Sanatçı Nergiz Yeşil ile Bunu sen de yaparsın! atölyesi

EliteDizqn

Active member
İstanbul Çağdaş ve Kraliyet Sanat Koleji – Royal College of Arka (RCA), dokuma ile teknoloji münasebetine odaklandığı çevrimiçi “Üretim Yoluyla Düşünmek” isimli aktiflik dizisi 16 Haziran’da Nergiz Yeşil’in Bunu Sen de Yaparsın! başlıklı atölyesi ile devam ediyor

Dokuma alanındaki yeni sistem ve sistemleri, zanaat ile 21. yüzyıl teknolojilerinin kesişiminde keşfetmeyi amaçlayan aktiflik dizisine sanatçı Nergiz Yeşil konuk olacak.

Çevrimiçi atölye; fikir biçimleri açısından sanat yapıtında biyolojik malzeme kullanmasına, eser üretimi için materyal üretimine, fakat bu üretim için olsa dahi tüketimi minimuma indirmeye ve alışılagelmiş organik malzemelere öteki bir gözle bakmaya odaklanıyor. Pratik olarak da çeşitli organik malzemeler ile kâğıt üretimine, süreç ve neticelerina dair diyaloglar içeriyor.

Nergiz Yeşil kimdir ?

Nergiz Yeşil, 2014 yılında Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi, Heykel Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tezini “Sanat Yapıtında Biyolojik Malzeme kullanması” başlığı ile biyo-sanat üzerine yazdı. 2018’de Avrupa Birliği ülkeleri Erasmus öğrenci değişim programıyla Belçika, Anvers’teki Kraliyet Hoş Sanatlar Akademisi, Heykel Bölümü’nde eğitim gördü. Avrupa’da ve Türkiye’de küme ve proje stantlarına katıldı. Paleontoloji Müzesi isimli birinci kişisel standını 2019’da PG Arka Gallery, İstanbul’da gerçekleştirdi. Sabancı Sanat Mükafatları dâhil birfazlaca ödül aldı. Yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.

İstanbul’dan Londra’ya ”Üretim Yoluyla Düşünmek”

İstanbul Modern’in Kraliyet Sanat Koleji ile bir arada yürüttüğü proje, farklı alanlarda uzman, sanatçı, dizayncı, akademisyen ve yaratıcı bireyleri bir ortaya getirirken, geleceğin zanaatları için işbirliğine dayalı bir çalışma ortamı oluşturmayı hedefliyor.

Kamuya açık olarak düzenlenen çevrimiçi seminer ve atölye çalışmaları dizisinde, teknoloji-zanaat bağlantısına odaklanılıyor. Bu kapsamda iştirakçilere kültürler ortası yeni bilgi ve maharetlerin aktarılacağı bir platform sunulması amaçlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı