RWE patronu Krebber: “İmaj sorunumuz yok”

Trendio

Active member

röportaj

Durum: 21.03.2023 17:57

RWE bugün 2022 rakamlarını açıkladı ve sağlam bir kâr bildirdi – bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 73 artışla 6,3 milyar Euro’ya ulaştı. CEO Krebber bir röportajda işlerin nasıl devam etmesi gerektiğini söylüyor.

altinnet.de:
Bir gazete meslektaşınız altın ellerinizin olduğunu yazdı – dokunduğunuz her şey altına dönüşüyor. RWE karını ikiye katladı: gerçekten altın bir dokunuşunuz var mı?

Markus Kreber: Bana atıfta bulunman çok hoş ama hayır demek zorundayım. Şirket çalışanlarından yaşıyor. Yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte liderlik etmekten onur duyuyorum. Bu bir ekip çalışması.

Hem stratejik uyum açısından hem de elbette operasyonel olarak bu kadar kritik bir kriz yılında bunu başarmak ve ona bağlı kalmak açısından pek çok şeyi doğru yaptığımızı düşünüyorum. Bu itibarla yılı memnuniyetle değerlendirebiliriz.

altinnet.de: Şimdi karlarını ikiye katlamış olan diğer şirketler bundan vazgeçer, sevinirlerdi. Şu anda çifte kazandığın için biraz utanmış görünüyorsun.

yengeç: Utanma, bu planlamanın bir parçasıydı. Tek başına net 4,4 milyar avro gibi büyük bir yatırım yaparsanız, kârın artması şaşırtıcı gelmemelidir. Aksi takdirde kârsız bir şekilde yatırım yapmış olurduk.

RWE CEO’su Markus Krebber yıllık bilançoda

altinnet24 14:00, 21.3.2023

anlaşmazlık elması Lützerath

altinnet.de: Yıla dönüp baktığımızda, Lützerath ile başladı. Orada olanlara dönüp baktığınızda, nasıl değerlendirirsiniz? RWE açısından bu “açık savaşa” girmeye gerçekten değer miydi? Yoksa sizin açınızdan daha sakin yapılabilir miydi? Çünkü Lützerath’ın altındaki kömüre belki de hiç ihtiyacımız yok.

yengeç: Tamamen olgusal bir değerlendirmeye bağlı kalıyorum. Lützerath’a baktığınızda, bağlama oturtulması gerekiyor. Federal ve eyalet hükümetleriyle, 2030 yılına kadar kömürü kademeli olarak bırakan tek şirket olmak, toprakta çok miktarda kömür bırakmak ve her şeyden önce yerleşim yeri olan köyleri ve çiftlikleri koruyabilmek için bir anlaşmaya vardık. Buna karşılık, Lützerath’ın ıssız yerleşimi, kriz sırasında kısa vadeli enerji arzını sağlamak için de kullanılmalıydı.

Bu bakımdan, bunun kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak şunu belirtmek isterim: enerji geçişine ve hala ne kadar kömüre ihtiyacımız olduğuna, kömürle çalışan bir elektrik santralinin veya açık maden ocağının konumuna göre değil, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşmasına göre karar verilir. Kömür artık yalnızca yenilenebilir elektriğin yeterli olmadığı durumlarda çalışıyor. Enerji geçişini hızlandırmalıyız, sonra CO2 tasarrufu sağlayacağız.

altinnet.de: Ama Lützerath’taki göstericiler tarafından, aslında tamamen farklı bir şey istemenize rağmen, öğretilemeyen dinozor fosili olarak gösterilmeniz sizi daha da rahatsız ediyor olmalı?

yengeç: Parça parça söylerdim: Almanya’da enerji geçişinin yavaşlığından memnuniyetsizliğini dile getirmek isteyen göstericiler olduğunu düşünüyorum ki bu da geçmişin hatasıydı. Bunu anlayabiliyorum.

Ancak Lützerath’ta kesinlikle reddedilmesi gereken, şiddetin boyutuydu. Ayrıca az önce bahsettiğim hareket halindekilerin – hızlanmadan memnuniyetsizliklerini ifade etmek isteyenler – iradenin haklı gösterilmesinden ve ifade edilmesinden ve şiddetten daha net bir şekilde uzaklaşmalarını isterdim. .

RWE CEO'su Markus Krebber |  EPA

RWE CEO'su Markus Krebber |  EPA

Kişiye

Markus Krebber (50), 1 Mayıs 2021’den beri DAX şirketi RWE’nin CEO’sudur. Krebber, 2012’de Commerzbank’tan Essen merkezli enerji grubuna geçti. Ekim 2016’dan Mayıs 2021’e kadar RWE’de Finans Direktörü (CFO) olarak görev yaptı.

