Rus Avangardı standı, Mardin Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıldı

EsraBetül

Member
Mardin, Güneydoğu’nun bana göre en heyecan verici kenti. (Bu heyecan başıma iş açmıyor değil, her neyse bu öteki bir yazı konusu!) Fırsat düştüğünde gitmeye hazır olduğum bir yer… Ve her gittiğimde geliştiğini, canlılığın arttığını görmek de heyecanlandırıyor beni. SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer’in Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi-Dilek Sabancı Galerisi’ndeki stant açılış davetini alır almaz çantam hazırdı! Nazan Hanım ve takımı sekiz günde hazırlamışlar “Sanat ve Dizaynla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” standını. Aslında bu stant, pandemi öncesi 2020’de düzenlenecek olan Mardin Bienali ile eşzamanlı planlanmış ancak pandemi vurunca her hoş şey üzere bu da beklemiş. Rus Avangardı denince şunu anlamak lazım: “20. yüzyılın başında sanatı ömrün her alanına yayma maksadıyla fotoğraf, tasarım, edebiyat, sinema ve tiyatro alanlarındaki varlıklı üretimler. Periyodun teknolojik gelişmelerinin yanı sıra endüstrileşmenin de heyecanıyla yüzünü bilime dönen ve dünyanın da hudutlarını aşarak düşlerini uzaya taşıyan avangard sanatkarların ilerlemeye duydukları inanç.”

Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi’nin işbirliğiyle Costakis Koleksiyonu’ndan yapıtlarla düzenlenen stantta, devrin Vladimir Tatlin, Alexander Rodchenko üzere Rus sanatkarlarından epey kıymetli fotoğraflar, tiyatro, oyun, dekor, sahne kuramları da stantta bir daha canlandırma ve konstrüksiyonlar aracılığıyla sunuluyor. Güneşe Karşı Zafer operasının çağdaş yorumunun görüntü kaydı da bulunuyor.

OYUN VE TİYATRO

MARDİN HAREKETLİ

İki-üç yıl ortadan daha sonra ziyaret ettiğim Mardin’i nasıl buldum derseniz, fazlaca hareketli. Yerli turistler, ana caddeyi arşınlıyor, alışveriş yapıyor. Caddede kuyumcu dükkânları çoğalmış, gümüşçüler azalmış. Yeni oteller açılmış, pandemiye dayanamayan birtakım yerler el değiştirmiş lakin alkollü içecek servisi yapan yeni lokantalarıyla, turizme hazır ve heyecanlılar. Doğal ki Cercis Konağı’na gidilip Ebru’nun elinden yemekler yenildi ve herkese selam getirildi. Aşağıdaki Yeni Kent ise süratle BAE kentleri üzere olma yolunda. İktidar hengamesi ortalığı karıştırmasa, ülke yolunda gidecek ya, ah ah!