

SALT’TA MİMARLIK

SALT Araştırma’nın, Nezih Eldem Arşivi’ni erişime açma çalışmalarına eşlik eden Mimarlığın Uç Beyefendisi Nezih Eldem program dizisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşen Savaş ve TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Prof. Dr. Namık Erkal’ın söyleşisi 24 Haziran’da saat 19.00’da SALT Online YouTube Kanalı’ndan yayımlanacak.

50 TÜRK İLLÜSTRATÖRÜN 116 YAPITI…

Kuşadası’nda yeni açılan Ada Çağdaş Sanat Galerisi 50 Türk illüstratörün 116 yapıtını sergilemeye başladı. 4 ay boyunca devam edecek olan stant 1 Ekim tarihinde sona erecek. Türkiye’den ve dünyadan çağdaş ve çağdaş sanat yapıtlarının sergilenmesi emeliyle bu ay açılan Ada Çağdaş Sanat Galerisi’ndeki daima ve vadeli stant alanları; fotoğraf, heykel, yerleştirme, görüntü, yeni medya ve fotoğraf üzere farklı çalışmalarla periyodik olarak yenilenen stantlara konut sahipliği yapacak.

Galerinin birinci standı, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde hayata geçirildi. Küratörlüğünü Selin Atasoy’un üstlendiği standın koordinatörlüğünü Özgür Çakıt ve Pınar Yüzbaşıgil yürüttü.

SANATÇI ALPER AYDIN GENÇLERLE BULUŞUYOR

İstanbul Çağdaş “Genç Salı” Çevrimiçi Eğitim Programı 22 Haziran’da 16.00- 17.00 saatleri içinde çevrimiçi yapılacak.

Sanatçı Alper Aydın’ı ağırlıyor. Heykel, yerleştirme, performans, mimari, görüntü üzere oldukcalu pratikleri kullanan Aydın, insan ve tabiat bağlantısının dinamiklerine ağırlaşan bakış açısını ve sanatsal üretim sürecini iştirakçilerle paylaşıyor. Söyleşi, bir yapıt oluşurken onun üretim sürecini değerlendirmeye; bu süreçte geliştirilen fikirlere ve çeşitli söz biçimlerine odaklanıyor. Yapıtlarının inceleneceği bir sunum eşliğinde gerçekleşen programda sanatçı gençlere tekliflerini aktarıyor ve onların sorularını yanıtlıyor.