“Enerji geçişinin itici güçleri”

altinnet.de: Peki rakipleriniz nezdinde sahip olduğunuz kötü imaj hakkında ne yapacaksınız?

yengeç: İmajımızla ilgili bir sorunumuz olduğunu söyleyemem, tam tersi. Şirket olarak enerji geçişini başarılı bir şekilde uygulayabilmek için birkaç şeye ihtiyacımız var: Her şeyden önce çalışanlara ihtiyacımız var ve hangi çalışanların bize geldiğini gördüğümde, o zaman işi anlayan doğru insanları alacağımızı söylüyorum. mümkün olan en kısa sürede dönüştürmek istediğimiz, enerji geçişinin itici gücü olduğumuz RWE geçmişi. Bu açıdan görüntü sorunumuz hiç yok.

Yatırımcı tarafında da: Genişlememizi yapabilmek için sermaye elde ediyoruz ve tedarikçi tarafında da doğru ortaklara sahibiz, böylece hiçbir şekilde imaj sorunu yaşamıyoruz. Ve aslında üzerinde bulunduğumuz yolun yerleşmesi kamuoyunda biraz daha uzun sürebilir, bu böyledir.

altinnet.de: Hangi yoldasın, bize birkaç örnek anlat.

yengeç: Evet, gruptaki Alman nükleer enerjisi ve kömürünün önemine bakarsanız, birkaç yıl önce yüzde 50’nin oldukça üzerindeydi. Bu, önümüzdeki yıl yüzde onun altına düşecek ve 2030’a kadar kömürle çalışan elektrik üretimini sona erdirmek ve 2040’a kadar iklim nötr olmak için çok açık bir yolumuz var – yani tüm ulusal ve Avrupa hedeflerinden daha hızlı.

“15 Nisan’da kaldı”

altinnet.de: Az önce kendin söyledin – anahtar kelime nükleer enerji: Bir ay içinde son nükleer santrali kapatacaksın. Gerçekten mi? Ya da politikacılar isterse uzatmak yine de mümkün olur mu?

yengeç: Bugünkü beklentim, siyasi kararın devam etmesi, yani Almanya’daki nükleer enerjinin 15 Nisan’a kadar bitirilmesi ve ardından düzenli bir şekilde tasfiye edilmesidir.

altinnet.de: Politikacılar tekrar uzatılmasını isteseler teorik olarak mümkün olur muydu?

yengeç: Teorik olarak çok şey mümkündür, ancak sonunda ne yapılacağına siyaset karar verir.

altinnet.de: Ama şimdi yakıt çubukları olmadığı için arızalanacak gibi değil mi?

yengeç: Hayır, elbette belirli teknik koşullara uymanız gerekiyor. Yakıt çubuklarının teslim süresi ve bunun gibi şeyler var ama bence bunların hepsi şu anda varsayımsal tartışmalar. Beklentim: 15 Nisan siyasi kararı aynı.

Güneş, Rüzgar, Hidrojen

altinnet.de: Sonra sizin de dediğiniz gibi gelecek yenilenebilir enerjilerde. Şimdi burada ama aynı zamanda ABD’deki projeler nelerdir?

yengeç: Yeşil, tam enerji temini için doğal olarak ürettiğimiz bütün bir çemberimiz var. Bir yandan, bu yenilenebilir. Bununla birlikte, arz güvenliğini sağlamak için hidrojen kapasiteli gazla çalışan elektrik santralleri de inşa etmeliyiz, çünkü rüzgar ve güneş yeterince üretmediğinde de yeterli elektriği sağlamak zorundayız. Ve bunu yapmak için, hidrojen ekonomisi genişletilmelidir.

Tabii ki açık denizde inşa etmeye devam etmek istiyoruz, Kuzey Denizi’nde 1,6 gigawatt saat için sözleşme imzaladık. Bu yıl offshore ihalelerine katılacağız. Karada ve fotovoltaik genişlemeye devam ediyoruz, geçen yıl Almanya’da yedi ofis açtık ve proje geliştirmeleri için insanları işe aldık.

Ve bizim için ilk ve en büyük sistem olan elektroliz tarafında 200 megavat saat siparişi verdik ve şu anda Lingen’de inşa ediliyor. Gördüğünüz gibi her şeye dahil olduk ve bu yıl hala hidrojen kapasiteli gaz santrallerinin ihalesini bekliyoruz ve hedef on yılın sonuna kadar üç gigawatt saat inşa etmek.

altinnet.de: Bugün: çifte galibiyet. Bir yıl içinde: O zaman ne sunabileceksiniz?

yengeç: FAVÖK seviyesinde bu yılki ile benzer bir yıllık sonuç beklediğimizi bugün söyledik, belki biraz daha az. Ancak bu açıdan kar durumunun olumlu kalacağına inanıyorum. İçinde bulunduğumuz yıla da olumlu bakıyoruz – ama aynı zamanda bu yıl bizim doğum günümüz olduğu ve 125 yaşında olacağımız için.

Röportaj WDR’den Michael Heussen tarafından yapıldı. Yazılı versiyon için düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.