Sabancı Üniversitesi Dijital Yerleşke, Türkiye’de bir birinci

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “Sahip olduğu teknolojik altyapıyla dünyada az sayıda örneği bulunan ve Türkiye’de bir birinci olan Dijital Yerleşkemiz ile Sabancı Üniversitesi, tüm iş dünyasına daha yakın olacak. Lakin birlikte çalışır, bir arada yaratır, bir arada geliştirirsek bu dünyada birfazlaca meseleye birlikte karşılık bulabiliriz diye düşünüyorum. Ben akademi, iş dünyası, kamu muvaffakiyet üçgenine hayli inanıyorum” dedi.

Sabancı Üniversitesi, eğitim teknolojileri açısından dünyada az sayıda örneği bulunan bir alt yapı yatırımıyla İstanbul Altunizade’deki Dijital Kampüs’ünün açılışını gerçekleştirdi. Yeni yerleşkesinde, iş dünyasının gereksinimlerini yakından takip ederek oluşturduğu yüksek lisans programlarında, tüm Türkiye’den iş insanları ve profesyonelleri ağırlayacak olan Sabancı Üniversitesi, öğrencilerine, eğitim alanında Türkiye’de birinci vakit içinderda kullanılan Hyflex teknolojisi yardımıyla, birebir ya da sınıftaymış hissi yaratan bir dijital ortamla bulundukları yerden eğitim verebilecek. Dijital Yerleşke, öğrencilerin iş dünyası temsilcileri ile buluşabileceği, projeler üretebileceği ve geliştirebileceği bir altyapıya konut sahipliği yapacak.

Sabancı Üniversitesi’nin dijital alanda yürüttüğü tüm çalışmaların odak noktası olacak biçimde kurgulanan Dijital Kampüs’ün açılışına, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici katıldı. Açılışta, onur konuşmacıları olarak Amazon’un Teknolojiden Sorumlu Lider Yardımcısı (CTO) Werner Vogels ile İsviçre Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) Eğitimden Sorumlu Lider Yardımcısı Pierre Dillenbourg online olarak yer aldı.

GÜLER SABANCI: “Amerika’nın IVY Ligi’ne baktığınızda DA bu tip dijital yerleşke örnekleri fazlaca az görünüyor. bu kampüsümüzle bu biçimde bir lige de girmiş oluyoruz”

Açılışta konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “bu biçimdesine yenilikçi ve donanımlı bir yerleşkesi hayata geçirmekten dolayı Üniversite ismine gurur duyduğumu belirterek başlamak istiyorum. Bu projeye pandemidilk evvel başlamıştık. Proje daha başındaydı ve pandemiyle birlikte büsbütün yenilendi. Çok daha süratli ömrümüze giren ve artık vazgeçilmez olan ‘hyflex’ (yüksek esneklik) çalışma metodunu yansıtan ve metodunun gerektirdiği tüm dijital altyapıyı gerçekleştirdiğimiz Altunizade Dijital Kampüs’ü hayata geçirdik” dedi.

Sabancı DX’in de Altunizade’de tıpkı yerleşke ortasında yer aldığını vurgulayan Sabancı, şöyleki konuştu: “4 sene evvel açılan Sabancı DX, Sabancı Holding’in dijital dönüşümünün liderliğini yapan bir şirket. Sabancı DX ile Sabancı Üniversitesi Dijital Kampüs’ün birebir yerde birbirine komşu olması, bir tesadüf değil; şuurlu bir karar. Eminim ki burada Sabancı Üniversitesi bu yerleşke ile Sabancı DX dahil tüm iş dünyasına daha yakın olacak.

Lakin birlikte çalışır, bir arada yaratır, birlikte geliştirirsek bu dünyada biroldukça probleme bir arada yanıt bulabiliriz diye düşünüyorum. Ben muvaffakiyet üçgenine fazlaca inanıyorum. Bu da bunun en uygun örneklerinden birini gerçekleştirecek diye düşünüyorum. Ülke için, ülkenin yüksek tahsili, eğitimi için, bugüne dek daima âlâ örnekler hayata geçirdik. Bu da ülkemiz için yeni ve birincidir. Bu yerleşkenin dünyada da örneği az, iş birliğimiz olan Columbia Üniversitesi üzere. Amerika’nın IVY Ligi’ne baktığınızda, bu tip bir dijital yerleşke örnekleri de epeyce az görünüyor. ötürüsıyla bu kampüsümüzle bu biçimde bir lige de girmiş oluyoruz.”

Leblebici: “Üniversite-sanayi iş birliğinde buluşma noktası olacak”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ise konuşmasında, dijital teknolojilerin eğitim ve bilimsel araştırma dünyasına yönelik uygulamalarının hayata geçirileceği, Türkiye’de birinci ve tek olan Dijital Yerleşke binasını hizmete açmanın gurur verici olduğunu söyleyerek, “Sabancı Üniversitesi olarak her vakit yeniliklere öncülük yapıyor olmamızın getirdiği özgüvenle, bu ortamın eğitim ve iş dünyasına epeyce kıymetli katkılar sağlayacağından eminiz” dedi.

“Kuruluşumuzdan bu yana bize yol göstermekte olan ‘beraber yaratmak ve geliştirmek’ prensibinin ışığında, en yeni dijital eğitim teknolojilerinin geliştirileceği ve uygulanacağı yer olan bu yerleşkenin, geleceğin üniversite ortamının şekillendirilmesinde öncü bir rol oynayacağına inanıyoruz” halinde konuşan Leblebici, şöyleki devam etti: “Bugün Tuzla ana yerleşkemizde bulunan 70’in üzerinde sınıf ve amfi, dijital teknolojilerin sağladığı tüm avantajları öğrencilerimize sunacak biçimde donatılmış bulunuyor. İçinde bulunduğumuz Altunizade Dijital Yerleşke binası ise bu tecrübesi bir adım daha ileriye taşımayı hedefleyen, hyflex üzere yeni geliştirilmekte olan teknolojilerin eğitim alanındaki kullanmasını bir üst seviyeye çıkaran, gerçek manada bir laboratuvar ortamıdır. Sabancı Üniversitesi olarak, en kuvvetli ve tezli olduğumuz alanlardan olan dijital teknolojiler ve bilgisayar bilimlerini, eğitim alanındaki esaslı tecrübemizle birleştirerek, bu alanda öncülük yapacağımıza inanıyoruz. Dijital Yerleşke, bize hem de sanayi partnerlerimizle de bir arada çalışmak ve yeni uygulamalar geliştirmek için ülkü bir ortam sağlayacak, üniversite-sanayi iş birliğini daha da güçlendirecek bir buluşma noktası olacaktır.”

WERNER VOGELS: “DİJİTAL ÖĞRENME ÇAĞI BAŞLADI”

“Öğrencilerin öğrenmesini ve tecrübelerini geliştirmek için teknolojideki gelişmeler” başlıklı konuşmasında, dijital öğrenme çağının başladığını söyleyen Amazon CTO’su Werner Vogels, “Dijital teknolojilerdeki gelişmeler öğrencilere geçmişte hiç olmadığı kadar çeşitli öğrenme fırsatları sunuyor. Sabancı Üniversitesi’nin Dijital Yerleşkesi de önümüzdeki senelerda kurumlarımızı ve hayatlarımızı şekillendirecek değişimin, değerli itici güçleri olarak gördüğüm çeşitli trendlerin aslında bir birikimi olacak” dedi. Konuşmasında, eğitimde yapay zeka kullanmasına da değinen Vogels, “Yapay zekayı ödev ya da imtihan okuma konusunda, destek edici bir araç olarak düşündüğünüzde, hem öğretmenlerin tıpkı vakitte öğrencilerin daha verimli çalışarak yorgunluktan kurtulduğunu nazaranceksiniz” diye konuştu. Vogels, şu biçimde devam etti: “Ödevlerle ve derslerle ilgili olarak toplanan dataları kullanarak, öğrencilerin ne noktada akışı takip edebildiğini, nerelerde geride kaldığını tahlil etmenin mümkün olabileceğini düşünün. Örneğin yapay zekayı ve makine öğrenmesini kullanarak öğrencilerin ilerlemelerini izlemeyi sağlayan ve sıkıntılı durumlara karşı öğretmenleri ve idarecileri otomatik olarak uyaran ve erken müdahaleye takviye olan bir sisteme ne dersiniz? İnanıyorum ki teknolojide yeni bir çağa girerken, Sabancı Üniversitesi Dijital Kampüs’te yapılacak olan inovasyonlar eğitimi, endüstriyi ve toplumu geliştirmede,önemli rol üstlenecek..”

“Artırılmış gerçekliğin pedagojik bedeli gerçeklikten kaçmaktır”

EPFL Eğitimden Sorumlu Lider Yardımcısı Pierre Dillenbourg da konuşmasında
Artırılmış gerçekliğin pedagojik kıymeti gerçeklikten kaçmaktır” diyerek, şunları söylemiş oldu: “Artırılmış gerçekliğin eğitimlerde kullanması ise artık simülasyon yardımı ile oluyor. Dijital bilgi kullanılarak, fizikî nesneler üzerine bir simülasyon kurgulanıyor. daha sonra masa başında bu simülasyonun dışarıdan gelebilecek yük ve meselelere karşı dayanıklılığı test ediliyor. Artırılmış gerçeklik bilhassa mimar ya da mühendislik eğitimlerinde daha epeyce kullanılır hale geldi.”

ONLİNE VE HİBRİT EĞİTİM ALTYAPISI ALTUNİZADE DİJİTAL KAMPÜS’TE BİRLEŞTİ

Sabancı Üniversitesi Altunizade Dijital Yerleşke, 2020-2021 Güz Dönemi’nde faaliyetlerine başladı. Online ve hibrit alt yapısıyla hizmet verecek olan yerleşkede, yüksek teknik donanıma sahip 9 hibrit sınıf, 2 profesyonel kayıt stüdyosu, 2 küme çalışma odası, bilimsel showroom, konferans salonu ile dinlenme ve yemek salonları yer alıyor.

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Ünitesi – EDU’nun kurumsal ve açık eğitimleri ile Profesyonellere Yönelik Tezsiz Yüksek Lisans Programları’nın eğitimleri Altunizade Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı