Perdenin Gerisindekiler, “Sanrılar” albümünü yayımladı

EsraBetül

Member
– 4 yıllık geçmişe sahip bir küme grup olarak bu süreçte gördüğünüz ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kadarını bekliyor muydunuz?

Açıkçası bu yola çıktığımızda rastgele bir beklenti ortasında değildik. Bizim için hâlâ tıpkı biçimde diyebiliriz. Biz sevdiğimiz müziği yapmaya ve sayılara fazlaca fazla takılmamaya uğraş ediyoruz. Fakat dinleyicilerimizin gösterdiği ilgi bizi inanılmaz keyifli ediyor ve bu durum bizi daha fazlası için motive ediyor. Güzel ki varlar. Müziklere gerçek kıymeti dinleyicilerimiz kazandırıyor.

‘AMACIMIZ MELANKOLİ DEĞİL’

– Spotify’da aylık bir buçuk milyon dinlenme az buz bir muvaffakiyet değil… Bir kemik dinleyici kitleniz oluştuğunu ne vakit fark ettiniz?

çabucak hemen daha 200-300 bin aylık dinleyicimizin olduğu periyotta birinci konserlerimizi vermeye başlamıştık. Umduğumuzdan hayli daha fazla iştirak olduğunu gördüğümüzde dinleyicilerimizin bizi sahiden benimsediğini fark ettik.

– Melankolik müzikler yazmayı tercih ediyorsunuz genel olarak. bu biçimdece kendinizi biraz daha uygun mi hissediyorsunuz? Bir sağaltma sistemi mi?

Bunun bizim nezdimizde tam bir karşılığı yok aslında. Melankolik bir müzik yapma üzere maksadımız yok lakin yaptığımız işler bir biçimde hüzünlü oluyor. Geceleri günlüğümüze bir şeyler yazmak, kendimizle yüzleşmek üzere tahminen de… Bilmiyoruz.

– Albümün geneline baktığımızda müziğiniz müziklerinizin kelamlarını tamamlar nitelikte. Kelamlar kesildiğinde müzikleriniz adeta konuşmaya başlıyor. Bu bağlantıyı nasıl yorumlarsınız?

Bu, aslında en başından beri bir biçimde yapmaya uğraş ettiğimiz bir şey. Hisleri ve anlatıyı bir bütün olarak söz etmeye çalışıyoruz.

YENİ SESLER VE USUL…

– Müziğinizin altyapılarında daha farklı şeyler denemiş üzeresiniz. Bu fikirler nasıl oluştu?

Direnç: Daha yeni sesler ve şekiller denemek istedik. Atmosferik sesler kullandım, bozdum, yeni sesler oluşturdum. Çeşitli stillerde kullanılan elementleri Perdenin Arkasındakiler üslubuna göre bir daha yorumladım.

– Albüm ismine nasıl karar verdiniz? “Sanrılar” sizin müziğinizde neleri tamamlıyor?

Doruk: “Sanrılar” albüm çalışmalarının sonlarına yanlışsız benim önerdiğim bir isimdi. Albüm sürecinde kendimle ilgili fark ettiğim birtakım durumlar beni birtakım şeyleri düşünmeye zorladı. özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse, zihnin anıları unutmaya başladıkça açılan boşlukları hayal gücüyle doldurduğunu keşfettim. Bir vakit daha sonra o anının ne kadar gerçek ne kadar hayal olduğunu unutmaya başlıyoruz. Adeta sanrılaşıyor, bulanıklaşıyor. Bu sebeple albümün ismini “Sanrılar” koyduk.